Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Milli ve tarihi hesaplaşma

“12 Eylül ile hesaplaşmanın reel olarak fazlaca da bir önemi yoktur. Tamam, 12 Eylül iyi olmamıştır. Millete ihanet hareketidir. Milletin üzerinden silindir gibi geçmiştir. Belimizi kırmıştır. Düşünce kuduz köpek gibi izlenmiş, parçalanmıştır. Düşünen adamlar tutuklanmış, kurşunlanmış en şanslı olanlar kendilerini yurt dışına atarak ancak kurtarabilmiştir. Ülke en az 50 yıl kaybetmiştir. Fikir gücü, akademik birikimi tarumar etmiştir. Ekonomisini yerle bir etmiştir. Siyasi zemini bütünüyle çökertmiştir. 12 Eylül kişiliksizliği, bunalımı, hain, haset psikolojisini artırmıştır. Mantar gibi; benliksiz, silik şahsiyetlerin türemesine yol açmıştır. Sonuç olarak bütün bunlar tam otuz yıl önce olup bitmiş bir hadisedir. Ama bugün, yaşananların olumsuz etkileri de ortadan kalkmış veya kaldırılmıştır. O dönemle hesaplaşmanın, darbecileri yargılamanın pratikte bir gerçekliği ve karşılığı yoktur. Olmuş bitmiş bir hadise. Şimdi o eski defterleri karıştırmanın ne manası var? Onun için “evet” veya “hayır” demek pek bir anlam ifade etmiyor. Türkiye o engelleri çoktan aştı”

Böyle söyleniyor.
Bazıları da bu masum gözüken gerekçelere sığınarak “hayır” oyuna zemin hazırlıyorlar. Bütün bu yaklaşımlar yanlıştır. Sadece yanlış değil çok yanlış, vahim yanlış, sakat anlayışlardır. Hedef şaşırtmadır. Milleti küçümsemek, onu aşağılamak, her türlü zulme müstahak görmektir.
Üzerinden zaman geçtiği için, millete yapılan kötülükleri unutacak mıyız? Meseleyi şahsileştirip yumuşatmaya kalkanlar, durumun ciddiyetini kavramayanlardır. Bu tutum içinde olanlar kurdukları bu zihni mekanizma ile eskiyi yargılamaktan bizi uzaklaştırmakla kalmıyor ayrıca geleceğe dönük demokrasi talebimizin de önünü tıkamak istiyorlar. İçtenmiş gibi, içerdenmiş gibi gözüken bu tarz yorumlar bizi atalete, yavan bir bilince, zulme ve zorbalığa boyun bükme pis alışkanlığına itmek istiyor. Bütün bu yaklaşımlar bin defa yanlıştır. Milyon defa yanlıştır.

Önemli olan şahsi zararlarımız veya kayıplarımız değil, bütün bir milletin aklının, ruhunun, benliğinin, psikolojisinin felç edilmesini reddetmektir. Bunlar milleti linç etmişlerdir.

Eğer tüm 12 Eylül mağdurları haklarını helal etmiş olsalar bile, mesele bitmez. Çünkü bütünüyle millet iradesine, milletin kişiliğine, yaşamına kastedilmiş, tecavüz edilmiştir. Tarihe, milli varlığımıza ihanet edilmiştir. O bakımdan bunun hesabı millet adına, tarih adına, milli varlığımız adına sorulmalıdır. Milletler için üç beş yıl, otuz-elli yıl uzun zamanlar değildir. Eğer kişilikli, kimlikli, onurlu bir millet olacaksak ,12 Eylülden de 12 Eylül darbecilerinden de sembolik de olsa hesap sormak durumundayız. Bu kişiliğimiz, insan onurumuz adına bir sorumluluktur. Onları tarihe düştüğümüz notla, vicdanlarda mahkûm edeceğiz. Bu da yeter. Yargılayacak ve mahkum edeceğiz ki, bundan böyle hiçbir zorba kanunsuzluk yapamasın. Milletin hür iradesine darbe yapma cesaretini kendinde bulamasın. O nedenle meseleye olmuş bitmiş bir hadise olarak bakamayız. Sonra önemli olan defakto olarak, çoğu zaman kurumlar arası centilmen davranışlar, mutabakatlar sonucu yasadışı olayların üzerine gitmek de değildir. Önemli olan darbeciliğin ve milletin hakkına, hukukuna tecavüzün resmen ve anayasada reddedilmiş bir suç olmasıdır. Önemli olan darbeciliğin değil, demokrasinin kurumsal bir yapıya kavuşmasıdır. Biz bu yasayı “evet” oyuyla geçireceğiz. Bin defa evet. Milyonlarca evet. O zaman bakalım millete karşı komplo kurmaya çalışacaklar şimdiye kadar olduğu gibi rahat, hoyrat, sorumsuz davranabilme cesaretini bulabilecekler mi?
Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 226
Bu Ay : 226
Toplam : 226

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom