Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

12 Eylül'de duruşları bozulacak

Referandum sonrasında siyasetin düzlemi, kodları, içeriği ile yeni baştan şekilleneceğini söylemiştik. Sonuç ne çıkarsa çıksın bu böyle olacak. ‘Evet’ çıkması halinde siyasal anlayış ve üslupdaki değişim, çok daha net ve belirgin hissedilecek. Bize göre halkımız tercihini büyük oranla evet yönünde yapacak. Evet ile hayatımıza yeni ve olumlu değişiklikler girecek.

Bir başka yönden asıl değişikliğin, siyasetinin veri tabanı değişecek olmasıdır. Daha doğrusu milli irade kendini hak ve özgürlüklerden, demokrasiden yana bir kez daha belli edecek. Bu kez de millet balans ayarı yapacak. Tartışmaya bile gerek yok ki, bu talepler, tüm partileri aşan, dolayısı ile tüm partilerin politikasını etkileyecek olan verilerdir. Bundan böyle hiçbir parti bu veri ve talepler aksine siyaset yapamaz, bunu göze alamaz. Göze alanlar büyük sıkıntıları, zorlukları göze alıyorlar demektir.

Referandum sonrasında statükocu siyaset yürütenler bunu iktidar olmak için değil, başka görevleri ifa etmek için yerine getirmek durumunda kalacaklar. Derin devlet denilen soğuk savaş yıllarının arka, gizli odalarında verilen veya alınan görevler mesela. Eğer partiler hukuk ve demokrasiden yana bir tavır ortaya koymuyorlarsa neyden, kimden yana tavır koyuyor olabilirler? Halktan yana tavır koymayan partilerin misyonu hakkında başka nasıl düşünebiliriz? Sonra bu düşüncemizi haklı çıkaracak açık seçik uygulamalar var. Eğer bir parti, doğrudan terör örgütleri ile birlikte çelışıyor, halkın taleplerinden ziyade Öcalan’ın talimatlarına itibar ediyorsa, bunun başka bir açıklaması olabilir mi? Başka bir parti Ergenekon’un avukatlığından başka bir şey bişlmiyorsa başka ne diyebiliriz. Sonuç itibariyle mevcut partilerin bazıları halk iradesini siyasal mekanizmaya taşımak için değil, onları mevcut mekanizma içinde etkisiz kılma aracı ve işlevi görmektedir. Şimdiye kadar bu oyun hep bu düzenek içinde sürdürüldü. Hiç bir zaman halkın talepleri yönetime taşınmadı. Her defasında üstelik partiler marifeti ve taşeronluğu ile halk aldatıldı. İnsanımız destekledikleri partiler aracılığı ile isteklerinin tam zıddı oluşumlara hizmet eder oldular.

Ancak referandum işi bozdu. Şimdi bir partiye oy atmayacağız. Türkiye’nin yeni zeminini, yeni yolunu inşa etmek için oy kullanacağız. Başta muhalefet liderleri bu konuyıu da saptırmaya kalksalar bile halkımız olup bitenlerin ayrımındadır. Ortaya konacak irade, onların dayandığı zemini göçürecektir.

Bundan böyle hangi ad ve slogan altında olursa olsun baskıcı, dayatmacı siyaset tarzı sürdürülemeyecektir. Sürdürülmeye çalışılması durumunda kopacaklar, dağılacaklardır. Aslında kopuş ve dağılma daha şimdiden başlamıştır. Güneydoğuda Kürt kökenli vatandaşlarımızın büyük ölçüde ‘Evet’ dediklerini göreceksiniz. Bölgenin sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri bu yönde açıklamalar yaptılar. Ne yaparsa yapsın, BDP bir şekilde sandığa gidememiş olanları kendine mal etmeye umut bağlamıştır. Kimse bu kurnazlığı yutmaz. MHP’nin sadece tabanında değil kadrolarında da çözülme başladı. Daha dün Kütahya'nın Şaphane ilçesi Belediye Başkanı Ramazan Yeşildeniz, MHP'den istifa ederek AK Parti'ye katıldı. ''Milletin iradesini üstün tuttuğu, millet iradesinin üzerinde başka bir irade tanımadığını ortaya koyduğu, demokratik siyasete yapılan müdahalelere yürekli bir şekilde karşı çıkan tek parti olduğu için AK Parti'ye katıldığını'' belirten Yeşildeniz, ''Bu ülkeyi, demokrasi yüzyılına yaraşır, demokratik ve sivil bir anayasaya kavuşturma gayreti içinde olduğu için buradayım” şeklinde açıklama yaptı. CHP’li bir ilçe başkanı ‘Evet’li şapkayla ve benzer şeyler söyleyerek Ak Parti mitingine katıldı. Buna rağmen meselenin Ak Paarti meselesi olmadığını bir kez daha yineleyelim. Cindoruk’un açık darbeci tutumuna rağmen, başta DP’nin eski genel başkanı Süleyman Soylu olmak üzere çoğu partili oylarının ‘Evet’ olacağını açıkladılar. Saadet ve Büyük Birlik baştan beri tavırlarını demokrasiden yana, cuntacılığa karşı olarak koydular. Saadet’in olağanüstü kongre hazırlığı içinde olduğu şu günlerde Erbakan odaklı çevrenin ‘Hayır’ diyeceği söyleniyor. Bu da bize çok manidar geliyor. Belki de olağanüstü kongrenin asıl sebebi Numan Kurtulmuş ve ekibinin ‘Evet’ ten yana bir politikayı benimsemesidir. Yakında bunu daha açık ve net görme imkânımız olacak.

Sonuç itibarıyla, görüldüğü gibi evet ve hayır ayrışması daha şimdiden partileri sallamaya, çatlatmaya başladı. Önemli olan bir takım tutar gibi bir partiye koşullanma inadını sürdürmek değildir. Milletimizin bu türden bir inadı yoktur. Önemli olan hak ve özgürlükler ekseninde, özgürce, onurluca yaşayacağımız bir Türkiye’yi elbirliği ile yeniden düzenlemektir. Bu gerçekten gafil olanlar, bir sıkılı yumruk gibi birbirine kenetlenen insanımızın ortak duyarlığı karşısında, duruşları bozulacak olanlardır.
 Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 237
Bu Ay : 16373
Toplam : 16373

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom