Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Oksijen Koması

Bir iki sorun olmakla beraber YAŞ süreci de geride kaldı denebilir. O sorunlar da giderilemeycek cinsten değil. Telaşa gerek yok. Daha 30 Ağustos’a kadar süre var. En kötü ihtimal işler vekaleten yürütülür. Bu konularda hiç kimsenin tereddütü olmasın. Önemli olan bu atamalarda sivil iradenin belirleyici olmasıdır. Şu ya da bu kişiler üzerine takılmaktan ziyade mesele bir zihniyet değişikliği bakımından önemlidir. O değişiklik herkesin, her kurumun demokrasi ve hukuk normları içinde kalmayı içselleştirmesidir. Bu YAŞ kararlarının öncelikli pratik sonuçları yanında genel anlamda kazanım hanesine yazılacak en önemli yararı bu olmuştur, olacaktır.

Hukuk ve demokrasi sınırları içinde kalmak ileri, medeni toplum, gelişmiş bir devlet olmanın ilk koşuludur. Belli kesim ve kurumların yasa dışına çıkabilecekleri saçmalığı şuuraltında kabul edilmiş gibiydi. Askerse hukuk sökmez gibi bir sağlıksız algı vardı. Yargı mensubu hukuku çiğneyebilir! Bu yaklaşımı anlamak mümkün değildir. Bu anlayışın kanıksanması sebebiyle darbeciler toplumsal destek bulabilmişlerdir.

Eğer toplumda demokrasi ve özgürlük talepleri güçlü olsaydı, yani sivil karakterimiz güçlü olsaydı eline silah verdiklerimiz onu bizim alnımıza dayayamazlardı. Eğer böyle bir ihanet içinde oldularsa onlara sivil alanda da destek verildiği içindir. Nasıl mı? Klasik CHP politikalarına bakınız. Baştan sona militarist ve darbecidir. MHP’nin ve BDP’nin de birbirinden kalır yanları yok. Bunların başında sivil görünümlü askerler var. Bu ifade tam doğru olmadı. Çünkü çoğu askerin demokrasi ve hukuka saygısının bunlarınkinden ileri olduğu tartışmasız. Bu partileri darbeci komitacılar yönetiyor demeliydim. Elbette tutum itibariyle, düşünce özellikleri itibariyle söylüyorum bunları. Serbest Fırka’yı feci şekilde kapatan, yöneticilerini darağaçlarına gönderen, tutuklayan bunlardır. 60 darbesinin arkasında bunlar vardır.

Hayatları darbeleri yani milletin hukuk ve özgürlük alanlarını daraltma teşebbüslerini desteklemekle, darbelerden siyasi rant hesapları yapmakla geçmiştir. Bunların şimdi ‘teamül’ demeleri, yasa değişikliği paketine hayır demeleri, ergenekon’u desteklemeleri boşuna değildir. Teamül derken aslında ‘vesayet düzeninin devam etmesini’ arzuluyorlar. Çünkü demokrasi bunların ruhlarına, genetiklerine terstir. Bunlar İnönü’nün bir beyanında söylediği gibi millet düşmanıdır.

Başarıyla içinden geçtiğimiz süreç bütün bu anormal, hastalıklı anlayışların toplum ve devlette oluşturduğu hasarların onarıldığı süreçtir. Anormallik öyle kanıksanmış, ve belli kesimlerden öyle destek görmüş ki, temiz hava onları rahatsız edebiliyor. Bir çeşit oksijen komasına giriyorlar. Türkiye tüm yönleri ilei tüm hatları ile değişiyor. Eğer böyle olmasaydı parça bölük kalan iyileşmeler, birbirini tamamlayamayacak, tutarsızlık olacaktı. YAŞ kararları’nı, referandum’u, açılımı bu çerçevede değerlendirmek gerekir.

Son gelişmeler hükümetin samimiyet ve kararlılığını bir kez daha ortaya koymuştur. Bunun evet oylarına yansıması da az olmayacaktır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 14
Bugün : 847
Bu Ay : 3391
Toplam : 3391

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom