Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Sevgili Dostum...

Dünyaya dair ne biliyoruz dersin? Her şeyi mi, hiçbir şeyi mi?

Çok şey bildiğimizi sanıyoruz belki, fakat çok şeyle ne anlatıyoruz, bunu tam kestirebilmiş değilim.

Denir ki, çok şey bilmek baş ağrıtırmış… Ve bu nedenle çok şey bilmek için uğraşmamak gerekirmiş… Ve yine derler ki, baş varsa ağrır, ağrımayan baştan şüphelenmek gerek.
Bilgisi yüzünden cendereye alınan insanlardan yana birçok haber okumuş olmak, beni iki arada bir derede bıraktı… Çok şey bilmek mi, bilmemek mi, hangisi?
Ve tabi sesin kulaklarımda: Ağrımayan baş neye yarar diyorsun.
Ağrıdan ağrıya da fark var.
Nasıl bir ağrı? Neyden kaynaklanan sancı?
İnsanlığa doğruları ulaştırmakta ağrıyan başa kurban, diyenler az olsa da, bu maddeyi tuttum dediğini de duyuyorum.

Neyse… Başa döneyim, sahi dünyaya dair ne biliyoruz?
Peygamberleri bile, gece karanlığında tasarlanan oyunlarla yok etmek isteyen insanlara şahit olan şu yaşlı dünya dile gelse neler anlatır bize acaba?
Boş ver hayatını yaşa demezsin herhalde?
Ha bir de bu cümleler felsefe akımı haline geldi: Boş ver, boş ver!
Boş verdik diyelim, boş gideni dolduracak olanlar çıkmayacak mı ve aslında biz, boşaltarak rahatlattığımızı sandığımız başımızı, başkalarına süresiz ve bedelsiz kiraya vermiş olmuyor muyuz?

Çok mu ağır konuşuyorum?
Sözün hafifi ne peki?
Gel senin tarifine dönelim: Şimdi hafiflik felsefesi moda, modanın cümleleri: Boş ver, boş ver!
Ve elbette, bütün moda akımlara karşı olduğunu da biliyorum… Moda değil, süreklilik ve insanlığın değerleri üzerinde yücelen süreklilik, diyorsun.

Gel, bir gün kafa kafaya verip, kır gezisine çıkalım. İpoteğe vermediğimizi sandığımız beynimizi ve yüreğimizi yoklayalım, gerçekten öyle mi? Hep dersin ya, önce kendimizi sorgulayalım, sorgu günü gelmeden önce sicilimizi temizliğini ve kirliliğini görelim diye… Ha ne dersin?
Tabi, hadi zaman bulduk, neyle gideceğiz, araba mı var, diyeceksin. Öyle ya, orasını düşünememişim. Fakat olsun, buluruz, buluruz… Hem beynin oksijene de ihtiyacı var… Hep düşün, düşün olmuyor ki!

Ha sevgili dostum, dünyaya dair ne biliyoruz?
Suya ulaşmayan, iki vadi arasında sıkışıp kalan, dar ve dar oldukça aynı zamanda ufuksuz düşüncelerden konuşuruz, denize nazır bir çay bahçesinde çaylarımızı yudumlarken… Var mısın? Olur dersen ara olmaz mı?
Geçenlerde, kendi kendime mırıldanırken (ki akşam eve gidip uzandığımda hep değişik melodiler tutturur ve mırıldanırım) dilimden düşen şu mısraları senle de paylaşmak istiyorum:
Yüreğim üşüyor anne
Bana sıcak bir yürek bulsana
Başımda artan ağrılar
Ağrısız bir baş bulsana anne
Dünyayı omuzluyorum
Bileklerime dua ellerinle dokunsana
Azıcık aşım
Ağrısız başım deme n’olur
Sancısız evlat doğurdun mu hiç
Sancı olmasaydı
Anlaşılır mıydı sevinç
Tohumlar çatlamasaydı
Dünya renklenir miydi?
Yarılmasaydı kayalar
Suya erişebilir miydi insan?

Ve uzayıp gidiyor mısralar kardeşim, bir ırmak gibi yol buluyor kendine, damarlarımı dolaşıyor, oradan yüreğime, dilime ve kalemime… Okumadığım, yazmadığım kelimeleri aramaya koyulmadığım zaman, beynim oksijensiz kalıyor adeta…

Söylesene dostum, aramadan dost bulunur mu, ararken yolu çöle düşmez mi insanın. Sarp kayalara ulaşmak ve aşmak zorunda kalmaz mı insan… Eli bir çiçeğe uzanırken, önce diken karşılamaz mı insanı… Yol yorulmadan alınır mı dostum, yorulmayan beden dinlenebilir mi?
Bak işte kış mevsimini, baharı geride bıraktık, üç aylar misafirliğe geldi. Donan sokaklar çözüldü, sıcak el verdi hayata, şimdi kışın donan damarları çatlamaz mı? Yalnızca insan mı üşür ve sıcağa hasret çeker, kuşlar yok mu bu dünyada? Ağaçların dallarını varlıklarıyla ısıtan kuşlar da bahara umut bağlamıyor mu? Bahara umut bağlayan kuşlar hiç üşümüyor mu? Kuşlar bahar ve yaz geldi diye sevinmiyor mu ve sen bulunduğun yerde kuşların sevindiği kadar sevinebilir misin? Sevincini sesine yansıtabilir misin?

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 238
Bu Ay : 16374
Toplam : 16374

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom