Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Birdenbire hayat

Kendimi birden yollarda buldum.
Her şey bir anda oldu. Nedendir bilinmez Ramazanlar sanki birden geliyor. Birden çıkıveriyor karşınıza. Her neyse, hemen her yıl Ramazan’ın hiç değilse birkaç gününü annemle geçirmek için Malatya’ya geliyorum. Ben tatilimin en anlamlı kısmını böyle geçiriyorum. Annemle birkaç gün oruç tutmak, Malatya’nın o muhteşem iftar ve sahurlarını ailemle, aile dostlarım, akrabalarımla yaşamak beni her bakımdan doyurur, mutlu eder. Ramazan beni doyurur, mutlu eder.

Ancak aziz dostlar, bu sürede neredeyse ben ne bir şey okuyor, ne de yazıyorum. Böyle bir imkânım yok şu sıralar. Bilgisayar ve internet ortamından uzak olunca, işte böyle bağlanıp kalıyorsunuz. Üstelik bu durumu sizlerle paylaşma imkânım bile olmadı. Dedim ya bir de bakmışım ki yollardayım. Bir fırsatını bulunca sizlerden müsaade isteyecektim. Olmadı.

Bir dostumuza ivedi olarak mesaj çekmem bildirilince bir internet kahvesi buldum. İşte bu yazıyı da bu aralıkta yazıyorum. İyi de oldu. Dışarıda sıcak mı sıcak bir hava var. Mum gibi eriyoruz. Galiba tam manasıyla bir oruç tutuyoruz bu yıl. Sadece burada değil, ülkemin her yanında sıcakların insanları bunalttığını biliyorum. Ben memnunum. Oruç oruç dayanmak, dua dua direnmek ne güzel. Hele Yeni Camide hatimle kılınan namaz sonrasında çevredeki kahve ve çay ocaklarında geç saatlere kadar süren sohbetlere doyum olmuyor.

Beyrut çayevi çayı odun ateşinde, acelesiz demliyor. Malatya’ya gelenler orada mutlaka bir çay içsinler. Akşam sonrası orada muhabbet halkası kurulur. Başta Ömer Şevki Hotar, sonra Abdulkadir Gültekin, Mehmet Karaçor, bakarsın Mehmet Akaya ve diğer dostlar. İşte her şeyiyle hayatımı dolduran bu güzellikleri yaşamak için yılda bir defa özellikle bu mübarek ayda buraya gelirim. Her şey ilişilmemiş güzellikleri ile yaşıyor, yaşatıyor. Bırakın her şey, herkes böyle kalsın.

Gazetelere, internet sitelerine bir göz atayım dedim bu arada. Ayrıldığımız günden bu yana gündemde değişen fazlaca bir şey yok. En ilgincime giden Silivri de Tuncay Özkan’ın mahkemede ‘Adalet istiyorum’ diyerek arbede çıkarması haberi oldu. Bir anlamda tehdit savurarak, aksi durumda ölüm orucu tutacağını bağırmış! Tam da Ramazan’ın ilk günü. Şimdi şöyle söylesen olmaz, böyle söylesen olmaz. Be kardeşim, oruç insanı yaşatmak içindir. Öldürmek için değildir. Hem sonra ölümü göze alacağın falan da yok ya, burayı geçelim. Madem oruç tutacaksın şöyle adam gibi, Müslüman gibi sağa sola sataşmadan, iftarınla, sahurunla, kendini her türlü kötülüklerden, aşırılıklardan korumaya çalışarak, Allah rızası için, bütün müminler gibi oruç tutsan olmaz mı? Bak hazır ramazan da gelmişken!

Şimdi insan sormadan edemiyor. Kaç kişi öyle ölüm orucuna filan niyetlisiniz? Siz kaç kişisiniz? Hani hep sorardılar ya; “Biz kaç kişiyiz?” diye. Ben kimin kaç kişi olduğunu bilmem. Benim için fazla bir ehemmiyeti de yok. Ancak burada bütün bir şehrin orucu yaşadığını, anlaşılan onca mevsimsel zorluğa rağmen yetmiş küsur milyonun oruç iklimine girdiğini görüyoruz. Yetmiş küsur milyon. Tüm dünyayı düşünün, yüzlerce milyon, milyarı aşkın inanan insan. Bugün yarın her zaman. Burada, orada, en uzak, en yakın yerde yeryüzünün her tarafında. Sahi siz kaç kişisiniz kuzum?

Değerli dostlar,
Anlattığım sebeplerle, kısa bir süre biraz ara vermek durumunda kalacağım.
Sizleri özleyeceğim.Selâmlar.
 yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 510
Bu Ay : 6490
Toplam : 6490

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom