Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Malatya üzerine

Malatya günlerim son derece güzel geçti. Sıcak geçen havalar oruç tutmamızı zorluyordu. Malatyalılar bundan hiç yakınmıyorlar. Her sınanmanın, her ibadetin bir zor yanı olacaktır elbette. Ancak iftar sonrası serinliği ile beraber halkın camilere akmasıyla sokaklar öyle canlanıyor, renkleniyordu ki görmeye değer. Orada Ramazan günleri insanlar gece yaşıyor. Hele büyük çarşı camilerinin etrafındaki çay ocaklarında kurulan sohbet halkalarının tadına doyum olmuyor. Allah nasip ederse şimdiden bir sonraki ramazanı özlemeye başladım bile. Gündüzü ayrı, gecesi ayrı güzel.

Biraz da şehirden bahsetmek istiyorum. Şehre ilk gelen Malatya’nın yeşilini ve suyunu farketmekle kalmaz her yerde bunu yaşar. Şehir baştan sona açık bir park gibi. Zaten şehir her yandan kayısı başta olmak üzere meyve bahçeleri ile donanmış. Batı tarafından her yanı ağaç sıraları ile yemyeşil bir caddeden giriyorsunuz. Tekel Sigara Fabrikası ile Sümerbank Dokuma Fabrikalarının ve lojmanlarının yerinde büyük parklar hayata katılmış. Doğu tarafında Kernek zaten meşhur bir semt. Kernek tepesinden kademeli dökülüşlerle inen şelale, müzenin hemen önünden stadyuma kadar caddenin tam ortasından pırıl pırıl akıyor. Kenarlarında dört sıra halinde uzayıp giden ağaçların koyu gölgesi, suyun serinliği, çiçeklerin kokusu ile birleşince, hayatı rüyaya dönüştürüyor. Belediye’nin eski binasının yıkılarak açılan alanın parka dönüştürülmesi de son derece isabetli olmuş. Her yer tertemiz. Bu konuda şehir insanı oldukça duyarlı. Çevreci bir duyarlıkla şehrin güzelleşmesine katkıda bulunan herkesten Allah razı olsun.

Biliyoruz ki, güzelliğin sınırı olmaz. Bu bağlamda yapılmasında yarar olduğunu düşündüğümüz bir iki projeyi paylaşmak istiyorum. Bence bu söyleyeceğim projeler gerçekleştirilirse şehir dünya çapında bir karakter kazanacaktır. Bu projeler öyle çok para gerektiren yatırımlar da değil üstelik. Hatta iyi değerlendirilirse şehir büyük oranda kaynak bile elde eder.

Maddeler halinde sıralayayım:

1- Eski Belediye ve Söğütlü Cami arasında ve ayrıca, Söğütlü Cami ile Yeni Cami arasında bulunan binalar, ada bazında bütünüyle kaldırılmalıdır. Bu yapıldığı takdirde şehir adeta Sultanahmet Meydanında olduğu gibi muhteşem bir alana ve siluete kavuşacaktır.

2- Çevre yolundaki alt geçit süratle (kışa kalmadan) bitirilmeli, bağlantı yolları ve yaya geçitleri ve düzgün kaldırımlarla iyi düşünülerek düzenlenmelidir. Bu yapıldığı takdirde şehir Türkiye’nin en önemli bulvarından birine sahip olacaktır. Bu yol, çok geçmeden şehrin yeni ana caddesi niteliğini kazanacaktır. Çevresindeki iş merkezleri cazibeyi artırıcı unsurlardır.

3- Eski Arasa (Arasta) ve Şire Pazarı bölgesinde yeni bir imar düzenlemesi yapılmalıdır. Oradaki dar, çarpık, bozuk yollar düzgün bir planlamayla açılmalı, genişletilmelidir. Dükkân ve işyerleri yüksek katlı binalarda toplanarak daha geniş bir çevre elde edilebilir. Bu bölge Çevre yolu ve camiler bölgesi arasında önemli bir alandır. Bu düzenleme, estetik hassasiyet ihmal edilmeksizin mutlaka yapılmalıdır.

4- Devlet Hastanesi ile Çöşnük arasındaki geniş askeri bölge şehir dışına taşınmalı, metruk bölgede iş merkezleri, kültür sarayları, nezih lokantalar, kreşler, camii, çeşmeler, rehabilitasyon merkezleri gibi yaşam alanları yapılmalıdır. Kesinlikle bu bölgede ve her bölgede Malatya’nın yoğun yeşil karakteri ve su kültürü hayatla kucaklaşmalıdır.

Başka önerilerimiz olabilir mi? Elbette olabilir. Dedik ya güzelliğin sınırı yoktur. Şimdilik bunlarla yetineyim.

Bir dahaki sefere bu yönde çalışmaların yapılıyor olduğunu göreceğimi ummak bile beni heyecanlandırıyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 746
Bu Ay : 1264
Toplam : 1264

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom