Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Referandum ne zaman kurumsallaşacak

Kimilerine göre Anayasa Mahkemesinin işi hiç de kolay değil.

Elbette kolay değil.

Siz Anayasa’da açık seçik belli olduğu halde, Cumhurbaşkanlığı seçiminde toplantı yeter sayısı için 367’yi ararsanız, 411 ile genelkuruldan geçmiş bir yasayı, hiç yetkiniz olmadığı halde esastan inceleyip reddederseniz işiniz kolay olmaz. Niçin kolay olmaz? Çünkü ilk başta yasal sınırlara riayet etmesi gerekenler yasayı keyfi tutumları ile hiçe sayarlarsa orada kötü ve keyfi bir teamül oluşur. Hele bir de “Bizim istediğimiz yönde karar almazsanız, çatışma çıkar” yollu tehditlere boyun eğen görüntü verirseniz, artık ne tür karar verirseniz verin kimsenin size itimadı kalmaz.

Hakkı, hukuku, hakkaniyeti çiğneyemezsiniz. Hele siz, asla çiğneyemezsiniz. Mahkeme hak ve özgürlükleri önceleyen bir tutum takınmak yerine, yasakları koruyucu bir mantıkla hareket edemez. Bu hareket tarzı yasayı, anayasayı ve Anayasa Mahkemesini gerekli kılan koşula terstir. Bütün bu terslikler, kötü bir teamül oluşturmak üzeredir. Eğer bu süreçte de Mahkeme referandumu engelleyici bir karar açıklarsa, “Bu Anayasa Mahkemesidir, ne yapsa yeridir” gibi hiç de hoş olmayan bir kanaat yerleşmiş olacaktır. Hukukun, hukuku ilgilendiren boyutuyla kurumsal ve kuramsal düzenin şakülü kayacaktır. Yapılan hatalar, bir türlü dikiş tutmayacak bir yapı oluşturacaktır. Bir laçkalık başlayacaktır. Bu olur mu? Aklen, hukuken olmaz diyorsunuz, olmasına gönlünüz razı olmuyor. Ama birileri “Ben yaptım oldu” mantığı ile hareket ediyor. Bu saçmalıklarla daha ne zamana kadar uğraşacağız? Anlamsız yanlışlıklarla uğraşmak bu toplumun kaderi olmamalıdır.

Toplumu fazla germeyin, engellemeyin. Toplumu daha fazla oyalamayın, geciktirmeyin. Belki bazılarının tuzu kuru, belki altta olup biten çalkantılar, inişler çıkışlar onların umurunda değil. İyi ama bu toplumun düzeni, uyumu, demokratik özgür açılımı umurlarında olmayanlar, bu toplum adına nasıl karar verirler? Buna hakları var mı? Bu hakka tartışmasız sahip olmaları için seçilmiş olmaları gerekir. Atanmış da olsalar, toplum iradesinin şekilleneceği, tam da bu yönde bir sürecin başladığı, sürdüğü bir ortamda millet iradesini engelleyici bir karar alınamaz. Alınmamalıdır. Bu etik olmaz. Ahlaki olmaz. Bu insan haklarına, hukukun en temel ilkelerine aykırıdır. Millet olarak biz kendimizi doğrudan ilgilendirecek bir konuda karar veremeyecek miyiz? Üstelik engellemeyi millet adına yaptıklarını söyleyecekler. Millet adına karar verecekler. Koskocaman bir yalan bu. Hakikatin ortaya çıkmasını istiyorsanız, buyurun referanduma. Düpedüz sahtelik, sahtekarlık bu? Eğer gerçeğinin ortaya çıkmasını istiyorsanız, buyurun referanduma. Doğrudan doğruya hırsızlıktır bu. Milletin iradesi çalınmaktadır. Eğer böyle değilse buyurun referanduma. Bunun anlaşılmayacak bir yanının olduğunu düşünmüyoruz. Çok karışık, karmaşık şeyler söylemiyoruz.

Sanırım bu hafta içinde karar açıklanır. Eğer Perşembe günü açıklanma sinyali gelirse, muhtemelen karar olumlu olacaktır diye düşünüyorum. Az biraz olsun piyasayı düşünürler diye ümit ediyorum. Yok eğer açıklama Cuma akşamına sarkarsa biraz tereddüt taşıyacağım. Şimdilik kulislerde dolaşan haberlere bakılırsa memleketin kaderini, gündemini etkileyecek karar bir kişinin üzerinde dengede duruyor. O bir tek kişinin kararı bu kadar etkili olmamıştı. İşte o bir tek kişi bu kadar padişah, bu kadar kral olmamıştı. Bir tek kişinin kararı ile ya bütünüyle bu tarafa, ya bütünüyle şu tarafa gideceğiz. Şimdi Türkiye’nin yönü, o bir tek kişinin reyine kalmış durumda. Şu ülkeye bakınız, bir tek kişinin vicdanına kaldık. 73 milyon insanın hayatını ilgilendirecek düzenleme sonunda bir tek kişinin dudakları arasında... O bir tek kişi, bütün bir ülkenin vicdanını, beklentilerini iyi algılamalıdır. O bir tek kişi kendini, kendi şahsi zararını veya faydasını aşabilmelidir.
Eğer karar, kimi maddelerin budanarak halkoyuna gidilmesi yönünde olacaksa bu da usulsüz bir karar olur. Mahkemenin böyle bir sınırlamaya hakkı da yetkisi de yoktur. Böyle bir budama şık olmaz. Millet iradesine ayıp edilmiş olur. En iyi karar mahkemeye iletilen talebin reddedilmesidir. Belki karar referandum sonrasına da bırakılabilir. Hiç olmazsa böyle bir kararın verilmesi, her tarafı idare edici bir nitelik de taşıyacağından, gerilimi biraz yumuşatır. Halkın oyu belli olduktan sonra zaten söylenecek fazlaca da bir şey kalmaz.

Mahkemenin referandumu iptal etmesi veya kimi maddeleri budaması durumunda, hükümet erken seçim kararı alır mı? Sanmıyorum. Bu kararı tanımazlık yapar mı? Yine sanmıyorum. Ak parti Türkiye yi haklı olduğunu düşündüğü bir davada bile, gerilime sokmaz. Birkaç eleştiri dozu yüksek konuşma yapılır ve bu mesele de geçiştirilir.

Son söz Anayasa mahkemesi üyelerinde, özellikle de o bir tek üyede düğümleniyor.
Bu insanlar kendilerini bir defa olsun halkın duygularına, beklentilerine yakın hissederek, özgürlükten, demokrasiden yana karar versinler. Keşke Türkiye kurumları ile bu tarz düşünceleri tartışmaya gerek bırakmayan demokratik bir ülke olsaydı!

Yazarın izniyle habertaraf'tan alınmıştır

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 261
Bu Ay : 16397
Toplam : 16397

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom