Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Eşekler, develer ve dangalozlar

Kervancının helallik öyküsünü biliyor musunuz?

Anlatayım: Kervancı çöllerde, yollarda, gurbette geçen zorlu, maceralı bir ömrün sonuna gelmiştir. Hastadır. Ölümün nefesini ensesinde hisseder. Herkesle helalleşir. Sonunda develeri aklına gelir. Evlatlarının da yardımıyla güç bela develerin yanına varır.

“Benim kıymetli dostlarım, arkadaşlarım” der, “Birlikte çok uzun yollar yürüdük, dağlar, çöller aştık. Birlikte çok zorluklar yaşadık. Bana çok yardımlarınız oldu. Bütün yükümü taşıdınız. Hepinizden Allah razı olsun. Artık ömrümün sonuna geldiğimi hissediyorum. Hakkınızı bana helal ediniz.”

Kervanın başına koşulan deve “Hayır” demiş, “Hayatta hakkımı helal etmem”

“Niçin?” diye sormuş kervancı.

“Çok yük yüklediğim için mi?”

“”Hayır” demiş deve. “Ben o yüklere alışığım. Sonra benim görevim uzun, zorlu yollarda yük taşımaktır. Ondan yana en ufak bir gönül koymuşluğum yoktur. Ancak bir ömür bizi bir eşeğin arkasında yürüttün. Sırf bunun için hakkımı helal etmiyorum.”

Herkesin hayatında bu öykünün denk düştüğü bir olay mutlaka vardır. Maalesef kimi eşekler, kervanların en başına konulabiliyor. Burada suç eşekte değil, onu oraya getirende diyeceksiniz. Haklısınız. Çivisi kopan dünyada eşek eşek olalı bu kadar kıymete binmedi diyorsanız, yine haklısınız. Bu işin hayvanlar dünyasında bir sırrı vardır mutlaka. Ne var ki, sanattan siyasete beşeri ilişkiler içinde kimi eşeklerin öncü rolünde olmalarına ne demeli? Deve dişi gibi kimi adamların eşeklerin peşinden gitmesine, eşeklerin emrine ve gözetimine verilmesine az tanık olmamışsınızdır.

Aslanı fareye boğdururlar

İyi de dostlar, bu zulümde farenin şımartılması, fazlasıyla korunması kadar aslanın benliğini, ruhunu, kimliğini yitirmesinin, kendi gücünün farkında olmayışının/ olamayışının payı yok mudur? Vardır. Gerçekle korkular yer değiştirince fare kendini aslan, aslan da fare zannedebiliyor. Aslan’ın başından geçen çok feci, hazin yaşanmışlıklar vardır. O’nun benliğinin ve yaradılışının icaplarına uygun var olamayışının altında, türlü darbe, şiddet ve işkencelerle ruhunun sindirilmesi gizlidir. Bütün bunları terbiyecisine sormak lâzım. Ama bir kükreyebilse. Ah bir kükreyebilse. Bakınız siz o zaman, ortalıkta ne fareler, ne çakallar kalacak! Ancak dünyanın çivisi kopmuş dedik ya. Neylersin ki, koca kervanın önüne eşek koşulmaktadır. Koca bir kervan eşeğin ardından gitmektedir.

Ne mi söylemek istiyorum?

Örneğe atıf yapılacak konuyu sınırlamak istemem. Herkesin kendi dünyasına göre yorumlaması daha uygun olurdu.

Doğrusunu isterseniz, geçenlerde gazetelerde bir haber okuyunca anlattığım hikaye geldi aklıma. Haber ABD’de Temcilsiler Meclisi'nin Cumhuriyetçi grubunun 3 numarası Mike Pence’nin açıklaması idi. Bu zat, boyunu, boyutunu aşarak “Ankara'nın İsrail karşıtı çizgisini sürdürmesi durumunda ABD ile bağların zarar görebileceğini ve çatışma devam ederse bunun maliyeti olacağını” söylüyordu.

Genel anlamda Türkiye’nin Ortadoğu ve dünya siyaseti, ABD ile ilişkileri şimdilik bir yana. Bu ABD dış siyasetinde pek önemsiz biri olmayan adamın şu beyanatına bakınız Allah aşkına. Koca bir ülkenin koca bir ülkeyle ilişki koşulunu kıytırık, korsan bir ülke ile olan ilişkilere bağlaması nedir? Bu aptallık, bu akıl tutulması, bu dangalozluk değil de nedir?

Bir eşeğin ardından yürütüldükleri için develerin kervancı sahiplerine haklarını helal etmemelerini anlıyorum.

Yazarın izniyle habertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 20
Bugün : 49
Bu Ay : 3493
Toplam : 3493

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom