Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Savunmak ve eleştirmek

AK Parti belediyelerini veya hükümet icraatlarını eleştirdiniz mi birileri gözlerini büyütüyor ve hükümet karşıtı oluyorsunuz, hükümetin icraatlarını ve kimi yerel yönetim işlerini tasvip ettiniz mi “hükümetçi” ilan ediliyorsunuz.

İşin doğrusu siz “hakikat üzerine kalem oynatmak” hesabı içindesiniz ama birileri “siyasi gelecek oyunu” oynuyor. Kaptıkları koltuklarda, edindikleri ayrıcalık köşelerinde veya hükümet aleyhtarı çevrelerin vaatleriyle oyalanıp duruyorlar.

Ankara’yı aşındırıyorlar.

Şimdiden yer edinmenin telaşına kapılanlar var. Sizin böyle bir beklentiniz yok ve rahatsınız, haliyle hem eleştiride hem öneride ve tasvip adımlarında rahatsınız. Rahatı bozulanlar her şeye yön verme telaşına kapılıyor.

Oysa savunmak ve eleştirmek bir hak olarak algılanmalıdır. Art niyet taşımayan eleştirilerde tıpkı hakkaniyet taşıyan övgüler gibi alkışlanmalıdır.

Bizde öyle değil, iki uçtan birine oynayacak, iki uçtan birinin desteğini arayacaksınız.

Bir de “eleştirenin kimliğine” bakılıyor. “Bu bizden, eleştirir unutur. Bu tehlikeli eleştirisini dikkatle takip edin ve yazdıklarını ciddiye alın” kulisleri oluşuyor. Eleştirmek için “çilingir sofrasında orijinal hakaretler” üretmeniz gerekiyor. Böylece dikkate alınır, rağbet görür, satın alınan, kıymete binen sözler söylemiş olursunuz.

Göz görüyor ve kulak işitiyor. Piyasa lafları öyle bir hızla dolaştırıyor ki, duyduklarınızla şaşkına dönüyorsunuz. Bir anda “eleştiri hakkı olanlar ve yalnızca savunma hakkıyla taçlandırılanlar” diye iki kesim oluştuğunu görüyorsunuz.

Oysa bir iktidarın, yanlış yaptı mı düzeltecek, doğru yaptı mı alkışlayacak dostları olmalı. Yerel bazda bu “dost” ifadesi uygulanamıyor. Muhalefet “eleştirip yerden yere vuracak adamlar” arıyor, iktidara yaslanan kimi kesimler yalnızca “alkışlama korosu kurmanın” peşinde koşuyor.

Bu işi “yargıda çevreleşmeye” kadar götürenler var. Bağımsız yargı söylemi, kulis yapan siyaset ve yargıdan isimlerin ses kayıtları gündeme düşünce anlamsızlaştırılıyor. Bizim gibi dışarıdan olaya bakan ve “adalet” takıntısı olanlar şaşkınlık yaşıyor. Tuzun koktuğu noktada afallıyoruz.

Şimdi anayasa değişikliğini savunmayı bile hükümetçi olmakla eleştirenler var. Belki kendileri “şu mahkeme ortalığı karıştıracak bir karar alsa ne güzel olur” diye fısıldaşıyorlar.

İsrail’in saldırganlığına sert çıkan hükümeti yalnız bırakmak için “âmâlı siyaset yürütenler” ekranlarda boy gösteriyor. Cesaretli adımları alkışladığınızda gözleri dönüyor. İki kaşları arasında bir sapan taşı oluşturup ürkütücü gözlerini size savuracaklarmış gibi hissediyorsunuz.

Eleştiri ve savunmada hakkaniyet formülü kurmak birilerinin işine gelmiyor.

Ne demek istiyoruz?

Muhalefet demek “afet üretmek sanatı” olarak algılanmamalı. Halktan isim alıp halkı dışlayan formüllere çanak tutmamalı. Uluslar arası “uydu siyaseti yapıp” kendi hükümetini zora sokma sanatı geliştirme merkezi gibi hareket etmemeli. Hükümete “kendi ülkesinin hükümeti” gibi bakmayı ve ona göre davranmayı hedeflemeli.

Öyle mi yapılıyor? Yaşananlar bunu göstermiyor. Kurumlar arası fısıltı koalisyonları ortaya çıktıkça ülke üzerine yazılan felaket senaryolarını öğreniyorsunuz. Ve öğrendikçe “bunları yapanlar bu ülkenin sütünü emmiş olamaz” diyesiniz geliyor.

Diğer taraftan “hükümet rüzgârından yelken şişirenlere” gözleriniz takılıyor. Şahsi saplantılarını makamlarına yansıtanlara bakıp üzülüyorsunuz.

Soracağımız çok soru var. Biz sormadan, “nimetleşenler” kendi kendilerine sormalı. Temiz bir iç ve dış açılım için, yalnızca muhalefetin “çal-karala türü çıkışlarına” bakılmamalı. Millet “çal-karalaya yönelmez” kabulü tek kanatlı kuşu uçurtmaya benzer. Tek kanat asla işe yaramaz.

Nereye geldik…

Hakkaniyet sahipleri “eleştiri ve savunma ikilemine” düşmez. Buna da zorlanmamalı. Ve köşe başlarına oturup, “şu eleştiriyi al, ötekini at” türü koro şeflerinin saltanatı bitmeli. Bu şehir ve bu ülke, hem muhalefetin, hem iktidara gelenlerin “şunu al, ötekini boş ver” koro şeflerinin yaklaşımları sebebiyle çok şey kaybetti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 517
Bu Ay : 2046
Toplam : 2046

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom