Hüseyin Yalçın

Hüseyin Yalçın

huseyin-yalcin

Hayata dair: Azmin zaferi

 “Hedefleriniz için Zirveye oynayınız, erişemezseniz bile Yaşama Sanatını Öğrenmiş olursunuz.”

(Hüseyin YALÇIN)

Yıl 1988 Antalya.Türkiye Kick Boks Federasyonu Faaliyet Programında Yer alan ve Dünya Kick Boks Federasyonu Başkanı J.Gert Lemens Başkanlığında yaklaşık bir ay süren Kıdemli Antrenörlük Kursunda bir gün aramızda şöyle bir konuşma geçti:

Bay Lemens Sporda istikrar-disiplinden söz ederken ısrarla çokça pratik yapmayı vurgulardı.
“Hocam, zengin bir Branşın yüzlerce tekniği varken neden onlarca tekniğin üzerinde ısrarla duruyorsunuz?” dedim.Bana dönerek, keskin yüz ifadesiyle:

-Uzakdoğu sporları Starı Bruce Lee derki, iyi öğrenilmiş on teknik yeterde artar.

İlerleyen günlerin birinde alman hoca bizi etrafına toplayarak size başarıya dair bir hikâyem var diyerek anlatmaya başladı:

Japon çocuğun tek hayali, çok ünlü bir Karateci olmaktı. Fakat ailesi buna şiddetle karşı çıkarak izin vermedi. Bir gün talihsiz bir kaza sonucu sol kolunu kaybetti.Her geçen gün çocuğun psikolojisi bozularak morali kötüleştikçe ailesi kahrolur ve çocuğunu bu vahim durumdan kurtarma arayışına girerler.Nihayet çözüm bulunmuştu. Ailesi çocuğuna Japonya’nın en bilge hocasını tuttu. Hoca ilk dersinde çocuğa karşısındakini sağ koluyla tutup üstünden savurmayı gösterdi. Hatta ikinci, üçüncü ve sonraki bütün derslerde hep aynı hareketi yapıyorlardı.Çocuk bir gün hocasına,”Hocam ben çok sıkıldım, artık başka hareketlere geçsek”dedi. Hoca ise bunu kabul etmeyerek dünyada bu işi en hızlı yapan kişi olmadıkça bitirmeyeceğini söyledi. Çocuk o kadar hızlanmıştı ki, hocasını bile göz açıp kapayıncaya kadar yerden yere vuruyordu. Bir gün hocası elinde bir kâğıtla geldi. Bu davetiye kâğıdında çocuğun Gençler Karate Şampiyonasına katılabileceği yazıyordu.Çocuk çok şaşırdı. Ertesi gün şampiyonanın yapıldığı salonda ilk rakibinin karşısına çıkacakken heyecanla hocasına sordu:”Hocam bu iş nasıl olur? Ben sadece tek hareket biliyorum, kesin kaybederim.”Hocası ise,”sen sadece hareketi yap” cevabını verdi.Çocuk ringe çıktı ve hareketiyle rakibini eledi. Hatta tek hareketle finale kadar çıktı. Finalde karşısında kendisinin iki katı birisi vardı. Önce çok korktu, bir an iç geçirdi, sarsılır gibi oldu, duraksadı ve o bildiği hareketi yaparak son rakibini de yendi ve şampiyon oldu.Sevinçle hocasının yanına koştu ve sordu.”Hocam, nasıl olur anlamıyorum. Sadece bir hareket biliyorum, tek kolluyum ve şampiyon oldum.”Hocası tebessüm ederek çocuğa baktı ve cevap verdi:“Senin yaptığın hareket, Karatedeki en zor hareketlerden biridir ve bir tek savunması vardır: o da, rakibin sol kolunu tutmak.”

O gün ki Antrenmanımız hayli verimli geçmişti.

Evet:

Hayat ısrarcı olanları asla eli boş geri çevirmemiştir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 26
Bu Ay : 8085
Toplam : 8085

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom