Ğıffari Türkmen

Ğıffari Türkmen

giffari-turkmen

Karneler Dağıtılırken

Cuma günü karneler dağıtıldı. Bu karneler sadece ilk ve orta öğretimdeki çocukların değildir. Onların anne – babalarının da karnesidir. Öğretmenlerinin de karnesidir. Komple bir ilk ve orta öğretim sisteminin karnesidir.

Milli Eğitim Bakanlığı son iki haftanın sonunda yaptığı SBS sınavlarında önceki yıllara nazaran soruların zorluk katsayısını düşürerek karnesindeki bu haneye iyi bir not yazdırmayı hedefledi. Bir önceki MEB bakanı; “… binlerce öğrenci başarısız oluyorsa, sıfır puan alıyorsa bu, ölçme değerlendirme sisteminde bir sorun var demektir…”  şeklinde bir değerlendirme yapmıştı. Çözüm olarak da ek sınavlar yaptırmış, aynı öğrencilerin hemencecik başarılı gösterilmesini sağlamıştı.

Eğer öğrencilere sorulan sorular eğitim sürecinde öğrencinin alması gereken kazanımlardan sorulmamışsa, kazanım dışı veya seviye üstü bir durum söz konuysa, sorular sınav tekniğine uygun değilse bunlar düzeltilir. Fakat sorun böyle değil de öğrencinin kazanımları almamış olması ise bu sorunu ek sınavla veya ölçme-değerlendirmedeki katsayıları değiştirmekle halletmek topu taca atmaktır, sorunu üstlenmemektir, sorundan kaçmaktır, sorumsuzluktur.
Aynı davranışı bugün çocuklarımızın çoğunda maalesef göreceğiz. Filan öğretmen zayıf verdi. Bu dersi bu öğretmen anlatamıyor, bana kafayı taktı, bana kastı var, annem-babam yardımcı olmadı, … şeklinde sıralanan sorumsuzluk mazeretleri. Ne hazindir ki bu tür çocukların bu mazeretleri hayatlarını ciddi etkileyecek kadar uzun sürüyor.

Bu tür söylemlerin hepsinin gerçek payı bazen vardır, olmazsa zaten çocuklar bunların arkasına sığınmazlar. Fakat bu bir çocuğun yıllarca aşamayacağı kadar da değildir.

Çocuklar başarısızlıklarından dolayı eğitime de anne babaya da küsmemelidir, bunlardan uzaklaştırılmalıdır. Aksi halde daha kötüsü o zaman görülebilir. Çocuk zaten pek barışık olmadığı eğitimden daha da uzaklaşabilir. Çocuklar başarısız oldukları şeyi sevmezler. Orta öğretim çağındakiler ise anne-babadan da uzaklaşır. Tabiî ki bu uzaklaşma olumsuz unsurlara yakınlaşmayı da beraberinde getirebilir. Hem bu başarısızlık sadece çocuğun değil, ailenin de, eğitim sisteminin de başarısızlığıdır.

Altı yaşındaki bir çocuk okul sırasına gelip oturuyorsa ailesi pek bir şey yapamazsa da başındaki eğitimci öğretmenin onun için yapabileceği çok şey vardır. Yeter ki yeterince duyarlılık olsun. Bu gün çocukların okula gitmemesi sorunu başarılı bir şekilde çözülüyor. Okula kadar gelmiş bir çocuk için okulun ve velinin yapabileceği çok şey vardır. Zaten çocuğu sokağa atmak değil bir şekliyle okulda tutmak ta bir başarıdır. Bu karne gününde çocuğu okuldan uzaklaştıracak tepkilerden uzak durulmalıdır.

Eğitim sistemi artık veliyi de eğitime katmaya çalışıyor. Ben çocuğumu okula gönderdim, üstünü, başını, beslenmesini, barınmasını hallettim, yapacağım bu kadar, anlayışı yetersizdir. Velinin süreci takip etmesi, aksamaları zamanında görmesi ve çözüm yollarını öğrenci-okul diyalogu ile geliştirmesi görevi vardır. Karne günü görülen başarısızlıktan dolayı olumsuz tepki göstermenin bir anlamı yoktur. Velinin öğrencinin başarısında da başarısızlığında da ciddi oranda katkısı vardır.

Ali Fevzi A. İlkokulu’nda üçüncü sınıfın karnelerini alıyorduk. Aziz arkadaşımız karnesini alır almaz sokağa fırlamıştı. Karesini havada bir sancak sallama heyecanı ile sallayarak sevinç naraları atıyordu; “geçtii ortaakk!, geçti ortaakk! …” diye. Aziz arkadaşım orta derece ile sınıfını geçmişti ama bu gün sınıfı geçmek öğrenci- okul ve velinin ortak bir işidir.

Tabiî ki başarısız bir öğrenciye hiç bir şey olmamış gibi davranmak da doğru değildir. Bu onun başarısızlığının devam etmesine katkı sağlar. Bir şekliyle iyi olmayan bu durum ona hissettirmeli, muhtemel sonuçları çocuğun önüne konmalıdır. “Tercih senin” diye başıboş bir hava oluşturulmamalıdır. Öğrenciyi kendi haline bırakırsan ya okula gider ya sinemaya.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 61
Bu Ay : 3618
Toplam : 3618

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom