Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Kurumlar da demokratikleşecek

23 Kasım 2002 seçiminde Ak Parti ezici çoğunlukla iktidara geldiğinde, bir dergi için uzun bir değerlendirme yapmış, şöyle demiştim:

“‘Demirkırat’ tan beri halk demokrasiyi özümsemiştir.
Türkiye’de bir demokrasi kültürü oluşmuş sayılır. Sıra siyasetin ve kurumların demokratikleşmesindedir. Bu hususu fazlasıyla önemsemek gerekmektedir. Halkla birlikte sistem demokratikleşmezse sıkıntılar devam eder. Medeniyet koşusunda yine yaya kalırsınız.

Bulduğu her fırsatta iradesini özgürlüğe, özgürlük arzusunu iradeye dönüştüren insanımız, yasaklı değil yasalı bir ülke istemektedir”

Bu değerlendirme üzerine yakınımdaki kimi arkadaşlarım bile “Türkiye’de kurumlar demokrat değil mi?” diye sorarak eleştiri getirdiler. Belki o zaman için sözümüzün ne anlama geldiği pek anlaşılır değildi. Pek anlaşılır olmaması başta o arkadaşlarımızın iyi niyetinden, sonra da içinde yaşadığımız düzeni kanıksayışımızdan kaynaklanmaktaydı.

Evet Türkiye’de rejimi korumayı amaçlayan kurumlar demokratik değildi. Halk iradesine karşı bir set oluşturmak için ihdas edilmişlerdi. Evvela bu kurumlar, darbe ile, darbecilerin oluşturduğu kurumlardı. İşleyişlerinde ve içeriklerinde anti demokratik karakter, unsurlar barındırıyordu.

Demokratik sayılan, öyle olması gereken kurumların, mesela partilerin bile sicili bu konuda iç açıcı değildi. Onlar, seçimden seçime halkın karşısına çıkmak zorunda kaldıklarında demokrat gözüküyorlardı ama devletin omurgasını oluşturan derin yapılarla içli dışlı idiler. Birbakıma rejime yönelik sert etkileri hafifleten sonra da sıfırlayan amartisör görevi icra etmekteydiler. Bunun böyle olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz.

Anlayacağınız Türkiye, resmi ideolojinin dokunulmazlığı gerisine gizlenen kimi mahfil ve Ergenekon gibi gizli örgütlerin kuşatması altında kıpırtısız bırakılmıştı. Kimse bu yapıyı çözmeye, dağıtmaya cesaret edemiyordu. Ne kadar güçlü olursa olsun milletin özgür, demokratik iradesi bu kuşatmayı yaramıyordu. Sonucu anlatmaya gerek yok. Her defasında milletin arzu ve iradesi, başta darbeler olmak üzere yasadışı uygulama ve keyfiliklerle engelleniyor, akamete uğratılıyordu. Bu durumun kaos ölçüsünde olumsuz etkilerini siyasi hayattan ekonomiye, sosyal yapının bozulmasına kadar tüm alanlarda yaşadık.

Bu durum böyle sürüp gidemezdi elbette. Gitmemeliydi. İşte içinden geçtiğimiz süreç, bu anlamda, tarihi bir öneme sahiptir. Türkiyr kendi sesini, soluğunu, kendi yatağını, yasasını bulma yönünde güçlü hamleler yapmaktadır. Yani, demokratikleşme olgunluğunu ispatlamış halkımız, şimdi de kurumları demokratikleştirme çabası ve azmi içindedir. Yaşananlar çok köklü değişimin önemli aşamasıdır.

Hangi saik ve sebeple olursa olsun, kimi çevrelerin konuyu sulandırmalarına, saptırmalarına bakmayın. Sağdan, soldan, sözüm ona şeriatçı geçinenlere kadar birçok çevrede, millete pusu kurmuş karanlık odakların emeline hizmet eden insanlar görürsünüz. Evelemeye gevelemeye, ipe un sermeye gerek yok. Yan yattı çamura battı söylemleri ile yasa referandumda hayır diyecek zihniyet, statükonun sürüp gitmesini istemektedir. Onlar, Türkiye’nin halkı ve devleti ile çatışmasız bütünleşmesini istemeyenlerdir. Değişimin önü tıkanmak, Türkiye’nin kendine dönmesi, kendine gelmesi engellenmek istenmektedir. Milletin ve ülkenin var oluş zemini çökertilmek istenmektedir.

Bu süreçte onlar da korkunç bir çelişkiye düşmüşlerdir. Ofsayta düşmüşlerdir. Gerçek konumları ve görevleri gizlenemez ölçüde açığa çıkmıştır. Onlar halkın devlete ve kurumlara egemen olmasını istemiyorlar. Bir kast sistemiyle ele geçirdikleri ve ellerinde tuttukları kurumlar vasıtasıyla; halkımıza, kaderimize, geleceğimize egemen olmak istemektedirler. Artık yolun sonuna gelindi. Bunu onlar da biliyorlar. Değişen ve gelişen Türkiye, kendini engelleyen tüm unsurları tasfiye edecek olgunluk ve kararlılıktadır. Değişim elbette zordur. Zor olacaktır. Ne var ki, hukukumuza, özgürlüğümüze, onurumuza, irademize sahip çıkma kararlılığını sürdürdüğümüz sürece başaran, başarılı olacak olan millet olacaktır.

 Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom