Ğıffari Türkmen

Ğıffari Türkmen

giffari-turkmen

Pkk'nın son durumu

1996’nın sonbaharı. Van Çaldıran ilçesinin Tendürek dağlarının eteklerine kurulu, ortasından mis gibi suyuyla bir derenin aktığı köydeyim. İnsanlarını dağa gitmekten korumak için korucu olmuş bir köy. Erkekler havanın kararmasından sabaha kadar civar mevzilerde nöbet tutuyor. Zaman zaman PKK ile çatışmaları olmuş ve birkaç insanını bu çatışmalarda kaybetmişler.
Çatışmalarda kendisi de yaralanmış ve cebinde mermi çekirdekleri çıkmış olan, muhtarın genç kardeşi anlatıyor: Dağın şu bölgesinde çatışma oldu, uzun sürdü. Sonunda onlar kaçtı, birkaç ölü vererek. Bizde de yaralılar vardı. Etrafı ararken bir çalılığın dibine sığınmış saklanan yaralı bir PKK’lı gördük. Çok yalvardı, yardım istedi, ayaklarımıza sarıldı… Komutan geldi ve şarjöründeki bütün mermileri yaralının üzerine yağdırdı. Geri çekildim ve tutamadım gözyaşlarımı, ağladım. O’ da bu bölgedeki köylerden birindendir. Onun da annesi-babası- ailesi vardır ve n’olursa olsun yolunu gözlemektedirler…

PKK eski dönemlerinde bir halk hareketi olduğunu, halkın mücadelesini verdiğini söylerdi. Varlığı, kimliği ve dolayısıyla hakları inkâr edilmiş Kürt Halkının varlık mücadelesini, kimliğini kabul ettirme mücadelesini, siyasi, sosyal, ekonomik haklarını kazanma mücadelesi verdiğini savunurdu. Davasını böyle tanımlar ve eylemlerini de buna paralel yaparak inandırıcılığını arttırırdı. Tabiî ki halkın da ciddi desteğini aldı. Halk Müslüman olmasına rağmen temelde Marksist-Leninist olan bu örgüte inandı, kendisine maletti. Teravih namazından çıkan cemaat eylemlere katıldı. Dedeler- nineler çocuklarıyla, torunlarıyla eylemlere katıldı. Eylemlerde çocuklar da öldü büyükler de. Evde kalanlar dağdakileri besledi. Bunu engellemek için bölgede karne ile gıda dağıtıldı. PKK bir halk hareketi oldu. Eylemleri söylemlerini doğruladı.

Bu yazıda PKK’yı kimin nasıl, niçin kurdu(rdu)ğu konusunu tartışmayı anlamlı bulmuyorum.
Bu gün gelinen nokta bundan farklıdır. Özellikle demokratik açılım paketi ile PKK’ söylemlerinin çoğu elinden alındı. Varlık nedenlerini tek tek kaybetmeye başladılar. Ve PKK’nın öncekine benzemeyen iki boyutu görülmeye başladı.

1- Varlığını korumak için savunduklarının gerçekleşmesine karşı durmaya başladı.
2- Devlete muhalif olmaktan hükümete muhalif olmaya başladı. Uluslararası güçlere taşeronluk yapmaya başladı. En son İsrail Mavi Marmara gemisindeki masum ve insanlık savunucusu insanlarımızı vurmasına hemen hemen bütün halk ve hükümet karşı çıkarken PKK da Gediktepe saldırısını gerçekleştirdi.

Son durumun herhangi bir halk sempatisini kazanabileceğini düşünmüyorum. Halk ile hükümet İsrail saldırısında bütünleşmişken, açılım ile Kürt halkının da hakları daha ciddi olarak gündeme alınmışken buna taraf olmamanın, buna karşı durmanın, bu süreçte hükümete karşı olan güçlerle işbirliği yapmış imajı veren eylemler yapmanın koyu bir örgütçü bakış açısına sahip olanların dışında hiçbir halkın desteğini alacağını düşünmüyorum.

Bu şu anlama geliyor: PKK kendi örgüt elemanlarını koruma derdine düşmüştür. Onun için serseri yumruklar atıyor.

Tam bu noktada acı olaylar yaşansa da PKK’ nın halktan kopuşunun geri çevrilmemesi isteniyorsa kürt halkının dikkatini, ilgisini ve memnuniyetini kazanan açılımlar devam etmelidir. Bu PKK’yı gittikçe marjinalleştirir.

Bu süreçte silahı bırakıp sivil alana inen kim olursa olsun itilmemelidir. Kendisine imkân verilmelidir. Faşizm hiçbir zaman çıkar yol değildir. Yaşanmış olan bu sürecin suçlusunu ilan etmenin peşine düşülmemelidir. Çünkü bu süreçte suçlu sadece PKK değildir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 79
Bu Ay : 2623
Toplam : 2623

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom