Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Bize akıl ve iman gerek

Akıl Allah’ın verdiği en büyük nimet; o varsa değer buluyorsunuz, o varsa mesul tutuluyorsunuz. Ama bazıları kendilerini oldukça akıllı görüp, başkalarını işletebileceğini düşünüyor. Bu fazla akıllılık insanın değerin arttırmıyor. Bunu nice insanın anlaması gerekir.

Mesela siz diyorsunuz ki; ben bir feribota bindim, üzerinde bir tane bile can simidi yoktu, ertesi gün, birileri bir haber servis ediyor, “biz feribotları denetliyoruz, arabaların nasıl bindirilmesi gerektiğini itinayla takip ediyoruz, can simitlerine varana kadar kontrol ediyoruz” diyor. Benim gözüm görmüyor ya, ben o sırada feribotta açlık çektiğim için simit sormuşum onlar da yok demişler, ben simit yok derken bu durumu kast etmişim.

Vatandaşla böylesine dalga geçmek hangi aklın eseri? Bizim görevlilerimiz var, orada denetleme büromuz var, sürekli kontrol ediyoruz denmiş. Benim gördüğüm şu; oraya bir hareket bürosu yapılmış ama sanırım barajın son kodu hesaplanmadığı için, büronun balkon denilebilecek bölümü suları misafir ediyor.

Bu konuyu daha fazla yazmalı mıyım bilmiyorum.
Vatandaşın can emniyeti önemli ve üstelik vatandaş çok trajik bir kaza yaşadı baraj sularında. Bir işi “yapıyorum ya canım” demekle yapmış olmazsınız. Gören göz yapılanları görüyor, yapılmayanları yazıyor. Benim amacım kimseyi deşifre etmek değil, başarısız göstermek değil, benim amacım vatandaşın can emniyetine sahip çıkılmasına yardımcı olmak.

Neyse…

Başka konulara geçelim ve yazının başlığını dikkate alarak yolumuza devam edelim.
Bize akıl ve yanı sıra onun ışığı olan iman lazım. Bu ikisi yolumuzu aydınlatır. İkisi birlikte yol olunca, yalan, dalavere, ayak oyunları, yanlış yönlendirme gayretleri, yanlış bilgilendirme taklaları insandan uzaklaşır. İslâm’da en tehlikeli günahlardan biri yalan olduğu halde, bazı “akıllılar” bu konuyu önemsemez. Bu nedenle yığınla sorun yaşanır. Yığınla yanlış yapılır. Yığınla yalan hayatımızı kuşatır ama biz yine de kendimizi akıllı sanırız.

Akıllı insan kendisini tehlikeye atmaz. Mesela yalan insanı uhrevi anlamda tehlikeye atar, dünyevi noktada da başına işler açar. Ve akıllı insan kendisini tehlikeye atan şeylerden uzak durduğu gibi, diğer insanları da bu tehlikeden uzak tutmanın yollarını arar.

Siz biliyorsunuz ki, bindiğiniz arabanın bir istiab haddi vardır, burada haddiniz aşarsanız, arabanızın çekişi düşer, yorulur, yakıtınız artar ve nihayet yürür aksamı zarar görür, ayrıca devletin sizden topladığı vergilerle yaptırdığı yolları çukurlar ve tümseklerle doldurursunuz, bir el yolları yapmak için tekrar cebinizden para çeker. Akıllı insan kazandığı parayı çöpe atmaz ama her gün kendi hatasıyla bozulan yolların yapılması, yamanması da akıllı olmak ve olmamakla alakalıdır.
Yaptığı binanın beton kalitesi ve demir miktarıyla ilgilenmeyen, hatta ondan çalan kişi, güya kâr eder ama yaptığı şeyin akılsızlık olduğunu bina çöktükten sonra anlar. Bize bina çökmeden önce aklını ve imanını devreye sokan adam lazım!

Göz birçok şeyi görüyor. Akıl nice şeyi anlıyor ve duygular hissediyor. İman bütün bunların “insana fayda tezgâhında” ele alınmasını istiyor. İnsan iman ve akıl birlikteliği ve yürek enerjisiyle yol alıyor. Doğru işler yapıyor.
Bize yanlışları savunan, örtbas eden değil, ucu kendisine de dokunsa yanlışın üzerine giden adam lazım.

“Ey iman edenler kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın” ayetini birçok boyutuyla ele alın, bakalım nasıl bir sonuca ulaşacaksınız?
Efendim iman etmemek kendisini tehlikeye atmaktır, öyle tabi lakin imanla birlikte aklı devreye sokmamakta tehlike değil mi? Yüreği dışlamak tehlike değil mi?
Kardeşlik ilkesini adam gibi işletmemek tehlike değil mi?
Gemiye, feribota can simidi almamak tehlike değil mi? Taşımacılıkta istiab haddini aşarak yola çıkmak tehlike değil mi? Aracın fren mesafesini hesaplamamak tehlike değil mi?
Daha sayalım mı, yoksa anlayana yeter mi? 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 875
Bu Ay : 6069
Toplam : 6069

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom