Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Kıvranacak kuruyacak!

Referandum süreci çok iyi değerlendirilmelidir. Bu süreçten, korkmamak, ürkememek, önümüzdeki imkânı çok iyi kullanmak zorundayız.

Bundan böyle referandum müessesesi kurumsallaşmalıdır. Referandum halkın yönetime aktif katılımının en dolaysız, en etkin yoludur. Olayı sadece kendi bağlamında değerlendirmelidir. Yapılan, demokratikleşme yolunda kimi önerilerin halka sorulmasından ibarettir. Olayı başka alanlara çekmenin, bir seçim havasına sokmanın yararı yoktur. Kaldı ki, gözüken, bu süreç, olayı seçim gibi lanse etmek isteyenlerin yararına sonuçlanmayacaktır. En azından ben öyle görüyorum. Referandumun iktidar ve muhalefeti etkilemek gibi yan sonuçları olabilir elbette. Olayı seçim gibi görenler, çıkacak sonucun muhtemel şok sarsıntılarına da katlanmak zorunda kalacaklardır. O bakımdan yol yakınken, red cephesi tavırlarını bir kez daha gözden geçirmelidir diye düşünüyorum. Bizden söylemesi.

Referandumda nelere evet, nelere hayır denileceği iyi anlaşılarak karar verilmelidir. Bu bir milletvekili seçimi değildir. Bu hükümeti değiştirmek için bir seçim değildir. Bütün hükümetlerin, bütün kurumların işleyişine yeni anlayış getiren ilkesel bir düzenlemedir. Olayı böyle alalgılamı ve en olgun çerçevede karar verilmelidir.

Bu süreci engellemek isteyenler, halkın iradesine önem vermeyenlerdir. Hak ve özgürlükleri halkımıza çok görenlerdir. Onlar daha medeni bir ilişkiler düzenini halkımıza yakıştıramadılar,yakıştıramıyorlar. Dahası, şuuraltılarında insanımızın medeni olgunlukta olmadıklarını düşünüyorlar. İdeolojileri bu düşünce temelinde şekillenmiştir. Engellemeyi başaramadılar. Mecburen kimisi hayır kampanyası başlattı. Kimisi boykot kararı aldı.

Asıl can sıkıcı olan boykot kararıdır. Olumlu ya da olumsuz bir tercihte bulunmak vatandaşlık hakkıdır. Ancak tüm tercihlere sırt dönmek anlaşılmaz bir tutumdur. Evet mi? Hayır. Hayır mı? Yine hayır. Peki ne? Doğrudan sisteme karşı çıkıyorlar. Bu tutumun da anlaşılır bir yanı olabilir. Ne ki beslendiğiniz sistemin size sunduğu imkânlar içinde gül gibi yaşayıp, sonra da sisteme karşı olmak ne yaman çelişkidir. Bu tutum ile belli bir çıkar elde ediyor olabilirler. Ancak bu rüzgâr, gencecik, körpe heyecanları, canlı umutları öldürmektedir. Teşbih değil gerçekten öldürmekte, telef etmektedir. Gençliğimize, boykot siyasetçilerine umut bağlayan insanımıza yazık edilmektedir.

Sizin belli bir kararınız olabilir. Buna herkesi saygı duyması gerekir. Hak etmeseniz bile o saygı fazlasıyla duyulacaktır. Bu millet hoşgörülü, naif ve olgundur. Ne ki, başkalarının “evet” veya “hayır” yönünde karar vermesini engellemek, en hafif ifadeyle şık değildir. İnsanlara kanaatlerini ibraz etme şansı tanımıyorsunuz. Dahası da var. Belki yarın tehditler başlayacak. Daha önce de yaptılar. “Eğer sandık başına giderseniz” diye başlayıp ardından şiddetle korkutma, yıldırma taktikleri denenecek. Belki diğer yandan terör örgütü de eylemlerini artıracak. Birbirlerini böylece detsekleyecekler. Sorsanız bütün bunları hak, hukuk, özgürlük, barış, demokrasi adına yaptıklarını söyleyecekler. Bunlar samimi değildir. Bunlar sadece çelişki ile de açıklanamaz. Bunlar çirkin, iğrenç davranışlardır. Bir çeşit eşkıyalıktır. Eşkıyalık yol kesmekse, siz de insanların iradelerinin, düşüncelerinin yolunu, yönelişini kesiyorsunuz. Görüşle, tercihle, politikayla ilgisi olmayan banallıklardır bu tutumlar.

Kimse laf kalabalığı ile konuyu saptırmaya çalışmasın. “Evet” karşısında oluşturulan cephedekiler, yani red cephesi darbelerden, vesayet rejiminden yana olduklarını, demokrasiden yana olmadıklarını bir kez daha deklere etmiş oldular.

Sonuç olarak Türkiye her zaman olduğu gibi sağduyulu bir tercih yaparak, özgürlüğü, demokrasiyi, açılımı seçecek. Daha fazla hak, daha fazla hukuk diyecek. Düzenleme yetmez ama “Evet” diyecek. Red cephesi fena savrulacak.

Referandum bir seçim değildir. Ama siyasi sonuçları olacak elbette. Süreç sonunda red cephesi partilerin darmaduman olacağını görür gibi oluyorum. Referandum ile değişecek çok şeyle beraber, siyaset yapma tarzı da değişecek.

Yeni Türkiye’de; eski tarz, bulanık ilişkiler üzerine kurulu statükocu siyaset anlayışı, karşılık bulamayacak. Halk, o partileri de hizaya sokacak. Kendi politik tavırlarının çıkmazında kıvranacak, kuruyacaklar!

Yazarın izniyle habertaraf'tan alınmıştır 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 583
Bu Ay : 7380
Toplam : 7380

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom