Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

YAŞ, yaş tahtaya basmamalıdır

Saflar hiç bu kadar net ve anlamlı ayrışmamıştı. Ayrışma sağ -sol ayrışması, alevi- sünni ayrışması, zengin -yoksul ayrışması değil, doğrudan hukuktan yana olanlarla olmayanların, demokrasiden yana olanlarla darbecilerin ayrışmasıdır. Bu bakımdan da çok anlamlı ve sahicidir.

Diğer ayrışmalar bir şekilde manipülasyonlara açıktır. İdeolojik veya etnik ayrışma üzerinden insanların akıllarını, duygularını ve sonunda eylemlerini saptırmak mümkündür. Bu talihsiz durumları yaşadık gördük. İnsanların aidiyet ve kimlik farklarını, kendi ideolojik maksatları için, belli bir amaca yöneltenler oldu. Halen olmaktadır.

En çirkin, akıl almaz gibi gözüken olayların gerisinde ummadık, umulmadık beraberlikler, ittifaklar ortaya çıkmaktadır. Memleket ve millet düşmanı odaklar, sözde ideolojik farklılıklara bakmaksızın birbirine zıtmış gibi gözüken kutupları ,aynı amaç için kullanabilmektedirler. Bu hep böyle oldu. 12 Eylül darbesi için şartların olgunlaşması beklenirken böyle oldu. Dün Dörtyol’daki olaylarda yine aynı oyunu, aynı kurguyu gördük. Seyirci sıralarında yanyana getiremeyeceğimiz düşman kardeşlerin, mesela MHP ile PKK’nın, sahne gerisinde aynı gizli el tarafından kullanıldıklarını gördük. Demek ki, bu yapılar birbirlerini beslemeye, birbirleri ile yardımlaşmaya oldukça müsait örgütlenmelerdir. Bu acı, bu şaşırtıcı gerçek, şimdi daha da gün yüzüne çıkmaktadır. Sahnede onların birbirine düşman rollerle sahneye çıktıklarına bakmayın, geride kan kardeşi gibidirler. Bu her geçen gün daha da anlaşılmaktadır. O nedenle ideolojik ayrışmalar son derece yapaydır.

İnanç, kültür ve yaşam dinamiklerimize dayanmayan tüm örgütlenmelerde bu zafiyetin olması kaçımılmazdır. Çünkü onları, yanlış yönelişlerinde engelleyecek, manevi dinamikler yoktur veya azdır. O nedenle ideolojik ayrışmalar bizde hep konjonktürel ve manipülatif olmuştur. Oysa şimdi yaşadığımız ayrışma bütün bir milletin yaşam ve kültür tercihlerinin dinamiklerini esas almaktadır.

İnsan hakları, hukukun üstünlüğü, özgürlük ve demokrasi arzusu bir yandan yapay ayrışmaların şemasını bozarken bir yandan da her görüşten insanı daha sağlam, daha tutarlı bir zeminde birleştirmektedir. Bu ayrışmayla gelen birleşme, toplum ve ülke sağlığı için çok önemlidir. Millet olmanın, selamete ermenin ön şartıdır. Bu zemin herkese, hepimize lâzımdır. Hangi görüşten olursak olalım ,demokratik zemini ve imkânları geniş tutmak, geliştirmek mecburiyetindeyiz.

Bu zeminin güçlendirilmesi, genişletilmesi başta terör örgütleri olmak üzere tüm antidemokratik yapıların ve kişilerin hesaplarını bozuyor. Hesapları bozulanlar gidişatı engellemek istiyor, direniyorlar. Onlar kendi şahsi veya ideolojik hesapları için milletin huzurunu tehlikeye atmaktan çekinmeyenlerdir. Birileri çıkar ve konumları bozulmasın diye hukuka karşı, millete karşı direnmektedir. Direniş kurumları, anlayışları giderek devletin işleyişini bozmaktadır. Buna izin verilmemelidir.

Bu zaviyeden bakıldığında, YAŞ kararlarının hayati derecede önemi bir kez daha öne çıkmaktadır. Birilerini koruma refleksi ve koşullanmasıyla hukuku ayaklar altına almak, hukuku çiğnemek vahim bir yanlıştır. Bu tutum, birilerine yarar sağlamaz ancak Türkiye’ye zarar verir. Bu bakımdan demokrasi ve hukuki duyarlılık ekseninde kimseye taviz verilmemelidir. Bazen büyük çöküşler, küçük sanılan tavizlerle başlar.

Ne mi yapılmalıdır? Darbe planlarına adı karışmış ve çoğunun tutuklama kararı verilmiş askerler terfi ettirilmemeli, derhal tutuklanmalıdır. Düşünün ki, yukarıda andığımız sebeplerle, ifadesi alınmak için mahkemeye çağrılan askeri eşhas, YAŞ’ta kendileri ile ilgili verilecek toplantıya katılıyor. Yapılması gereken en doğru iş, onları adalete teslim etmektir. Asker yargıdan kaçmamalıdır. Türkiye’nin çıkarı tek tek herkesin çıkarından üstündür, üsttedir. Cumhurbaşkanı’ndan, Başbakan’a, Genelkurmay Başkanı’na kadar tüm sorumluların bu hassasiyetle hareket etmesi, millete olan saygının ve vatan sevgisinin gereğidir. Bu işler hatır gönül işi değildir.

Hatır gönül işi ile millete komplo yapanlara arka çıkmak yanlıştır.

Bin kere yanlıştır.

YAŞ’ın yaş tahtaya basmayacağını ümit ediyorum.
             Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 14
Bugün : 518
Bu Ay : 2086
Toplam : 2086

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom