Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Vatandaşın Kızgınlığı Kime

Geçenlerde belediyeye uğramıştım, işimin olduğu birimde işlerimi takip ederken kızgın bir ses tonunun etrafı sarmasıyla irkildim. “Zehir zıkkım olsun” diyordu. Zehir zıkkım olsun sesi, bir anda oy meselesine yöneldi. Bu konu da bayağı öfkeli bir ses tonuyla dile getirildi.

Meğer belediyenin yeni başlattığı bir uygulamanın, vatandaşa getirdiği yıllık bir ücret varmış, ona kızmış bağırıyordu.

Bizim meseleye bakışımız bu; kızdığımız adamlara değil, bağırabileceğimizi düşündüğümüz kişilere bağırırız. Kolay yol tercih edilir levhası, görünmez bir şekilde her yerde asılıdır.

Mesele şu; asansörlerin yıllık kontrolü belediyenin ilgili birimindeki teknik elemanlar tarafından yapılıyor, ilgili makine mühendisi arkadaş ve sanırım elektrik mühendisi arkadaş gidip binadaki asansörün standartlara uyup uymadığını, sağlıklı bir işletim yapılıp yapılmadığını kontrol ediyor. Kontrol sırasında tespit edilen eksiklikler bina yöneticisine bildiriliyor, eksiklerin giderilmesi için süre tanınıyor. Bu arada binalardan yıllık bir ücret alınıyor.

Vatandaş bu ücreti ödemek, prosedürü yerine getirmek için belediyeye uğradığında burnundan soluyor ve oradaki görevli arkadaşlara veryansın ediyor. Sanki mevcut uygulama onların şahsi tasarrufu imiş gibi zılgıtı oradaki teknik elemanlar yiyor.

Bu mesele birçok yönden ele alınabilir, eleştirilebilir.

Birincisi belediye açısından; böyle bir gelişme, asansörlerin sağlıklı işletilmesi ve bina sakinlerinin işi ciddiye alması açısından, asansör firmalarıyla ciddi bir iletişim içine girmelerini sağlayacağından güzel bir uygulamadır. Bu güzel uygulamayı yapmak için muhakkak surette vatandaştan ücret talep edilmeli mi, belediye mevzuatı açısından bu hizmetin ücretsiz yapılması mümkün değil mi bunu öğrenmek gerekiyor. Eğer mevzuat uygunsa, vatandaşa bu tür hizmetlerin ücretsiz götürülmesi ancak standartlara uyulmaması durumunda müeyyidelerin devreye sokulması daha iyi olmaz mı?

Belediyecilik biraz sosyal yönü daha ağır basan bir hizmet birimidir. Atılan her adımdan vatandaşa gidildiğinde “yüz görümlüğü” ister gibi ücret talep edilirse şık kaçmaz. Kaldı ki meselenin ciddi takibi, bina sakinlerinin asansör firmalarına yönelik bilinçli tercihleri, ortaya bir hizmet kalitesi getireceği gibi, asansör işletmeciliğinin riskli yönlerinden de vatandaşı koruyacaktır.

İkincisi vatandaş açısından; belediye riskli yönleri olan asansör işletmeciliğine yönelik kontrollerini arttırmışsa, vatandaşın sevinmesi gerekir. Bu işlem karşılığında talep edilen ücretin yasal yönünü ve hizmet kalitesine yapacağı katkıyı düşünmesi gerekirken, vatandaş gelip, işini yapan personele bağırıp çağırıyor. Her şeyden önce, ortada bir yanlış olduğu düşünülüyorsa “yanlışın şahsiliği” açısından meseleye bakılmalıdır.

Ayrıca bu uygulama yasal olarak mevzuatın içinden besleniyorsa, hangi yönetim gelirse gelsin devam eder. Bu halin bir yönetime desteğin arttırılması veya kesilmesiyle ilgisi kurulmamalıdır.

Elbette vatandaş sancılı, elbette vatandaşın kızdığı şeyler var ve daha da kızacağı uygulamalar ile karşılaşabiliriz ama kızmanın da bir usulü var. Bizim “derin geleneğimiz” ve inancımızın bize öğrettiği “tabii iyilik kriterleri” açısından iletişim kurulmalıdır.

Gelelim belediyenin yaptığı her uygulamada vatandaşa bindirdiği yüklere…

Her ilde ve her belediyede, ideoloji ve parti ayrımı söz konusu olmaksızın, vatandaşa zor gelen işlemlerle karşılaşılır. Mesela belediyenin ilgili birimlerinin, zaten iş sıkıntısı çeken esnafa reva gördüğü tabela vergisi… Esnaf gerçekten çileden çıkmak üzere ama belediyenin ilgili birimleri sanki uzaydan vatandaş getirip onlarla şehir kuracakmış gibi, zaten bu şehrin sakinleri olan esnafı dinlemek ve meseleye iki tarafı da memnun edecek bir çözüm yolu bulmak yönüyle bakmıyor. Klasik bürokrat mantığıyla, mevzuat hazretleri sürekli vatandaşı dövmek için işletiliyor.

Bu işlerin eskiden beri bir usulü vardır. Usul vatandaşı çileden çıkarmayacak çözüm önerileri üzerinde çalışmaktır. Katı bürokrasi mantığını terk ederek içte ve dışta mesafeler alan hükümetin, belediyelere de bazı öneriler getirmesi gerekir. Birileri çıkmalı, illeri gezip belediyecilik nedir, nasıl yapılır, hangi alanlarda risk almaya değer, hangi alanlarda değmez anlatmalıdır.

Her zaman olduğu gibi gördüklerimizi, kimseye kızmadan, işi tatlıya bağlamanın yollarının düşünülmesi için yazdık.

Gereğini ilgililer düşünsün.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 750
Bu Ay : 4194
Toplam : 4194

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom