Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Karanlık koyu sabaha az kaldı

Sabahın en yakın olduğu an gecenin en karanlık olduğu andır.

Karanlık gibi gözüken bir aralıktan geçiyoruz.

Son günlerde artan eylemleri millet olarak şuurumuzu bozmayı amaçlıyor. Devleti ve milleti panik ve endişe ortamına itip dengesiz, mantıksız karar vermeye zorluyorlar.

Hamdolsun ki, insanımız son derece olgun tavır ve duruşuyla oyunları bozmaktadır.
Bilakis oyunlarının tutmadığını görenler çılgına dönmekte, çılgınca eylemler yapmaktadır. Son olaylar bunun göstergesidir. Terörle hiç bir amaçlarını gerçekleştiremeyeceklerini biliyorlar. Siyasi akıl umdukları ve bekledikleri gibi patavatsızlık göstermiyor. Devlet katında, hadiseler son derece serinkanlı bir şekilde değerlendiriliyor. Güvenliği sağlamayı ve terörle mücadeleyi demokrasiden, açılımdan taviz vermeksizin yapmak, terörü destekleyenleri yalnızlaştırıyor. Herkesin demokratik düzlemde ve kardeşçe birleşmesi, yolun en önemli aşamasını geçeceğimiz şeklinde yorumlanmalıdır.

İlk zamanlarda oy kaygısıyla hareket ederek vahim yanlışlıklara pirim veren muhalefetin de makul bir düzeye geldiği gözleniyor.

Devlet Bahçeli, bağlılarına cenaze merasiminde taşkınlık yapmamalarını, slogan atmamalarını söyledi. Bu beyanların şimdiye kadar şehit cenazelerini istismar ettiklerinin itirafı olduğunu biz de söylemeyelim.

Olaylara olumlu tarafından bakmalıdır. Bu tutumların bir siyasi bir getirisinin olmadığını onlar da anlamış olmalılar. Her neyse yanlışın neresinden dönülürse kârdır.

Diğer yandan Kılıçdaroğlu, kimden gelirse gelsin, terörün hiç bir şekilde kabul edilemez olduğunu ve herkesin buna karşı çıkması gerektiğini söyledi. Bu da iyi bir gelişme. Ancak Kılıçdaroğlu şimdi esaslı bir kavşağa geldi. Yol ayrımında halkı ve demokrasiyi seçtiğini Ergenekonla arasına mesafe koyarak göstermelidir. Değilse bu sözler havada kalacaktır. Çünkü Ergenekonla PKK’nın açık bağlantıları bir kez daha açığa çıktı. Özellikle Hüseyin Yıldırım ve kemal Burkay’ın ifadeleri bunu çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Her ikisinin ifadelerinden PKK’nın ve Abdullah Öcalan’ın gerçekte bir Kürt davalarının olmadığı, bunların derin devlet yapılanması içinde görevlerini yaptıkları bir kez daha anlaşılmıştır. Görülen o ki, BDP’de derin devlet yapılanması içinde rolünü icra etti, ediyor. Şimdi hepsi boşluğa, hepsi ofsayta düştü. Bu gerçekler belgeleri ile her zeminde açıklanmalıdır. Bütün bunları yazdık.
Olan nedir?

Yakın zamana kadar devlet, gücünü Encümen-i Daniş, Ergenekon ve Kontrgerilla üçgeni içinde kullanıyordu. Paradigma değişti. Devlet bu hastalıklı örgütlenme modelinden vaz geçiyor. Bu belli. Bu yeni süreçte daha açık, şeffaf ve halk iradesine saygılı bir yapı kuruluyor, kurulacak. Bu süreçte eski, kirli, karanlık yapılar tasfiye ediliyor. Önemli olan devletin en üst katında bu yönde karar verilmiş olmasıdır. Artık bunu herkesin görmesi lazım. Bu yöndeki açılımlara destek olmak gerekiyor. Son olarak diyarbakır’da sivil toplum örgütlerinin PKK’ya kayıtsız koşulsuz silah bırakma çağrısı, en önemli gelişmedir. Bu tutumun halka halka yayılacağı bellidir. Demokratikleşmenin benimsenmesi silahları kendiliğinden susturacaktır. Bu aşamada başta BDP olmak üzere herkesin daha anlayışlı, daha dostane politika üretmeleri gerekir. Aksi halde bölge halkı BDP’den büyük ölçüde desteğini çekecektir. Çekilme ciddi manada başlamıştır hatta.

Karanlık bir eşikten geçtiğimiz doğrudur. Bunun kadar başka bir doğru aydınlığa az kaldığıdır.
        Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 794
Bu Ay : 7940
Toplam : 7940

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom