Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Evet kazanacağız... Evet

Yazılarımda kısmi iptale rağmen referandum sürecinin kazanımla sonuçlanacağını paylaşıyorum. Madem sonunda kazanım olacak, öyleyse niçin kararı eleştiriyorum? Bakınız işte burada bir espriyi çok iyi kavramamız gerekir. Hakkın, hukukun şaşmadan, şaşırmadan uygulanması ayrı bir şeydir, benim yararıma olacak bir düzenlemeyi kabul etmem başka bir şey.

Biz güzellik olsun istiyoruz. Evet, ama o güzellik güzel bir araçla, güzel bir yöntemle olsun aynı zamanda. Ben hak olan gerçekleşsin diyorum. Elbette hakkımı da gözetiyorum. Ama bana hakkımı haksız bir uygulamayla, haksız bir yöntemle verirseniz bu içime sinmez. Bunu kabul edemem. Yani adalet, hukuk benim zararıma da hükmetse boyun bükmeli, iç rahatlığı ile kabul etmeliyim. Tıpkı zalimin vereceği ödülü, adaleti kabul edemeyeceğim gibi. Hukukun iç rahatlığı ile kabul edilecek bir düzeni, işleyişi olmalı.

Önemli olan adalet ve hukuk zemininin herkese güven, itimat telkin edecek yapıda olmasıdır. İşte ben bu zeminin düzgün, sağlam olmasını, istiyorum. Bu zemini tartışılır duruma getirerek, tahrip ederek bir hak elde etmek istemiyorum. Ben hakkımı elde edeyim de benim dışımdakiler ne olursa olsun diyemem. Hak yerini hakkaniyetle bulmalıdır. Hakkın araçları da hakka uygun olmalıdır. Adaletin araçları da yöntemi de adalete uygun olmalıdır. İşte öncelikle karara bu sebeple karşı çıkıyor, eleştiriyorum. Hayır, bu böyle olmaz diyorum. Paket bütünüyle halkoyuna gitse, kim bilir belki tümüyle reddedilecek. Bir varsayım olarak bu mümkün değil mi? Elbette mümkün? Peki, bu paketin reddedilmesi şahsi olarak benim işime gelir mi? Gelmez. Ama halk reddediyorsa onu tartışmam. Halk benim arzulamadığım bir karar verse bile kabulümdür. Ama yapılan müdahaleler sonuç itibariyle kabul etmeyeceğim şeyler olmayabilir, hatta bunları kazanım olarak da değerlendirdim. Bunu hepiniz biliyorsunuz. Ne ki hoş ve adil olmayan yöntemler benim arzuladığım bir sonucu doğuruyorsa bile, buna yanaşmam. Bundan daha açık nasıl anlatılır? İşte evvela bunun için kararı eleştirdim. İdeolojik duruşla adil duruş ve bakış arasında böyle bir ayrım vardır.

Hakikat benim şahsi zararıma da olsa kabul ederim. Ama onlar kendi yararları için başkalarına haksızlık yapmaktan şaşmadılar. Bana göre amaca ulaşmak için ancak meşru yollar kullanılabilir. Onlar içinse kendilerini amaçlarına ulaştıracak her şey meşrudur.

Bu zorunlu açıklamanın ardından sadede gelelim: Artan toplumsal bilinç, hukuki ve siyasi değişimi zorunlu kılmıştır. Ancak bu zorunlu değişim kazanımı değere dönmüştürebilir. Geldiğimiz noktada, kazanıma dönüşecek gelişmeleri bizzat yüksek yargının anlaşılmaz hukuk ihlalleri hızlandırmıştır. Göz göre göre öyle vahim hatalar yapılmıştır ki, insanımız “artık yeter, bu kadarı da fazla” demiştir. Yaşanan olaylar birbirini tetiklemiştir. Bu süreçte bilinçlenmeyi, bilinci çoğaltarak yaşama geçirmeyi, daha fazlasını talep etmeyi, talebimizin arkasında durmayı öğrendik. Şimdi daha fazla hukuk, daha fazla demokrasi ve insan hakları isteyen kesimler bir adım öne geçmiştir. “Bu yetmez ama ‘Evet’” sloganıyla özetlenen duyarlık, gelecekte çok daha fazla hak elde edecektir. Yarınlar iyi ve güzel yönde çok iyi gelişmelere gebedir. Statükonun direnci kırılmıştır. Daha da kırılacaktır. Statüko blok blok çözülmektedir. Daha da çözülecektir.

Şu anki fiili durum, belki halkoylaması sonrasında ortaya çıkacak tablo çoklarını tatmin etmeyecektir. Ama iyileşme yönünde atılan her adımı desteklemek gerekir. Yapılacak yeni düzenleme daha güzel günlerin kapısını aralayacaktır.
Bir arkadaşım gelişmeleri Hudeybiye antlaşmasına benzetti. Ona katılıyorum. Ne kadar önemli bir virajın geçildiğini sonraki yıllarda anlayacağız.
Evet anlaşılacak.
Evet..
Yazarın izniyle habertaraf'tan alınmıştır

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 959
Bu Ay : 4757
Toplam : 4757

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom