Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Güzel Şeyler Olacak

Ülke olarak başımızı dik tutacağımız gelişmelere şahit oluyoruz.
Bir yandan Ergenekon terör örgütüyle ilgili yasal süreç işletiliyor, bir taraftan faili meçhul cinayetlere yönelik ciddi adımlar atılıyor, ayrıca ülkenin dış dünyadaki konumunu güçlendiren çalışmalar yapılıyor.
Bunlar güzel gelişmeler.
Dış politikada ve içte “dökülen siyaset” görüntüsünün yerine, bravo denilecek çıkışlar yarınlarımıza dair umudumuzu güçlendiriyor.
Hükümet ve cumhurbaşkanı birlikte dış dünyada ülkenin başını dik tutacak adımları atıyorlar. Çankaya’da oturup olayları seyreden bir cumhurbaşkanı yok. Dışarıda ellerini önünde ovuşturup bekleyen bir başbakan yok.
29 Mart seçimleriyle ciddi bir hesap sürecine girmesi beklenen hükümetin, seçimden hemen sonra içerde ve dışarıda kullandığı dil kimi zaman tartışmalara yol açsa da ülkemiz açısından alkışlanacak anlara vesile olmaktadır.
Başbakanın DAVOS çıkışından sonra NATO çıkışı da özellikle Arap ülkeleri başta olmak üzere Müslüman dünyada yankı buldu. Türkiye geçmişinin kuşkulu siyasetini terk ettikçe, dik durup ezilmiş insanların haklarını dile getirdikçe ve tarihi değerlerine sırt dönmedikçe dünyada da itibarını arttıracaktır.
Nasıl sonuçlanır bilemeyiz ama ekonomik imparatorluklar döneminde, dik duran siyaset anlayışıyla Türkiye, şimdiye kadar kendisine biçilen rolü terk edip, İslâm dünyasının kendisinden beklediği rolü oynayarak, kurulacak ekonomik imparatorluğun bütünüyle bölge dışı güçlerin kontrolüne geçmesini engelleyecektir diye düşünüyorum.
Ülkeyi seçim sonuçlarına kilitlemek isteyenler olabilir ama hızla gelişen dış ilişkiler, ekonomiye verilecek ayarlar, alkışlanacak dış politika atakları ülkenin seçim sonuçlarına kilitlenmesini önleyecektir. Ancak seçim sonuçlarıyla ilgili ciddi bir özeleştiri yapacak olan hükümetin, bu gündemi unutmadan bütün açılımları yürüteceği inancındayım. Zira kendi insanının desteğini doğru kullanabilen bir hükümet, içte ve dışta halkının başını dik tutacak icraatlara imza atabilir.
ABD başkanı Hüseyin OBAMA’nın ülkemize gelmesi, gerçekleştireceği görüşmeler, NATO’da Türkiye’ye verdiği destek, İslâm dünyasına yolladığı sıcak mesajlar… Bütün bunlar tüm dünyada “gerginliğe” dayalı siyasetin kısa vadede olmasa bile yumuşayacağını, ciddi diyalog süreçlerinin açılacağını işaret ediyor.
Artık içte ve dışta gündem ekonomik iyileşme, insan haklarındaki düzenlemeler, özgürlük açılımları olacaktır.
Bir yandan da; dünyayı tehdit eden, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin atmosfere bıraktıkları ve artık dünyanın taşıyamayacağı karbon oranının dikkate alınması, su sorununun çözülmesi, küresel ısınmaya birlikte çözüm arama ve bunları gerçekleştirmek için savaşa ayrılan bütçenin azaltılması meselesi gündeme alınmalıdır.
Atılan adımların daha iyi gelişmelere kapı açabilmesi ancak düşmanlık yatırımlarının, savaş yatırımlarının bütün taraflarca azaltılmasıyla mümkün…
Afganistan meselesi, Filistin meselesi, Keşmir meselesi, Kıbrıs meselesi ve diğerlerinin çözüm bulması gerekir ki, atılan adımlar sonuç getirebilsin. Bunun için de İslâm’a ve İslâm dünyasına saygı temelinde gelişmelerin yaşanması, var olan yanlışlıların ve eksikliklerin giderilmesi gerekir.
Umutlu olmakta fayda var.
Atılan adımlar, hükümetin ülkeyi temsil kabiliyeti umut vaat ediyor.
Bu arada sivil toplum örgütlerinin de boş durmaması gerekiyor. Ülke insanının daha iyi kaynaşması, kin süreçlerinin sona ermesi, her şehirde ve bütün ülkede insana hizmet noktasında yüz ağartacak projelerin üretilmesi gerçekleşmeli ki iyilik süreci tabansız kalmasın.
İyilik süreci hükümetin sivil toplum teşekküllerine sırtını dönmesi veya sivil toplumun icraatları önemsememesi, bir de muhalefetin yalnızca karşı olma grafiğini yükseltmeye çalışmasıyla darbe alabilir.
Tabi kimi sivil toplum örgütlerinin, kendi saltanatlarının hesabı ile hareket etmeleri gibi bir sorun da var. Bu noktanın da görülmesi ve buna yönelik iyileştirmelerin yapılması gerekir.
Unutulmasın; yalnızca bu ülke hepimizin değil, bu dünya da hepimizin. Ya hep birlikte iyileşme siyasetini besleyeceğiz veya elbirlik batıracağız.
Son günlerde yaşananlar hep birlikte iyileştirmeye yönelik çalışmalara işaret ediyor.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 803
Bu Ay : 5693
Toplam : 5693

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom