Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Yaz Okulu

Öğrenciler yaz tatiline girerken bir başka koşuşturma başlar; yaz tatili bu koşuşturmanın bir boyutunu, yaz okulları bir başka boyutunu oluşturur. Yaz okulları deyince de çeşitli kurumların çalışmaları, diyanetin performansı devreye girer. Dernekler “sevdirerek öğretme” ve “tatil heyecanıyla karışık eğitim” için kolları sıvar.

Kimi öğrenciler, uzun ve yorucu bir ders maratonunun ardında yalnızca tatili düşünür. Kimi öğrenciler, aileye katkı için, tatili filan unutur ve çalışıp para kazanacağı bir iş peşinde koşar.

Hayatın gerçeğine baktığınızda, bütünüyle tatil denecek bir zaman dilimine rastlanmaz, insan hep öğrenmektedir. Havuz veya denizde yüzmeyi öğrenip geliştirmektedir. Kitap okuyup düşüncesini beslemektedir. Yeni arkadaşlar edinip sosyal yönünü geliştirmektedir. Böyle olunca; yorucu bir ders yılının arkasında bu yaz okullarının ne işi var yaklaşımı doğru bir teşhisi ifade etmemiş olur. Çünkü insan yürüyerek, koşarak öğrenmektedir.

MEŞALE derneği de yaz okulu ismiyle öğrencinin zihin dünyasına, inanç dünyasına, sosyal gelişimine, aile dayanışmasına katkıda bulunacak bir çabanın içindedir. Düzgün bir düşünce seviyesine ulaşabilmenin, karar alırken çelişkilere mağlup olmamanın, arkadaşlık kurarken toplumsal faydanın önemine binaen kendi eğitim formasyonu içinde insana, şehre ve ülkeye faydanın peşinde elinden geleni yapıyor.

Bayanlarda HANIMELİ Derneği aynı şekilde üzerine düşeni yapmanın heyecanını taşımaktadır. Başka dernekler aynı şekilde insana, şehre ve ülkeye faydanın heyecanıyla iş tutmanın peşinde koşmaktadır.

Bu faaliyetleri gözetmek, katılmak, yardım etmek, doğrunun ortaya çıkışında destek vermek önemlidir. Yaz okulları çerçevesinde buralara göndereceğiniz her bir öğrencinin, yalnızca bir davranışı bile olumlu yöne tevdi olabilse, bu önemli bir başarı olacaktır.

Mesela hayatında yalana yer vermemeyi öğrenmeleri…
Mesela arkadaşlarına değer vermeyi öğrenmeleri…
Mesela büyüklerine saygı, küçüklerine sevgi göstermeyi öğrenmeleri…
Mesela üretmeyi öğrenmeleri ve çalışmanın önemini kavramları…
Mesela yaz-kış hayatın bir kopukluk kabul etmediğini, her mevsimin kendine göre bir öğrenme ve öğretme boyutunun olduğunu öğrenmeleri…
Mesela anne ve babaya ve diğer aile büyüklerine hürmeti öğrenmeleri…

Okumanın önemini, okuyarak gelişmenin nasıl olacağını, sokakların diline yenik düşmemeyi öğrenmeleri, bir usul ve üslup geliştirmeleri yani hepsi önemlidir.

Kimi insanlar eğitimi ve öğretimi yalnızca okullarla ve yıl içiyle sınırlı görebilir ama eğitim çok boyutludur, okullar bu eğitim bütününün önemli bir parçasını oluşturur ama eğitim ve öğretimin her şeyi değildir. Haliyle son yıllarda ehemmiyeti biraz daha kavranan yaz okullarını ciddiyetle ele almak gerekir.

Her şeyden önce yaz okullarını yalnızca bir ticari kapı gibi değerlendirmemek gerekir. İşin içinde fedakârlık yoksa bu işin tadı kaçar. Sevdirerek ve ilgi çekerek, eğlendirerek öğretme ve eğitme olmazsa bu iş umulanı getirmez. Fakat bütünüyle eğlendirmeye yönelik olursa da aynı şekilde eksik kalır.

Kapsamlı bir ya eğitimi için düşünce kalıplarını iyi oturtmak gerekir.

Düşünebilen, üreten, kendine güvenebilen, saygı duymayı ve sevmeyi önemseyen, kıskançlık darlığına sıkışmadan çevresiyle ilişki kurabilen, aykırı da olsa fikir üretebilen ve ürettiğini dile getirebilen, eğlenmeye seviye kazandırabilen fertlerin yetişmesine vesile olmak gerekir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 356
Bu Ay : 356
Toplam : 356

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom