Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Zorbalıklardan hesap sormaya evet mi?

“Lâ ikrahefiddin”
Dinde zorlama yoktur.

Kim söylüyor bunu? Bizzat din söylüyor.

Kimse dini inançlarından ötürü zorlanamaz. Kimseye inançlarından, ibadetlerinden ötürü zulüm edilmemelidir. Dini inançları hafifseyici, alaya alıcı davranışlar, ancak kâfirlerin seçtiği yoldur.

Bu memlekette namaz kılmadığı, oruç tutmadığı için insanlar zorlanmış mıdır? Mümkündür. Özellikle aile içinde bu yönde baskılar olmuş olabilir. Bunun anlaşılabilir, izah edilebilir bir tarafı yok değildir. Zorlamamak, ikrah ettirmemek sizin inançlarınızı paylaşmayan insanlar için geçerlidir. Ama bir kişi, inancını izhar ediyorsa onu ibadetlere zorlamak kardeşliğin bir gereği olarak addedilebilir.
Bu memlekette inançlarından dolayı insanlar zorlanmışlar mıdır?
Evet zorlanmışlar, hatta bu sebeple zulüm görmüşlerdir.

Oruç tutmaya ilkokul sıralarında başladım. O sıralar ilkokullarda süt ve sandöviç dağıtılıyordu. Beslenme saatlerinde herkes çoğu Amerikan yardımı olan bu yiyecek ve içecekleri almak zorundaydı. Ben oruçlu olduğumuz zamanlarda almak istemez, alsam da yemez, içmezdim. Ne ki, hatırladığımda bugün bile öfkelendiğim, buğz ettiğim bir öğretmenimiz vardı. Sanırım Köy Enstitüsü çıkışlıydı. Bize zorla orucumuzu bozdururdu. Direnirdim. Sen misin direnen? Öğretmenimiz (hocam diyemiyorum) biraz da ibret-i âlem olsun diye bizi tahtaya kaldırır, o minnacık avuçlarımıza sopayla vurdukça vururdu. Hızını alamaz tokatlardı. Yıldızları sayardık. Yaptığı tam bir işkenceydi. Yetmez, komutu üzerine birleştirdiğimiz parmaklarımıza cetvelin ince tarafıyla vururdu. Tırnaklarımız kırılır, morarırdı. Cumhuriyet’in programlı çağdaşlaştırıcı işkencesi olmalıydı bu! Elimin ve parmaklarımın balon gibi şiştiğini, his kayıbına uğradığını çok hatırlarım. Sızlayan parmaklarım, kalem tutamaz, defter syfalarını bile çeviremezdi. Geçenlerde öğretmenimizin öldüğünü öğrendim. Gebersin! Bir mevtanın arkasından böyle konuşulur mu? Aradan neredeyse kırk yıl geçti, hatırladıkça o acıları hâlâ duyar gibi oluyorum. Hakkımı helal etmiyorum. Şimdi inkâr ettiği o ilahi gerçekliğin tam orta yerinde, gitsin de işkence ettiği o masum çocukların hesabını versin bakalım.

Arkadaşım anlattı: Çalıştığı okulun müdürü de bu bağnaz zalim tayfasındanmış. Bir ramazan vakti, hizmetliden çay istemiş. Olay burada bitmiyor. Bir de alaylı alaylı “yahu Hasan Bey” demiş, “Sanırım oruç tutuyorsun. Ben sabahleyin esaslı bir kahvaltı yaptım. Öğlen yemeğimi yedim. Ama halen açım. Nasıl tutuyorsun orucu?”
Hizmetlinin cevabı ilginç:
“Müdürüm, orucu Hasan tutmuyor. Hasanın imanı tutuyor”

İşte mesele bu. Oruçla iman arasındaki kopmaz ilişki ayrıca düşünülmelidir. Bu tayfa inançsızlıklarından dolayı oruç tutmuyor, inananlara işkence ediyor!

Bu memlekette her zaman inanan insanlar üzerinde bir baskı olmuştur. Namaz kıldıkları için fişlenenler az mıdır? Oruç tuttukları için ordudan veya çalıştığı kurumlardan atılanları bilmiyor muyuz? İnançları gereği başlarını örten müslüman kızlarımıza az mı eziyet edilmiştir?

İnançsızlıklarına özgürlük istiyorlar. Müslüman olmayanlar gayrimüslimliklerinde serbesttir. Ancak inkârları için istedikleri özgürlüğü neden inançlı insanlara göstermezler? Kafirlik işte böyle bir zorbalık, ahlaksızlıktır. Üstelik bu soytarılıklar ilericilik, çağdaşlık adına yapılmıştır. Oruç tuttuğu için sopalarla, cetvellerle, tokatlarla dövülen çocuklar, şimdi sizden inanmadığınız için değil, yaptığınız zorbalık ve işkencelerden dolayı hesap soracak.

Zorbalardan ve zorbalıklarından hesap sormaya evet mi?
Evet!
      Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 225
Bu Ay : 4023
Toplam : 4023

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom