Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Türkiye açılım yapıyor


Mesele tüm derinliği ile anlaşılırsa, açılımın sadece bir parti politikası, programı ile veya belli bir konu ile sınırlı olmadığı görülecektir. Açılımı kaçınılmaz kılan irade doğrudan Türkiye’nin gerçekliğidir. Bu gerçeklik her birimizin gerçekliğinin çok üstünde ve başka bir şeydir.

Açılımı kavramak için oylumlu, geniş düşünmek gerekmektedir. Bu sadece belli bir partinin değil, Ak Parti’nin değil Türkiye’nin açılımıdır derken, tüm dinamiklerimizin harekete geçirilmesinden söz ediyoruz. Geçmişe yaslanan, tecrübelerini tüm noktalarına kadar kullanan, siyasi, tarihsel birikim ve bağlantılarını geleceğe sıçramak için kullanan bir Türkiye gerçekliğinden söz ediyoruz. O nedenle açılımın çok güçlü iç ve dış dinamikleri vardır.

Açılım ne zaman başlayacaktır? Ya da başlamış mıdır? Bir kez daha söylüyorum: Açılım tüm unsurları ile başlamış, başta demokratik anlayış, dış siyaset, içeride restorsyon ve dünyayla entegre bir ekonomi ile tüm koldan devam etmektedir. Konuyu bir tek unsura endeksleyerek, indirgeyerek anlamak mümkün değildir. Bu anlayış büyük Türkiye gerçekliğine de uymaz. Açılım büyük bir ideal, büyük bir ufuk, büyük bir gelecek vizyonu, büyük düşünce, büyük birliktelik demektir. Açılımı 73 milyonla, 780 bin kilometre kare alanla sınırlamak konuyu bilmemektir.

Türkiye’nin harekete geçen, geçirilen değer ve dinamiklerinin ayrımında olanlar, onun çok güçlü dış açılara sahip olduğunu görürler. Bundan böyle Türkiye’de siyaset yapmak bölgesel ve küresel vizyonu daha fazla gerektirecektir. Çünkü Türkiye, her alanda hamle yapmakta, her alana kapılar aralamakta, sınırları(nı) aşmaktadır. Dar, sınırlı düşünenler, hele hamaset ve statüko ile düşünce veya politika üretenler, ne Türkiye’nin ne de Türkiye ile anlaşılabilecek çevresel gerçekliklerin mahiyetine vukuf olamayacaklardır. Türkiye’yi omuzlamak, Türkiye’ye katılmak büyük bir sorumluluk, ciddiyet, sevgi, akıl gerektirecektir. Bütün bunlar kimde varsa, hangi kadrolarda varsa, ülkeyi ideallerine, rüyalarına, hedeflerine onlar taşıyacaktır. Değilse yeni Türkiye, eski alışkanlıklarla sürdürülen günü kurtarma ve demagojiye dayalı siyaset tarzlarını toz birikintileri gibi savurup atacaktır.

Aylar önce Türkiye’de ekonomik alanda müthiş iyileşmeler olduğunu söyledik. Kimi dostlarımız bile, yaşayan küresel sıkıntıların olumsuz etkisiyle olacak, bize kısmen de olsa dudak büktüler. Biz yaşadıkları koşulların ruh halini taşımalarından dolayı onları anlayışla karşıladık. Toronto’da G-20 zirvesinde Türkiye ‘Model Ülke’ seçildi. Ne demekti bu? Bütün gelişmiş ülkeler bile ekonomik krizden en az zararla nasıl çıktığımızı, daha da önemlisi bu süreci nasıl ustalıkla yönettiğimizi imrenerek teslim ediyorlardı. Ayrıca son göstergelerde bariz iyileşmeler vardı. Önce bankalar batmamıştı. Sonra büyüme başlamıştı. İhracat durmamıştı. İşsizlik azalma eğilimine gidiyordu. Biz bunları nasıl başarmıştık? İşte bütün dünya bunu merak etti, ediyor.

Bitti mi? Hayır, asıl iyileşme bundan sonra olacak. Türkiye adeta bir patlama yapacak. Bundan sonraki yıllarda Türkiye, ekonomik ilerleme başta olmak üğzere tam anlamıyla bir sıçrama yapacak. Bütün dünya bir Türk Mucizesi’nden bahsedecek göreceksiniz. Bunları kimi verilere ve güçlü analizlere dayanarak söylüyorum. Bir şartla: Açılımın önünü tıkamayacağız. Açılım bize sadece daha fazla kardeşlik ve demokrasi sağlamayacak. Buna ilaveten görülmemiş bir ekonomik iyileşme yaşanacak. Kim bilir, açılımın direkt ekonomik gelişmeyi olumlu etkilediğini bizden daha çok gören kimi kötü niyetliler, açılımı engellemek istiyorlardır. Ben böyle düşünüyorum. Düne kadar neyi nasıl yapacağımız hususunda, oraya buraya model edinmek için bakan Türkiye, bugün model olmanın haklı gururunu yaşıyor. Türkiye’nin kendine güveni artıyor. Demek ki, ilerlemek, gelişmek, toparlanmak için lazım olan güç de, birikim de bizde başkasında olmadığı kadar fazlasıyla mevcut. Şimdi onlar bize bakarak model geliştirecekler. Bunu yapabilirler mi? Ben yapamazlar diyorum. Çünkü bu başarıyı ancak kendisinden çok büyük bir ülke, Türkiye gibi bir ülke gerçekleştirebilirdi. Bununla ne demek istiyorum? Şunu demek istiyorum: Türkiye bölge ve dünya ülkeleri ile sadece diplomasinin soğuk ilişkileri ile temas kurmuyor. Tarihsel geçmişimiz, mevcut anlayışımız bu ilişki biçiminin çok ötesinde duygusal, insani bir zemine sahip. Bir çeşit aşk ilişkisi var. Türkiye devleti, iş adamları, sivil toplum örgütleri ile bütün dünyaya öyle bir yayılıyor ki, gidilen her yerde gerçek, sahici, insani ilşikiler kuruluyor. Türkiye ve Türk insanı tercih ediliyor. Diğer ülkelere, diğer insanlara bir kapı araladığımızda, ardından diğer kapılar da kendiliğinden açılıyor. İnsanımızın, kültürümüzün böyle bir insani, sıcak tarafı var. Hele aynı inancı paylaşyığımız geniş coğrafyalarda bu daha çok böyle. Diyelim bir insani yardım örgütümüz bir yere, mesela Afrika’ya gitti. Orada son derece olumlu etki bırakıyor. Ardından siyasi ve ekonomik ilişkiler bu gidişi bütünlüyor. Bu anlamda Tika ve Yunus Emre Vakfı gibi kuruluşları, Dışişleri, Sanayi ve Ticaret Bakanlıklarımızın çabalarını taktir etmemek mümkün değil. Bu ilişkiler daha yeni yeni kök salmaya başladı. Çok yakın gelecekte bütün bu ilişkilerin her alanda, her anlamda iyileşmelerle geri döneceğinden kimsenin kuşkusu olmasın. Siz Türkiye’yi asıl o zaman seyredin. Bu değerlendirmelere dayanarak; gelecekte müthiş, ama çok müthiş bir sıçrama yapacağımızı şimdiden söylüyorum. Yeter ki Türkiye kendine güvenmeye devam etsin. İnsanına, kendi kendisine engel olmasın. Açılımı durdurmasın. Açılımın ne büyük bir mesele olduğunu anlatmaya gerek yok. Başbakan haklı olarak bunun bir ‘zihniyet devrimi’ olduğunu söyledi. Bu devrimi herkesten bekliyoruz. Başta siyasi parti ve liderlerimizden, askerden, yargı mensuplarından, aydınlardan, herkesten..

Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 14
Bugün : 253
Bu Ay : 253
Toplam : 253

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom