Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Türkiye rahatlayacaktır

CHP’nin iptal talebi başvurusunu değerlendiren Anayasa Mahkemesi (AYM) Anayasanın bazı maddelerinde değişiklik yapan 5982 sayılı yasayı şekil bakımından incelemeye karar verdi.

CHP yasa değişikliğinin iptalini istemekteydi. Sürecin nasıl geliştiğini hepimiz biliyoruz. CHP özellikle yargıda yapılması düşünülen değişikliklerden dolayı son derece rahatsız olmaktaydı. Bugünlerde ortaya çıkan Seyfi Oktay ve Kadir Özbek arasındaki gizli ve örgütsel ilişkilerden sonra, bu değişikliğin ne kadar zaruri olduğu bir kez daha anlaşılmıştır.

Hep söyleyip durduk: Yargı doğrudan gizli karanlık yapılanmaların denetimine girmiştir. Mevcut yargı milletimiz adına karar verme yetkisini, tarafsızlığını, bağımsızlığını yitirmiştir. Milletin önünü açacak, onu rahatlatacak bir dayanak ve güven mekanizması olmaktan çıkmıştır. Ergenekonculara verilen açık ve tam destekten sonra, bu işin artık tartışılacak bir yanı kalmamıştır. Ortaya çıkan son skandaldan sonra, CHP’nin de neden mevcut yapıyı savunduğu anlaşılmaktadır. Ergenekon yapılanmasını ve millete ihanet çalışmalarını desteklemek için, hukukun imkânları kötü niyet ve amaçlara alet edilmek istenmiştir. Durum çok açıktır. HSYK Başkanı, 20 yıl öncesinin adalet bakanı ile görüşmesyi, hakim ve savcı atamalarında onun görüş ve önerilerini almayı son derece olagan karşılayan, acaba neden şimdi birebir çalıştığı Adalet Bakanına karşı son derece karşı ve hasmane davranmaktadır? Niçin? Efendim adalet Bakanlığı yandaş yargı yaratmak istiyormuş. Bunun ne kadar böyle olduğu bir yana, ama bu çok dürüst yargı mensuplarının suçüstü yakalandıktan sonra, ideolojik ve yandaş davrandıklarına kuşku kalmamıştır. Kendileri birilerinin açıkça yandaşı olmuşlardır. Başkalarının da kendileri gibi davranacaklarını sanmaları, ideolojik karakterlerinin dışa yansımasıdır. Bu açıklamalarla kendilerini gizlemek isterlerken daha çok deşifre olmaktadırlar.

Türkiye ne bu yargı ile, ne de o en güvenilmesi gereken kurumları örgüt yuvası haline getirmiş yargı adamları ile yoluna devam edebilir. En hoşgörülü yaklaşımla o mevkilerde muhalefet partisi veya muhalefetin yan organı gibi çalışıyorlardı. O nedenle Anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi Türkiye’yi ayak bağlarından büyük ölçüde kurtaracaktır. Vicdanını, gönlünü rahatlatacaktır. Türkiye rahatlayacaktır. Memlekete, millete hizmeti cezasız bırakmayan hastalıklı anlayış, geride kalacaktır. Hukuk siyasi ve ideolojik amaçlara hizmet veremeyecektir. Millete ihanet planları yapanlar yargıyı sığınma yeri bilmeyeceklerdir. Yüksek yargı kimsenin babasının çiftliği olmayacaktır.

*

AYM’nin kararı belki arzulanan şekilde çıkmamıştır. Arzulanan, bu davayı reddetmesi idi. Ama başörtüsü yasasındaki gibi meseleyi esastan değil şekil olarak incelemek için gündemine alması da kötü değildir en azından. AYM şimdi yasal sınırları içinde kalmıştır. Yetki gaspının kendine de zarar verdiğini görmüşlerdir. Hem sonra bu yasa değişikliğini en azından şu aşamada incelemesi teknik olarak mümkün değildir. Çünkü henüz yasa kanunlaşmış değildir. Yasa şu aşamada henüz oluşum sürecindedir. Sonucu halk bizzat kendi iradesi ile belirleyecektir. Yani şu anda millet doğrudan yasa faaliyetini kendisi üstlenmiştir. Mesele bu çerçeveden değerlendirilmelidir.

Ne demek istiyoruz?

Türkiye’de yasaları kim yapar? Meclis yapar diyorsanız yanlış söylemediniz. Ama asıl doğru cevap, yasaları milletin yaptığıdır. Meclis yasayı millet adına yapar ve yasa yapma yetkisini milletten alır. Referandum milletin kendine ait olan hakkını doğrudan kullanması, yani Meclis de dahil yetkilendirdiği tüm aracı kurumları devre dışı bırakması demektir.

Bu kadar hayati önemde bir meselede milletin karar verecek olması çok önemli ve yerinde bir harekettir. Demokratik toplumlar referandum müessesesini işler kılmalıdır. Demokrasilerde halkın arzusu hilafına kimsenin bir yetki kullanımı söz konusu bile edilemez. Hele halka rağmen, halkın açık beyan ve iradesi karşısında konumlanmak, kimsenin haddine değildir. O nedenle mevcut yasamızda yasama yetkisi doğrudan milletin, millet adına da Meclisindir. Egemenliğin millete ait olması gerçeğini ilk aşamada böyle anlamak gerekir. Sonuçta eğer millet referandumda geçerli oyların yarıdan fazlasını ‘Evet’ yönünde kullanırsa değişiklik kabul edilmiş, değilse kabul edilmemiş olacaktır. Durum bu kadar açık ve yalındır. Ondan sonra ne olacak? Ondan sonra halkın şu ya da bu yönde açığa çıkan iradesine herkes saygılı olacak. Ben halkımızın bariz bir farkla ‘Evet’ diyeceğini düşünüyorum. Çünkü bu halk kendine seçim hakkı ve imkânı verilenden beri hep özgürlükleri, demokrasiyi ve insan haklarını seçti. Halkın tercihleri ile mukayese edildiğinde aydın ve çoğu siyasetçilerimiz maalesef onun çok gerisinde kaldılar. Niçin mi? Çünkü onlar halkçı ve fazlasıyla ilericiydiler.

Değişiklik referandumda halk onayını alırsa AYM bu yasayı iptal edebilir mi? Asla. İşte onu iptal edecek delikanlı daha doğmadı. Eğer CHP referandum sonucunu AYM’ye götürürse bu tam manasıyla bir çılgınlık olur. Önümüzdeki genel seçimlerde parlamentoya bile giremez. O nedenle bunu göze alamaz. Son zamanlarda İsrail’in de alttan alta desteklediği MHP ile koalisyon kurarak iktidar olma planları hepten suya düşer.

Yoksa ben mi yanlış düşünüyorum? Cumhuriyet elden gidiyor travması ile Ergenekon’u kurtarmak için bu çılgınlığı yaparlar mı dersiniz? Kim bilir belki de onlara barajı geçirecek oranda bu yönde duyarlıklar vardır. Belki iktidar olmaya yetecek bir çoğunluğa bile sahip olabilirler. Millet Ergenekonculara ‘Evet’ derse kimin bir şey söylemeye hakkı olabilir ki? Her neyse halk onayından sonra değişikliğin AYM’ye götürülmesi gibi bir gelişme yaşanırsa, bence Ak Parti’nin yapması gereken; bu yöndeki girişimleri de, AYM’nin kararını da tanımamak ve halkın yasalaştırdığı değişikliğe göre süreci (yeni atamalar) işletmektir. Düşünün ki, her şeyden evvel değişiklikle mevcut AYM geçerliliğini yitirmiş olacaktır. Yenilenmek zorundadır. Aksi durum AYM üzerinden hükümete ve Meclis’e bir darbedir. Doğrudan halka vurulmuş bir darbedir. Başka izahı var mı?

Yazarın izniyle habertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 875
Bu Ay : 4673
Toplam : 4673

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom