Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Aydınlık heyecanların Türkiye'si

Birçok solcu biliyorum ki, 12 Eylül’de Referandumda “evet” oyu kullanacak. Sağcı- solcu ayrımı yapmaksızın, tercihini özgürlüklerden yana yapan herkesin, bu yönde oy kullanacağı bilinmeyen bir konu değildir. “Red” cephesinin tutumunu anlamak mümkün değildir. Hiç bir inandırıcı bahaneleri yoktur. Hiç bir gerçekçi açıklama yapamıyorlar.

Ülkenin vesayetçi rejimden ve darbelerden neler çektiğini her kesimden herkes biliyor. 12 Eylül’le zirveye çıkan zulmü çoğumuz yaşadıklarımızdan biliyoruz. Yıllarca “12 Eylül yargılansın” deyip durduk. Özgürlükçü düşünen herkes kavgasının odağına 12 Eylül rejimini aldı. İşte şimdi hayati bir fırsat önümüzde.

Düne kadar hukuk ve özgürlüğü dillerinden düşürmeyen belli bir kesim şimdi birden çark etti. Yolları, dilleri değişti. Birdenbire darbecilerin dilini konuşmaya, özgürlüklere karşı ittifaklar kurmaya başladılar. Bu süreç herkesin samimiyetini de ortaya koyuyor. Kimin gerçek manada hukuktan ve özgürlükten yana olduğu, kimlerin bu değerlerin sadece lafını ettiği ortaya çıkacak. Kimlerin gerçekten halktan, halkın iradesinin tecellisinden yana olduğunu, kimlerin halk düşmanı olduğu anlaşılacak.

Bundan böyle aldatmalarla, oyalamalarla siyaset yapılamayacak. Birçok sol ve sosyal değerlere sahip kişi ve kuruluşlar “evet” oyu kullanacak. Hangi kesimden olursa olsun, bu memleketin insanları, özgürlüklerinin hilafına oy kullanacak düzeysizlikte değildir. Bu düzeysizliğe çağıranların arkasından gitmedi, gitmeyecektir.

Hayata bakışımız, siyasal görüşümüz farklı olabilir. Ama hepimizin var olmak ve paylaşmak durumunda olduğu anayasal zemini, hak ve özgürlüklerden yana daha çok genişletme ortak arzusunda bütünleşme miz gerekiyor. İnsanımız bu konuda fazlasıyla feraset sahibidir. Red cephesinde konumlananlar Türkiye’ye karşı duruyorlar. Türkiye’ye karşı duramayacaklarını şimdiye kadar yüz defa anlamaları gerekirdi. Şimdi bir kez daha anlayacaklar. iktidarı tatmaları, yönetim becerilerini veya becerilksizliklerini denemek için bile farklı partileri seçebiliriz Belki birçok şeyden fedakârlık yapabiliriz. Hatta sırf. Ne var ki bu defa seçeceğimiz doğrudan kendi özgürlüğümüzdür. Daha onurlu, daha barışçıl, daha hoşgörülü bir hayattır. İşte bunlardan taviz verilemez. Bu işin hatırı, gönülü, particiliği olmaz. Özgürlüğümüzden, demokrasiden, onurlu bir hayattan taviz veremeyiz.

Hayır demenin ezici zorluğunu onlar da biliyorlar. Çocuksu bahaneler ileri sürüyorlar. Yok efendim bu düzenleme Ak parti’nin düzenlemesi imiş. Yok efendim bu Ak Parti’nin bir darbesiymiş. Sürece hiç bir aşamada katılmadılar. Destek olmadılar. Aslında söyleyecek sözleri kalmadı. Toplumun bilinç seviyesi onları kat be kat aştı. Köşeye sıkıştılar. Şimdi çok daha ileri özgürlükler istedikleri için hayır diyorlarmış meğer. Eğer Ak Parti getiriyorsa özgürlük de olsa, hukuk devleti de olsa istemiyorlarmış. Böyle tuhaf, anlaşılmaz bir tutum. Nerden baksanız elle tutulur bir yanları yok.

Nerden baksanız yanlış ve tutarsızlık. Bunu Avrupa Solu’da görüyor. AP Sosyal Demokratlar Grubu Başkan Yardımcısı Swoboda, CHP’nin paketi desteklemesi gerektiğini söylüyor. Paketin daha çok özgürlük ve demokrasi sunduğunu vurgulayan Swoboda, “Paket sosyal demokrat değerler içeriyor. Eğer CHP sosyal demokrat bir parti olmak istiyorsa, reformları desteklemelidir” diyor. Swoboda sosyal demokrasiden yana hâlâ CHP’den umutlu. Ne yapsın, onca akıl sır erdiremedikleri politikalarına rağmen ümitlerini koruyorlar. Kim bilir belki birgün katı devletçi daha doğrusu derin devletçi ana çizgilerinde esneme olur. Belki halkçılık partilerine isim olmanın ötesinde gerçekten değere dönüşür. Belki Ergenekon’u desteklemekten vazgeçerler. Belki eşitlikten, özgür düşünceden, eğitim özgürlüğünden yana olurlar. Swoboda CHP’nin ne olduğu belli olmayan, karanlık, bulanık, ihanet, yalan kaynayan bir parti olduğunu nereden bilecek?

MHP’nin durumu da hiç iç açıcı değil. Uzun bir süredir zaten Ergenekoncu solun koltuk değneği olmak üzere siyaset yapıyorlar. Onlar da bu süreçte CHP ile aynı ittifakın içinde. Bu göz yaşartıcı ittifakı(!) bakalım taban nasıl karşılıyor? 12 Eylül’de en çok sıkıntı çeken milliyetçi gruplar çok net bir şekilde ‘Evet’ oyu kullanacaklarını deklere ettiler. Solculara koltuk değneği olmaktan başka misyonları kalmayan MHP üst yöneticileri, 12 Eylül ile hesaplaşmak isteyen ülkücüleri, 12 Eylül’ü aklamak anlamına gelecek tutumlarına ortak edemiyorlar.

Az kaldı.

Yakında, aydınlık heyecanlarla tüm hesapların yeniden yapıldığı bir Türkiye gündemi oluşacak.

Yazarın izniye habertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 377
Bu Ay : 5571
Toplam : 5571

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom