Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Anadolu Platformu

Geçen hafta il dışındaydım; Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformunun beşincisi yapılan Kuzuluk Buluşmalarına katılmak için Sakarya Akyazı’da ki Kuzuluk beldesindeydim. Orada “ Toplumsal Dayanışma ve Sorumluluk” konulu bir sunumum oldu. Her biri ayrı bir değer olan sunumcuların anlattıklarını dinledim.

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri platformuna üye onlarca dernek oradaydı.

Kuzuluk buluşmalarının bu yılki üst başlığı “Medeniyet Tasavvurumuz” olarak belirlenmişti.

Bir değerlendirme olarak…

Beş yıldır yapılan bir sempozyum ve ciddi sunumlar yapılıyor. Ülkenin geleceği olan çocuklardan başlayan bir eğitim anlayışına yönelik “Evde karakter eğitimi” gibi sahasında ilk olan çalışmalar ve yine sahasında ilk olan “Aile Eğitimi Projeleri” platformun önemli çalışmalarından.

Sunumculardan biri dikkatimi çeken bir ifade kullandı; “Buraya geldiğimde sıradan bir davet gibi gelmişti ama geldim ve beşincisi düzenlenen bir sempozyum ve üstelik Medeniyet Tasavvurumuz gibi bir başlıkla karşılaştım. Bazı kişiler aynı meyhaneye beş yıl ard arda gitse orayla ilgili kaç kitap yazarlardı, böylesine önemli bir buluşmanın yeterince tanıtılmadığını düşünüyorum.”

Bu ifade benim için önemliydi. Çok ciddi bir iş yapıyorsunuz, ciddi ve kayda değer sunumlar yapılıyor ama işin medya boyutu yeterince ciddi değil, üzerine düşerek tanıtmak gerekir. Üstelik bu işi üstlenenler ülkenin yarını açısından da ciddi bir birikim ve tecrübeye sahipler. Yılların birikimi var.

Sempozyum diye geçmemek gerekir.

Sempozyum bir “bilgi şöleni” olmanın yanında, önemli sosyal iletişimlere kapı aralıyor. Haliyle çok yönlü bir fayda iklimine sahip, bu iklimi geleceğe daha bir öz güvenle taşımak için çırpınan insanlara kıymet vermek gerek.

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu aynı zamanda aile temelli bir platform ve üyeler Kuzuluk beldesine ailece katılıyorlar. Çocuklar sempozyuma ayrı bir renk ve tad katıyor.

Ülkenin her bölgesinden, bir ülke fotoğrafı oluşturacak şekilde aileler buluşuyor, nesle katkı konusunda istişare ediyor, değerlendirmeler yapıyorlar. Orada doğu ve Güneydoğu var, Akdeniz ve Ege var, İç Anadolu ve Karadeniz var, Marmara var. Burada her biri kendi rengini koruyarak ortak bir renk oluşturuyor. Ülkenin her sorunu için söyleyecek sözlerinin olduğunu görüyorsunuz.

Ortada şöhrete ayarlanmış bir duruş yok, çözüme yönelik bir bilinçli çırpınma var.

Kuzuluk kaplıcası olan bir mekân, yani tedaviye yönelik bir tarafı var ama oraya gelenlerin sıcaklığı daha güzel, daha içten ve kaplıca evlerine daha farklı bir sıcaklık katıp, daha farklı bir tedavi iklimi oluşturuyorlar.

Görüşleri açık, gizli saklıları yok; çocuklar için, aileler için, gençler için çırpınmamız gerekiyor diyorlar.

“Bu bizden mi” sözlerinin çok duyulduğu coğrafyada, “farklı da olsa dinleyelim, farklılıklardan beslenelim” diyen bir anlayışı yaşamaya çalışıyorlar.

Bu çalışmalara katkım ne oranda oldu bilemem ama ben de bu Platformun bir üyesi olarak, Kuzuluk buluşmalarının dördüne katıldım. Görüşlerimi dile getirdim, dile getirilenleri dinledim. Faydalandım ve umarım fayda sağladım.

Platformun başkanı başta olmak üzere, tüm yöneticilerine, bütün üyelerine, sunumculara teşekkürü bir borç biliyorum.

Sempozyumu değerlendirmek için yazdığım bu yazı yapılanların mütevazı bir izahıdır. Yarınlarımız için bu tür çalışmaların artmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Ve ülkeyi yönetenlerin de bu tür çalışmaları dikkatle takip etmelerini, fayda zemininde önemli bulmalarını umuyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 15
Bugün : 223
Bu Ay : 3780
Toplam : 3780

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom