Dr. Mehmet Akif Şahin

Dr. Mehmet Akif Şahin

makifsahin@hotmail.com

Pozitif siyasetin demokratik tercihi referandum

Pozitif siyasetin demokratik tercihi refarandum

Değişen dünyanın ritmine ayak uydurması gereken türkiye insanı köklerinde koparılmış bir kültür ve sosyal emparyalizmden çıkmanın eşiğine gelmiş bulunuyor. Yerli olan anadolu yersiz olan değişimlere karşı tarihin satır aralarında direnmiştir. Okuyan araştıran insanların bir çoğu bu gerçekleri bilmektedir. Ancak bu ülke insanının en yaşlısından en gencine unutmadığı önemli tarihi dönüm noktaları mevcuttur. Bu gün ülkenin endekslendiği siyasi sosyal hukuki ve askeri anlamda önemli olaylarının ön provaları yapılmaktadır. Bu gün türkiye siyasetinin parlementosu içinde verilen bir değişim hareketinin iki tarafı oluşmuştur. 

Ak parti türkiyedeki toplumsal değişimin ve dönüşümün öncüsü olduğu misyonunu devam ettirme çabasındadır. Bu uğraşı onurlu bir demokratik çalışma yöntemidir. Meclisten tek başına yeterli coğunluğu sağlayıp başaramadığı anayasa değişiklik paketini demokratik bir hak olan toplumsal onayı sağlayabilmek için referanduma sunmuştur.

Diğer muhalalefet partileri bu değişimin iktidar partisi eliyle olmasına karşı çıkmakla birlikte mevcut tank anayasasının değişmesini istemeyen güç odaklarının çıkarlarına korumak adına bu yetersiz sayılabilecek anayasa değişikliğinin karşısında durma ve bu zeminde nuhalefet oluşturma yolunda ciddi eylem planlarının sözcüsü olmuşlardır. Türk silahlı kuvvetlerinin içinde bulunan bazı muvazzaf ve emekli subay ve astsubayların durumu ise bu zeminde kontrolu elinde kaçıran balık avcıları gibi hem mevcut zemini korumak hemde oluşan global ve toplumsal dalgalara karşı dokunulmazlığı koruyabilme çabasıdır. Bu arada hukukun durumu; fokurdayan bir kazanın buharlarıyla çevresindeki herkese ıslaklık bulaştıran bir zemin kaymasının eşiğine doğru sürükleniyor olmasıdır.

Halkın hatırında kalan en önemli hatırası: halka tattırılan acı ve sevinç çoşkusudur. Günümüzde halkın önüne konulan önemli bir değişimin temel taşları mevcuttur.
Bu gün akpartinin yapması gereken nedir? Evet denilince değişen ne olacak? hayır denilince geçmişteki yaşanan acıların hangileri tekrarlanacaktır.

Akparti sözcülerinin bu değişiklik paketini darbecilere karşı yapılmış önemli hamle olarak tanımlarken sadece 12 eylül askeri darbesine karşı yapılmış bir zemine kaymasına musade etmemesi gereklidir. Eylül darbesini en iyi hatırlayan insanların en genci bu gün elli yaşlarının üzerindeki insanlardır. Bu yaşlardaki insanların çok az bir kısmı o günkü darbe anayasasına hayır diyebilmiştir. Geri kalan büyük çoğunluk askeri vesayet ve sıkıyönetim korkusuyla veya türk silahlı kuvvetlerinin kurtarıcı olduğuna inanarak evet demişlerdir.

Bana göre daha yakın süreçlerin gündemini halkın önüne taşımak halkın evetlerini artıracaktır.
28 şubat süreci türkiyede yapılan askeri darbelere kıyasla toplumsal travmalar daha fazla acı çektirmiştir. Toplumun her katmanında bu travmanın etkisi olmuştur.
Üniverstelerden kovulan öğretim üyelerinin sayısı azımsanmayacak rakamlara ulaşmıştır. Askeri okullardan ve ordudan atılan kişilerin durumu tarihin hiç bir döneminde olamayacak kadar kabul edilemez boyutlara ulaşmıştır.

Silahlı kuvvetlerin bir subayı; demokratik olarak seçilmiş bir başbakana aleni olarak hakaret ederken alkışlanmıştır. Tankları demokrasi ayarı yapmak için sokaklara taşıyan komutanlar fakirin fukaranın ekmeğini hortumlayan kartellerin danışmanı olarak nemalanmışlardır
O dönemde devlet kurumlarında fişlenen sürgün edilen tenzili rütbeye mahkum olan memurların sayısı toplumun her katmanını( köylüsünü kentlisini )etkilemiştir. Ayrıca adı konulmamış bir savaş olan terör olayları siyasi konjüktüre göre zaman zaman alevlendirilmiş, bazı zamanlarda söndürülmüştür, buda ayrıca manidar sayılabilecek bir tespittir. Peygamber ocağı olarak görülen Askeri birliklerin büyük salonları irtica brirfingi adı altında halkın inanç değerlerine küfreden ve bunu alkışlayan üniversteli öğretim üyeleri, yargı mensupları, devletin bürokratları, ordu mensupları, ve toplumun sivil görünümlü kukla sayılan toplumsal sivil kuruluşları tarafından ayakta dakikalarca alkışlatılarak basın yayında reklam edilir duruma gelmiştir.

Bu gün bu sivil kuruluşların demokratik refleksleri ne durumdadır?
Dikkat çekilmesi gerekli bir başka sosyolojik reaksiyonun perdelenmiş yüzüdür.
Ayrıca devletin özel birimleri olarak tanımlanan özel harp dairesi, kontrgerilla ,jitem, vs diye isimlendirilen ve bu gün terör örgütüyle bağlantılı olduğu iddia edilip yargıya taşınan bir takım mihrakların faili meçhul cinayetlerin sorumlusu ve insanlık suçu sayılan işkencenin failleri olduğu tespit edilmiştir.

Susurluk gibi olayların raporlarının bu gün gündeme gelmesi gereklidir
Kendi halkına insan dışkısı yediren bir devlet görevlisinin kendi mahkemelerinden berat edip avrupa mahkemelerinde tazminata mahkum edildiğinin anlatılması darbe anayasının değişmesine evet diyecek halkı umutlandıracaktır. Bu gün iktidar olan sayın başbakanımız ve sayın milletvekillerimiz ve hükümetin bürokrat ve teknokratları bu dönemin mağduriyetini yaşayan ve yaşadığını iddia eden ve onlara yakın olan kişilerden oluşmuştur. Toplumun anılarını hatırlatmak gereklidir.

Referandum zemini bu ve buna yakın toplumsal olarak daha taze olan acı ve çoşkularının üzerine bina edilerek oluşturulmalıdır. Bu referandum bu gün kısır seçim mitinglerinin ötesinde toplumsal demokratik ve sosyal değişim sempozyomuna dönüştürülmelidir. Bu görev sadece akpartinin değildir. Diğer muhalefet sayılan partilerin klasik geleneği nasıl olmalıdır? Hayır denilmesinin tankların gölgesine düşen anayasal bir değişim olup olmadığı açıklanmalıdır


Pozitif muhalefet diye bir geleneğin oluşturulması bu toprakların dikta anlayışlarına önemli bir ders olacaktır. Muhalefet tank anayasına sarılarak uyuyup anayasa mahkemesi önünde gözlerini açan laisizim büyüsüyle fildişi kulelerini terkedip halkın demokrasiye olan inancını artırmalıdır.
Milliyetci geleneklerin ötesinde modası geçmiş devrim ve ülkü kavramlarıyla komplocu ve paranoyak bir siyaset üçüncü dünya ülkelerinde bile terk edilmiştir. Vatandaşın bu zemindeki titreşimlere bakışı nasıldır?

Halkın referanduma evet demesi türkiyede beş kişilik demokrasinin ötesine geçen evrensel manada kabul edilebilir bir hukuka imanı gerektiren bir demokratik eylem olduğunun ifadesiyle mümkündür.
Postal anayasası zaten işlevini kaybetmiştir, bu gün bunu savunan kimse kalmadığı gibi, bu gün darbe yapmak isteyen akli selim kimse bulmak ancak örümcek kafalı dinazorların işidir.
Bunun üzerinde muhalefet etmek kimseyi iktidara taşımaz.
Postalların gölgesinde oluşturulan bu anayasayı değiştirdiğini söylemek iktidarın ömrünü uzatmayacaktır. Muhalefetide geriye götürmeyecektir.

Ülkemiz demokratik hukuk yolunda alınması gereken önemli bir aşamayı geçmiş olacaktır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 2
Bugün : 216
Bu Ay : 5410
Toplam : 5410

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom