Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Herkes aklını başına alsın

Küresel ekonomik krizin de etkisiyle dünya sıkıntılar içinde kıvranırken, Türkiye; yeni bir bilinçlenmeyle çok yönlü, çok boyutlu açılımlar yapmaktadır. Açılım tarihsel, kültürel eksende varlığımızı yeniden idrak ve inşa etmenin doğal sonucudur.

Bir anlamda Türkiye kendi eksenini, yıllarboyu uzaklaştığı veya uzaklaştırıldığı kendi eksenini keşfetmiştir. Bu eksen var oluşumuzu güçlü, daha doğrusu kudretli kılacak dinamiklere sahiptir. Son eksen tartışmaları, Türkiye’nin kendi tarihi yerinde var olmasından huzursuz olanların suyu bulandırma çabalarından başkası değildir. Zihinleri karıştırmak istiyorlar, hepsi bu. Türkiye kendilerine yakın veya kendi kontrollerinde bir yol tutturduğu zaman iyiydi. Onlar bize taklitçi, teslimiyetçi bir rol biçtiler. Kendi kararımızı vermemiz, kendi yolumuzu ve politikamızı belirlememiz onları üzüyor, ürkütüyor. Çünkü Türkiye’nin tutumu sadece kendisini değil, çevresel etkisi ile bütün bir bölgeyi, giderek dünya düzenini etkileyecek mahiyettedir. Türkiye dünyanın kalbidir. Bütün atar ve toplar damarları buradan geçiyor, geçmek zorundadır. Son yıllarda daha bağımsız ve cesurca izlenen politikalar bunun ne kadar böyle olduğunu göstermiştir.

Türkiye kimseden rol almaya, rol çalmaya muhtaç değildir. Kendi rolünü ve kendi oyununu oynamalıdır. Biz bunu yaptığımız zaman daha güçlü, daha güvenilir, daha etkin olduk, olacağız. Bu bağlamda özellikle çevre ve bölge ülkelerine karşı sürdürülen sıfır sorunlu politika, başta İsrail olmak üzere, o bloktaki kimi odakların işine gelmeyebilir. Varsın gelmesin. Bundan dolayı huzurları kaçıyor. Niçin? Çünkü derin tarihsel, kültürel bağlantıları olan dost halkların düşman kalması onların işine geliyordu. Onlar hiç bir zaman bizim çıkarımızı, yararımızı istemediler. Kardeşlerimize, komşularımıza düşmanca bakmayı, içimizde birbirimizi yememizi desteklediler.

Gelenin keyfi için kalkıp geçmişimize sövdük. Onların huzuru için komşularımızla huzursuz olduk. Bizi bu yönde kışkırttılar. Üstelik bunu da sözde devlet politikası gibi yutturmaya kalktılar.

Artık o dönem geride kaldı.

Kimi beyefendiler çevremizle dost olmamızı, dostane ilişkiler kurmamızı eksen kayması olarak değerlendiriyor. Türkiye’nin ekseni kayıyormuş. Ne demek istiyorlar biliyor musunuz? “Türkiye artık bizim sözümüzü dinlemiyor. Türkiye her istediğimizi gözü kapalı yerine getirmiyor. Türkiye’nin yolunu, görevini biz tayin edemiyoruz” demek istiyorlar. Eğer eksen kayması bu ise, evet Türkiye’nin ekseni kayıyor. Yönü dönüyor. Türkiye’nin ekseni kendi öz yapısına doğru kayıyor. Türkiye özüne, değerlerine dönüyor. Türkiye o muazzam aklını, ruhunu, vicdanını, enerjisini, gücünü yeniden keşfediyor. Kendimize geliyoruz. Kendimize gelişin coşkusunu yaşıyoruz. Kendimiz olarak var olmanın coşkusudur bu.

Türkiye’nin kendi bilinci ile var olması onların korkulu rüyasıdır. Türkiye’nin etki alanının genişlemesi, onların tahakküm alanlarının daralması demektir. Şimdi bu fesat odakları içeriden ve dışarıdan tüm yandaşlarını, gizli açık kurum ve örgütlerini harekete geçirdiler. Yürüyüşümüzü engellemek, yolumuzu tıkamak istiyorlar. Yaptıkları düşmanca davranıştan dolayı onlara bir şey diyemiyorum. Ne diyeyim ki, adamlar düşman ve düşmmanlıklarını yapıyorlar. Yapıma, yaradılışoıma ters de gelse onları düşmanlıklarından ötürü kutlamayı bile geçirebilirim. Herkes kandine yakışanı yapacak. Dost dostluğunu, düşman düşmanlığını gösterecek. İt itliğini, puşt puştluğunu yapacak!

Dış siyasette alanımızı daraltmaya çalışıyorlar. İçeride terörü kışkırtarak, iktidar üzerinden milleti ve yeni duyarlıkları yıpratmak için uğraşıyorlar. Kimi siyasi partiler, basın organları da açıktan açığa bu sürece destek veriyor. Bilerek bilmeyerek bu sürece katkı veriyorlar. Açıktan açığa İsrail’le ve onlarla irtibatlı Ergenekon ve PKK’lılarla aynı paralelde çalışmalar yapıyorlar. Bunların hepsi aynı amaca hizmet ediyor sonuçta. Hepsi şu ya da bu şekilde birbirini destekliyor. Son zamanlarda terörün azmasını buna bağlıyorum. Gizli karanlık örgütlenmelerle irtibatları deşifre olan sözümona yüksek yargı mensupları milleti, hainliklere karşı koruma duyarlığını yitirmiş gözüküyor. Yenilenen, değişen Türkiye’ye ayak uyduramıyorlar. İnsanımızın aklına, maşeri vicdana tercüman olamıyorlar. İnsanımızın gerisinde kaldılar. Sözüm ona kimi aydın geçinenlerimiz de akıllarınca, ancak iktidarı eleştirmekle özgün ve özgür bir duruş sahibi olacaklarını sanarak akıllara ziyan görüşler ileri sürebiliyor. Bunlar da millete karşı tezgâhlanan beynelmilel komplonun gönüllü parçası oluyorlar. Burada esas olan milleti, özgürlükleri savunmaktır. Evet karşı olunması gereken iktidar yok değildir. Ancak Türkiye’de sorunların asıl kaynağı, yıllarboyu hak ve özgürlüklere karşı denetimsiz şiddetle örgütlenmiş derin yapıların kullandığı devlet iktidarıdır. O iktidarı da içeride ve dışarıda kime karşı kimlerin korumaya çalıştığı ortadadır.

Dostlar!

Bugün ulusal bütünlüğümüze, milli birlik ve kardeşliğimize, değerlerimize karşı sinsi bir saldırı vardır. Aslında açık bir saldırı vardır. Eften püften gerekçelerle çerçevenin bütününü göremeyenler millete, tarihe karşı sorumşluluklarını yerine getirmiyorlar. Onlar da milletin gerisinde kalmışlardır.

Bugün milletin hissiyatıyla bütünleşmek gerekmektedir.

Bugün başta terör ve hukuksuzluk olmak üzere, her türlü yanlışın karşısına Çin seddi gibi dikilme zamanıdır.

Saçmasapan laf cambazlıkları ile siyaset yaptıklarını sananlar, bugün terörle aynı çizgide, aynı amaca yönelmişlerdir. Birbirlerinin değirmenine su taşıyorlar.

İçinden geçtiğimiz bu zor badirede, demokratik açılımı engellemek isteyenler, ülkeye ve millete iyilik etmiyorlar. Allah onları kahretsin. Onların kahroluşları, bir deprem, bir tsunami etkisine dönüşecek milli iradenin şahlanışı ile bizlerin eli ile olsun. Olsun ki, hak, özgürlük ve mutluluk kazanılmış bir değere dönüşsün.

Başta İsrail ve siyonistler olmak üzere dışarıdan bizi engellemek isteyenleri anlıyoruz. Peki ya içerde, onların amaçlarına uygun davrananlara ne demeli? Bunları iyi tanıyın.

Herkes aklını başına toplasın.

Yazarın izniyle habertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 563
Bu Ay : 2131
Toplam : 2131

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom