Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Referandum ve kirli ittifaklar

Referandumu, Ak Partililerin bir meselesi gibi görmek ve göstermek konuyu anlamamaktır, saptırmaktır. Söyleyecek makul sözleri olmayanlar, bu tarz numaraları deniyorlar, deneyeceklerdir. Bu tarz değerlendirmeler konuyu dar alana sıkıştırarak, Türkiye’yi büyük amacından uzaklaştırmayı hedeflemektedir.

Referandum bütün bir Türkiye’nin meselesidir.
Meseleyi Ak Parti’nin başını çektiği, demokratik duyarlığı daha fazla olan bir büyük kesim sahiplenmişse, bu daha da iyidir. Demokrasilerde partilerin toplumun genelinde var olan talebi karşılamak için politika geliştirmeleri vazgeçilmez gerekliliktir. Toplum partiler aracılığı ile taleplerini siyasal iradeye dönüştür. Partilerin toplumsal eğilimleri karşılamak gibi bir görevleri olmalıdır. Bu işleyişi, şimdiye kadar bazı ideolojik kapalı grupların yadırgaması, anlaşılmaz bir durum değildir. Asıl yadırganması gereken, meseleyi modası geçmiş kısır çekişmeler içinde savsaklamaktır. Bu Savsaklayıcı tutumu siyaset sananlar alışkanlıklarından, daha doğrusu statükocu şartlanmışlıklarından vaz geçemiyorlar.

Referandumu Türkiye’nin yapma kararlılığında olduğu, bize göre başlamış ve sürmekte olan “açılım politikası” kapsamında değerlendirmek gerekir. O nedenle bu mesele bütün bir Türkiye’nin meselesidir. Her alanda açılım yapmak zorunda olan Türkiye, öncelikle demokratik yürüyüşünü engelleyen kimi yasal pürüzlerden kurtulmak zorundaydı. Kurtulacak da.

12 Eylül bu anlamda önemli bir kilometre taşı olacaktır. 12 Eylül’de birçok kazanım olacak. Ama en önemlisi, başta devlet nezdinde bir zihniyet devrimi başlayacak. Bu devrimi halkımız çok önceden yaptı. Demokrat Parti’yi iktidara getirdiği zaman yaptı. İdeolojik zorbalıklarıyla topluma yabancılaşan seçkinci elitler, saltanata dönüştürdükleri egemenliklerini korumak için, yargı başta olmak üzere kimi kurumları kendilerine korugan yaptılar. Hukukun adaleti, eşitliği gözetmek gibi bir yüce amacı yoktu artık. Hukuk o seçkinci beyefendilerin emir ve direktiflerine göre işliyordu. Bu bakımdan herkes hukuka uymak zorundaydı ama onların hukuku çiğnemek, hiçe saymak gibi bir keyfi özgürlükleri hatta yer yer ödevleri vardı. Böyle anlıyorlardı. Zihniyet buydu. İşte şimdi halkoyuna sunulan düzenleme ile bu zihniyet, yeter düzeyde olmasa da değişmiş olacak. Tüm talepler karşılanacak mı? Elbette değil. O nedenle “Yeterli değil ama Evet” diyoruz.

Bu meseleyi başka mecralara çekerek gündeme getirenler sadece zihin bulandırıyorlar. Şu zamana kadar başta Meclis olmak üzere engellemek için her yola baş vurdular. Terörü kışkırttılar. Engelleyemediler. Şimdi halka gitmesini engelleyemedikleri değişikliği reddetmeleri için halka gidecekler. “Ey halkımız, biz size güvenmediğimiz için engellemeye çalıştık. Yasayı sizden kaçırdık. Ama ne çare ki çıkarımız sizin insafınıza kaldı. Bu yasaya hayır deyin” mi diyecekler? Veya böyle diyebilecekler mi? “Biz Türkiye’nin demokratikleşmesini, hukuk devleti olmasını, darbelerin ve darbecilerin yargılamasını engellemek istiyoruz. Bu amaçla sağdan soldan ulusalcı, devletçi, Ergenekoncu, terörist tüm güçlerle birleştik. Siz de bizim cephemize katılarak bu değişikliğe hayır deyin” deme yürekliliğini gösterebilecekler mi? Nerde o dürüstlük onlarda? Nerde o samimiyet?
Başbakan “Ne yüzle halkın huzuruna çıkacaklar?” diye soruyor. Başbakan hiç merak etmesin, halkın huzuruna çıkmak için bir yüz bulurlar. Hem de herkesten demokrat, özgürlükçü bir yüzle çıkarlar. Başbakanın sözünü ettiği halkın huzuruna çıkamama durumu; doğru, dürüst adamlar içindir. Yalanın yüzü mü yok? Yalanın sayısız üslubu, maskesi vardır. Koleksiyonlarından çıkarıp çıkarıp kullanırlar. Onlar için bundan kolay ne var ki? Kullanmaya başladılar bile. Hepisi her yandan konuşmaya başladı bile. Olup bitenleri bilmeseniz, bunlar ne kadar halkçı, ne kadar özgürlükçü sanırsınız.

Türkiye demokratik haklarını genişletme, hukuk toplumu olma yolunda kenetlenecek, birleşecektir. Yalan, dolan, halk düşmanları, karanlık güçler, başta PKK olmak üzere terörist örgütler de karşı cepkede birleşeceklerdir. Bu süreç kimi kesimlerin maskesini düşürmesi adına da yararlı olacaktır. Ergenekoncu ülkücülerle PKK’lılar aynı safta buluşuyor. Bitmedi, PKK’yı yok edeceğini söyleyen Osman Pamukoğlu PKK elebaşısının emir ve direktiflerine uygun bir politik kesim içinde beyanat veriyor. Düzenlemeye ‘Hayır’ diyor.

Halk bütün bunları görüyor. Yalanı, dolanı, sahtelikleri, gizli açık ittifakları, ihanet cephesini, koyun postuna bürünmüş kurtları, dost gözüken düşmanları, kendine güvenenlerle güvenmeyenleri görüyor biliyor.
Bu referandum halka güvenenlerle güvenmeyenlerin de seçimi olacak.
Yazarın izniyle habertaraf'tan alınmıştır 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 749
Bu Ay : 1527
Toplam : 1527

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom