Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Sevgili Dostum

Çok oldu sana yazmayalı; bu arada Ramazan geldi, münadisini gönderip, hayır dileyeni çağırdı, şer dileyene vazgeç dedi.
Sizin oralarda durum nasıl demek isterim ama birlim ki Ramazan her yere aynı zamanlarda gelir, bütün kapıları birden çalar ve misafir olmak ister. Kimi kapılar açılır, kimi kapılar, sıkıca kapatılır.
Asıl dikkat çekmek istediğim farklı; “komşuda pişen size, sizde pişen komşuya” düşüyor mu? Benim çocukluğumda her komşunun pişen aşı birden çeşitlenebiliyordu çünkü komşular pişirdiklerinden birbirine gönderiyor ve her sofra birkaç çeşit yemeğe kavuşuyordu.
Komşuluk eskisi gibi değil sanırım, komşunun kapısı günlerce açılmasa kimse gidip sormayacak. Oysa Ramazan ötelerden haber getirip yine ötelere haber götürecek. Kim kimi sormuşsa not alacak, kim kime destek çıkmışsa kaydedecek. Oruç tutanı reyyan kapısına yazacak, yardım edeni, açların halini sorup el uzatanı listeleyecek.
Sevgili dostum!
Hiç “yok sofrası” gördün mü bilmiyorum ama “yok sofrasını” bilmezsen yoksulu da bilmezsin, bilmezsen soramazsın. “Yok sofrası” her dönem farklı olabilir. Kimi evlerde yok sofrası, kimi evlerde “yok, yok!” sofrası olabilir.
Yok sofrasını tarif etmek isterdim.
Yok sofrasını yaşadığım, sofranın bana benim sofraya baktığım o günleri, boş siniyi anmak isterdim. Korkum, senin benim aktaracağımdan daha öte bir yok sofrası aktarabileceğindir. Gerçekten, her şeyin yolunda gittiğini sandığımız şu günlerde, kapısı açılmayan kimi evlerde yok sofrasıyla yaşanan ramazan günleri ile karşılaşmaktan korkuyorum. Üstelik bu evlerin kimi dışardan albenisi, eşyası güzel olan evler olabilir diye çekiniyorum; ev güzel, eşya güzel, zamanında alınmış ama şimdi o evlere giren yiyecek yok denecek kadar az.
Gerçekten ürküyorum.
Bir kısmı zamanında “ensar gibi” çalışmış, yoğa-yoksula yardım etmiş, hizmet demiş çırpınmış ve gün olmuş ensarlığıyla erimiş, soranı yok, gideni yok, sahipleneni yok…
Bana “öyleleri var mı ki” diyorsun. Sen böylelerinin yokluğuna emin misin peki, emin misin zayıf düşen ensarın olmadığına?
İstersen bakış açını değiştir; dışı çekici evlerde de, yok sofrası olabileceğini anla!
Diğer taraftan, evinin iç ve dış görüntüsü içler acısı olanlar var, onlar için herkes üzülüyor ve seferber oluyor ama “varlıktan yokluğu tatmış” evlerin soranı pek olmuyor.
Sevgili dostum!
Bakış açılarını tek boyutlu olmaktan kurtarmak gerekir.
Hangi sokakları ne kadar arşınladık, hangi evin yanan ışığının sönüklüğüne veya parlaklığına ne kadar baktık, sorgulayalım.
Şimdilerde “sosyal devlet” ilkesi üzerinde epeyce duruluyor. Dernekler sosyal sadakatin ve ötekini sormanın çalışmalarına katkıda bulunuyor. Ama biz yine de “yok, yok sofralarına” oturuyorsak, arada başımızı kaldırıp bitişik sofraya bakmayı deneyelim.
Sevgili dostum!
Kimi insan, geçmişte “yok sofrasının” hüznünü iliklerine kadar yaşamışken, şimdilerde başka telden çalabiliyor. O günler geçmişte kaldı diyebiliyor. Oysa geçmişte kalan bir şey yok, dün senin yaşadığını bugün başkası yaşıyor ve sen dün başkasının yaşadığını yaşıyorsun. Hayat sahneleri birbirini taklit ediyor. Bu nedenle “geçmişte kaldı” demek yerine “yokluk şimdi kimin kapısında” diye sormak gerekir. Bu sorgu bize, unutarak tükettiğimiz günleri hatırlatacaktır.
Şu yazın sıcağında tuttuğumuz oruçlar aşkına, oruçla birlikte “ey hayır isteyen, gel” diyen sesin aşkına sözlerimizi eleklerden geçirelim. Her hayatın bir hikâyesinin olduğunu unutmayalım ve kendi hikâyemizi de ne kendimize ne başkasına unutturmayalım.
Ben bu satırları yazarken ramazan ayı ilk haftasını tamamlamak üzereydi. Hayra çağıran sesin üzerinden bir hafta geçmişti.
Haftalar çabuk geçer, ışık hızıyla geçen zamanın içinde erimeyelim. Ne kendimizi, ne komşumuzu, ne komşu olmayan ensarımızı unutmayalım.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 288
Bu Ay : 3732
Toplam : 3732

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom