Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Özgürlük için zulümden yana

Referandumda evet ve hayır cephesinin duruş yerleri ve anlayışları giitikçe netleşiyor. Bu referandum sonrasında Türkiye kendi gerçekliğini biraz daha berraklaştıracak. Millet olarak yaşamak durumunda olduğumuz zemin daha bir sağlıklı işleyişe sahip olacak. Saflar daha anlaşılır şekilde netleşmektedir. En son 367 Sabih Kanadoğlu’nun, İstanbul’da CHP’nin düzenlediği bir toplantıda yaptığı konuşma, red cephesinin tutumunu açıkça ortaya koyması bakımından iyi olmuştur.

Bir arkadaşım, tercihini yaparken zorlanmayacağını ifade ederek şöyle söyledi. “Yargıtaydaki malum insanlara, Kadir Özbek’e, Ergenekonculara, Sabih Kanadoğlu’na bakıp, onların istekleri tersine seçim yapmak yeterli olacak” dedi. Bu da ilginç bir yöntem. Demek ki, o arkadaşımda, doğrunun bu insanların tutumlarının tersi bir istikamette olduğu yönünde net bir kanaat var. Neredeyse hepten de haksız sayılmayacağını söyleyeceğim.
Bu insanlar niçin hayır der?

Kılıçdaroğlu’na bakılırsa 12 Eylül Rejimine hayır demek gerektiği için hayır demek gerekirmiş. Anlayan varsa beri gelsin. 12 Eylül’ün sivil iradeyi kısıtlayan, özgür düşünceyi cezalandıran düzenlemeleri istenmediği için hayır diyeceklermiş. Mantık adına, hukuk ve özgürlükler adına bu tutarsız, bu derin çelişki içeren beyanlar veriliyorsa, orada diyecek fazlaca bir şey kalmaz. Sağdan, soldan 12 Eylül’ün yıkımını yaşamış insanların hayır diyeceklerini sanmıyorum. Türkiye, olumsuz etkileri günümüze kadar devam eden bir dönemle yüzleşme imkânı elde etmiştir. Derin bir hesaplaşmanın arifesindeyiz. Hesaplaşma her türlü gündelik siyasetin, particiliğin çok dışındadır. Her kesimden sağduyulu insanların değerlendirmesi bu yöndedir. Sağduyu bir kez daha ezici bir çoğunlukla hakim olacaktır. Böyle umuyor, temenni ediyorum.

Herkesin illa da özgürlüklerden, hukukun üstünlüğünden, demokrasiden yana olması gerekmiyor. Ancak dürüstçe “Biz baskıcı, devletçi, faşist bir rejim istediğimiz için evet demeyeceğiz” deseler daha doğru olmaz mı? Açıkça, “Biz insan hak ve özgürlüklerini istemiyoruz. Ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz ülke, hak ve özgürlükler yurdu olmamalı. Darbelerden yanayız. Halkın özgür iradesinin siyaseti biçimlendirmesine karşıyız. İnsanların düşüncelerinden, inançlarından dolayı baskı altına alınmalarını, fişlenmelerini savunuyoruz. İdeolojik sınırlara uymayanların hangi kurumda, hangi görevde olurlarsa olsunlar işten atılmalarından, tutuklanmalarından, mümkünse işkence görmelerinden, hatta idam edilmelerinden yanayız. Bu halk her türlü zulme layıktır. İyiliklere güzelliklere, barışa layık değildir. Fişlediğimiz, yaftaladığımız insanlar için bir temyiz mahkemesinin veya hak arama yolunun bile kapalı olmasını istiyoruz. Egemenlik millete ait olmasın, belli seçkinci gruba ait olsun. Yargıya onlar hakim olsun. Onların borusu ötsün. Kimse belli mahfillerin egemenliğindeki yargıya müdahale edemesin. Yargı ideolojik bir silah olarak kullanılsın. Yargıya biz hakim olmalıyız. Yargıyı elinde tutan bizler, milli egemenliği bile denetleyelim, sınırlayalım, vesayet altına alalım. Askere ilişilmesin. Onlar yargılanamasın. Ama askeri mahkemeler, isterlerse sivilleri yargılasın. Kamu görevlileri führer gibi olsun. Vatandaşın onlar hakkında şikayette bulunma hakkı olmasın. Partiler bakkal dükkanı kapatmaktan kolay olsun. Mağdurdan yana pozitif ayrımcılık olmasın. Vatandaş devletin tahakkümünü içinde hissetsin. Bu tahakküm altında inim inim inlesin. İşte bütün bunların olması için, böyle bir Türkiye istediğimiz için hayır diyoruz” deseler sizce de daha dürüst davranmış olmazlar mı? Bunları istiyorlar. Kafalarındaki Türkiye bu!

Meğer bütün bunları ne için istiyorlarmış biliyor musunuz?

Özgürlük için istiyorlarmış.

Ne denir? Başımıza taş yağacak.

Yazarın izniye habertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 104
Bu Ay : 2588
Toplam : 2588

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom