Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Normalleşmeye bir adım daha

Kimi günler vardır ki, önemleri itibariyle asra bedeldir. O günler tarihsel, toplumsal değişimlerin çok net bir şekilde yeni bir yöne doğru evrildiği zamanlardır. İşte bu mahiyette önemli günler yaşıyoruz.

Soğuk savaş sonrası kendi bilincimizi yeniden idrak etmenin ciddiyeti ve coşkusuyla, dünyadaki etkinliğimizi artırıcı politikalar izlenmektedir. Açılımın ilk amacı bu yöndeki politikalara daha elverişli bir zemin oluşturmaktır. Bu bağlamda yine tarihsel öneme haiz bir referanduma gidiyoruz.

Toplumda hukuk ve demokrasiye olan coşkulu istek, statükonun çerçevesini zorlamaktadır. Toplumda belirgin bir bilinçlenme, belirgin bir sivil örgütlenme gözlenmektedir. İnsanlar, milli varlıklarını, daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi zemininde inşa etmek istiyor. Taleplerinin takipçisi oluyorlar. Artık ‘neme lazım’ duyarsızlığı yerini ‘bana lazım’ sorumluluğuna bırakıyor. Demokrasi bana lazım. Hukuk bana lazım. Özgürlükler bana lazım. Çatışmasız, huzurlu bir Türkiye bana lazım.

Yaşadığımız günlerin önemi, ‘böyle gelmiş böyle gider’ anlayışının terkedilmesinden kaynaklanıyor. Artık böyle gelen şeylerin, böle gitmeyeceği, gidemeyeceği, gitmemesi gerektiği her kesim tarafından sözlü ve fiili olarak ifade edilmektedir. Toplum talepleri doğrultusunda tepki vermeye başlamıştır. Tepkisiz olmanın, ses vermemenin, tavır koymamanın, bizi hangi karanlıklara ittiğini, yaşadığımız acı deneyimlerle biliyoruz. Artık o acı tecrübeleri bir daha yaşamak istemiyoruz. Bunun yolunun kayıtsız koşulsuz hukuk devleti olmaktan geçtiğini de biliyoruz.

Eğer gerçek manada bir hukuk devleti olacaksak, yasaların herkes için eşit uygulanması gerektiğini kavramamız lâzım. Yasalar karşısında herkes eşit ve fakat birileri ayrıcalıklı ise, orada ne hukuk ne adalet işler. Toplumsal düzeni de, huzuru da, bütünlüğü de sağlayamazsınız. Şimdiye kadar yaşadığımız acı tecrübelerin tabanında bu tür yanlışlıkları sürdürmek vardı büyük ölçüde. YAŞ toplantılarının yapıldığı şu günlerde, bu gerçeklikler hayati derecede önem arzetmektedir.

Birilerini korumak, kollamak adına hukuku ihlal edici davranışlar, kimseye bir yarar getirmedi, getirmeyecektir. Bir emekli albayın söylediği gibi, kimsenin omuzundaki yıldızlar, altlarındaki koltuk, milletin değerlerinden, milletin âli menfaatlerinden öncelikli değildir. Bu tutumlar Türkiye’yi büyütmez, küçültür. O nedenle YAŞ kararlarının hukuki hassasiyetler gözetilerek verileceğini umuyor ve bekliyoruz. Aksi bir davranış milleti rencide eder. Orduyu da zayıflatır. Hukuk devleti yolundaki gelişmeleri sekteye uğratır. Kimilerinin ‘orduyu yıpratmayalım’ teranelerinin arkasına gizlenerek, hastalıklı hücreyi bünyede tutmaya çalışmaları, anlaşılır bir tutum değildir.

Herkes yerini ve yetkisini bilecek. Herkes kendi yerinde, kendi görevini yaptığı zaman başarılı sayılmalıdır. Yetkiyi ve sınırı aşmak millete de vatana da hayır getirmez. Son zamanlarda ordunun hukuk çerçevesinde kalarak demokrasiye kapı aralaması çok yararlı olmuştur. Emniyet teşkilatında da benzer gelişmeler yaşandı. Suç işleyen personel, mevki ve makamı ne olursa olsun görevden el çektirildi. Peki bu emniyet teşkilatımızı yıprattı mı? Hayır. Bilakis güçlendirdi. Ordunun da bu yönde hassasiyet göstereceğini düşünüyorum. ‘Güçlü Türkiye, Güçlü Ordu’ temasını bu çerçevede anlıyorum. O zaman içinden geçtiğimiz anlamlı süreç daha bir önem kazanacaktır.

Sonuç itibariyle YAŞ kararlarının hukuku göz ardı ederek alınacağı kanaatinde değilim. Terfi ve atamalarda bu duyarlık gösterilecektir. Gösterilsin ki, bundan böyle kimse millete karşı akıllara ziyan maceralar kurmasın, kurgulamasın. Millete karşı zorbalığı kendine ait bir hak olarak görmesin. Normalleşme sağlansın. Yaşadığımız günler normalleşmeye doğru güçlü adımların atılacağı günler olacaktır. O kadar anormal savrulmalarla, çalkantılarla yaşadık ve olup bitenleri öyle kanıksadık ki, normalleşme biraz sancılı olmaktadır. Veya öyle gözükmektedir. Çünkü kimilerinin alışkanlıkları, ezberleri bozulmaktadır.

Bu yazıyı okuduğunuz sıralar normalleşme yönünde umut verici adımların atıldığını hep birlikte görmüş olacağız.
                                  Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 175
Bu Ay : 910
Toplam : 910

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom