Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

12 Eylül şekilden değil esastan bozulmalıdır

Şu sıralar niçin sürekli 12 Eylül referandumunu konu ediyoruz?

Toplum olarak en önemli, en acil çözümlenmesi gereken meselemiz olduğu için.
Millet olarak maddi, manevi varlığımızın üzerinde şekilleneceği zeminin sağlıklı olması için. Anayasalar, en geniş toplumsal mutabakat zeminleridir. Bizde bu zemin bozuktur. Üzerinde sağlıklı duruşumuzun imkânlarını kısıtlamaktadır. Millet kendi var oluş zeminini inşa etme veya köklü düzenleme faaliyetinde hep engellenmiştir.

İnsan haklarına, özgürlüklere, demokrasiye elverişli zemin, herkes için lâzımdır. Bu zemin düzeltilmeksizin, hangi görüşte olursak olalım kendimizi rahat ifade etme, mutlu olma imkânı hep kısıtlı olacaktır. Kısıtlama özgür düşüncenin, rahat paylaşımın, son tahlilde gelişmemizin önünü tıkamaktadır. İster belli bir yolda olunuz, ister yola koyulmak isteyiniz. Öncelikle yolun düzgün olması gerekir de onun için bu referanduma önem veriyor ve sürekli konu ediniyoruz.

Oylanacak değişiklik istenen içeriğe sahip mi? Elbette değil. Baştan beri Türkiye’nin baştan sona yenilenmiş bir anayasaya olan ihtiyacını zaten söyleyip durduk. Bu yöndeki taleplerimiz saklı kalmak kaydıyla, değişikliğin hastaya nefes aldıracak olması bile hayati derecede önemlidir. Bu gerçek, hastanın bir tek derdinin olduğu anlamına gelmez.

Türkiye hastadır. Üstelik birkaç hastalığı birden yaşamaktadır. Mesela parmağı kırıktır. Sonra mide kanaması vardır. Kalbi teklemektedir. Hatta beyin kanaması geçirmektedir. Böyle düşünelim. Hastanın acil yoğun bakıma alınması gerekir. Siz doktorsunuz. Tedaviye nereden başlarsınız? Ben derim ki, beyin kanamasını bırakıp kırık parmağı ile uğraşmanız hastayı öldürebilir. Öncelikle hastayı yaşatmanız gerekir. En önce beyin kanamasını tedavi etmelisiniz. Bu mide kanamasını küçümsediğiniz anlamına gelmez.

Türkiye’nin hâlâ darbe anayasası ile devam ediyor olması beyin kanaması ile yaşıyor olması gibidir. Bu durum daha fazla devam edemez. Türkiye, yasaklarla, engellemelerle, zorbalığa, kanunsuzluğa imkân veren yapısını daha fazla sürdüremez. Ne demek istediğimiz çok açıktır. İşsizlik sorunumuzun olduğu, çözümlenmesi gerektiği doğrudur. Gelir dağılımındaki adaletsizlik mutlaka giderilmelidir. Tarımdan eğitime kadar bir dizi sorunlarımız vardır. Bunların hepsi doğrudur. Hatta bunların anayasayla ilişkilendiriliyor olması da yanlış değildir. Ne var ki, teşhisi bu yönde koyuyor gözüken doktorlar hastanın parmak kırığı ile uğraşmaktadır. Biz diyoruz ki bu hasta öncelikle, kendine gelmeli, şuurunu, kimliğini yeniden kazanmalı, ayağa kalkmalı, hayati fonksiyonlarını icra etmelidir. Asıl ve en önemli mesele budur. Tabir yerindeyse esas mesele budur. Diğerleri konuyu şekil olarak incelemek gibidir.

Var oluş zeminimizi sağlıklı olarak düzenlemek için, millet anayasayı esastan incelemeye almalıdır.
Millet yıllardır üzerimize kâbus gibi çöken 12 Eylül darbeciliğini şekilden değil esastan bozmalıdır.

Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 10
Bu Ay : 3454
Toplam : 3454

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom