Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Önümüzdeki tarihî fırsat

Şu gün için referandum en önemli meselemizden biridir.

Bu meselenin bugünümüz ve yarınımız için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek yok.

Herkese, her zeminde referandumda ‘Evet’ demenin gereğini anlatmalıyız. Bu yöndeki yazılarımıza karşı “iktidar yanlısı olmak”la suçlanıyor, eleştiri alıyoruz. Bir kere referandumu iktidara karşı olmak veya olmamak şeklinde algılamak, çarpık, sorunlu bir anlayışın yansımasıdır. Önemli olan demokrasiden, daha çok hukuktan yana olup olmamaktır. İktidar iyi şeyler yapıyorsa, sözde entelektüel tavır adına yapılanlara karşı olmak izanla da, vicdanla da bağdaşmaz.

Darbelerden, hukuksuzluktan yana olmayı iktidardan yana olmamakla gizlemek isteyenler, düşüncelerine başka türlü gerekçeler bulamıyorlar. Bu tutum onların düşünsel samimiyetsizliklerini, halkla bütünleşememelerini ifade eder.

Sırf iktidara karşı olmak için, yapılan güzel düzenlemelere hayır demenin anlaşılacak bir tarafı yoktur. Kaldı ki, bir entelektüelin, özellikle Türkiye gerçeğinde karşı olması gereken iktidar, halk iradesi ve seçimle iş başında olan değil, seçkinci elitlerin devlet iktidarıdır. Halkımız, bir türlü değiştiremediği asıl bu derin iktidardan çekmiştir ne çekmişse. İşte şimdi önümüzde tarihi bir fırsat verdır. Bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekmektedir.

Hayır cephesinde yer alanlar, aklıbaşında gerekçeler ileri süremiyor. Çokları yıllardır dillendirdiği istek ve taleplerle tezat bir tutum sergiliyor. Onlar gerçek bir siyasetçiden, düşünce adamından çok, mahallenin huysuz çocukları gibi davranıyorlar. Ya içten pazarlıklılar, ya da ne dediklerini bilmiyorlar. İşleri güçleri hır çıkarmak, huzuzursuzluk çıkarmak.

Getirilen düzenlemelerin neresi kötü? Geçici 15. Maddenin kaldırılarak 12 Eylül darbecilerine yargı yolunun açılması mı kötü? Bunun da ötesinde artık darbesilerin rahat hareket edemeyecekleri mi? HSYK ve YAŞ kararları ile sorgusuz sualsiz insanların meslekten men edilmeleri zulmünü önlemek mi kötü? Yargının belli dar kadroların kuşatmasından kurtarılması, daha demokratik yapıya kavuşturulacak olması mı? Pozitif ayrımcılık mı? Daha fazla sosyal haklar mı? Bu konuda neredeyse en ufak bir şey söyleyemiyorlar. Niçin? Çünkü red cephesinin aslında ciddi manada demokrasi ve hukuk devleti istekleri olmadı. Maskeleri düştü. Kimi partilerden sendikalara kadar çokça lafını ettikleri 12 Eylül dikta Anayasası oylanıyor. Herkes samimiyet testinden geçecek. Beyefendiler sırf bu düzenlemeyi Ak Parti yaptı diye karşı çıkıyorlar. Sonra düzenleme yeterli değilmiş, onun için karşı çıktıklarını söylüyorlar. Düzenlemenin yeterli olmadığını, sorunun tümüyle bir anayasa değişikliği ile hallolacağını bizler de söylüyoruz. O yüzden ‘Yetmez ama Evet’ diyoruz. Bu düzenleme o yönde kararlılığın güçlü bir ifadesi olacak.

Yapılan acil düzenlemelerdir. Bu memleket için, iyi niyetle, iyi yönde kim bir adım atarsa onu desteklemek gerekir. Bu işi takım tutan fanatikler gibi, particilik mesabesinin dar aralığına indirgeyanler yanlış yapıyor. Yaptıkları yanlış, kendi duruşlarını da bozacaktır. Bu yanlışı daha fazla sürdürmelerinin imkânı yoktur. Çünkü halkımız ezici bir çoğunlukla doğru karar verecektir. Red cephesinde olanlar kendilerini sınırladıkları dar ve yanlış zeminde savrulacaklardır. Savurucu rüzgârın etkisi şimdiden hissedilmeye başlandı bile.

  Yazarın izniye habertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 104
Bu Ay : 2588
Toplam : 2588

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom