Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Gün olur beklediğimize değer

Dünyada tek tip insan, tek ideoloji, tek inanç grubu yok, herkes kendi zaviyesinden hayata bakar. Kimi insanın yükünü ağırlaştırır, kimi yükü hafifletir. Kimi hakkı ayakta tutar, adaleti, merhameti önceler, kimi zulüm flamasını hayatına bayrak yapar.

Gün olur “neden biz” diye sormuşuzdur, gün olur bir başkası “neden ben” der.

Gün olur yollar bitmez gibi gelir, güneşin doğuşu gecikir, güneş doğar gölge bulmakta zorlanırız, ateş etrafı kaplar, susuzluk çekeriz.

Gün olur siyaset kazanı kavurur bizi, söylenen her söz ağır bir yük olur.

Gün olur bütün “insanlık kurallarını hiçe sayanlar her istediğini yaptırıyor, biz neden bir şeyler yapamıyoruz” der, sıkıntı yükleniriz. Sıkıntı tepkiye, tepkiye, tepki öfkeye, öfke kararlara yansır. Doğru işleri yanlış kararlara boğarız. Doğru kararları yanlış adımlara kurban ederiz.

Direnin ve bekleyin der bir ses, direnmek için meselelere duyarlı olun der. Gün olur her direnme sesini bastırmak için çeşitli yolları devreye koyanlara rastlarız. “Kim bu deriz, kardeşlik böyle mi olmalı” deriz.

Gün olur “siz yürüyün” der bir ses, sıhhatli yürümenin hesapları içindeyken araya birileri girer, ortalığı vaveylaya verir, toz duman kalkar, kim kimdir belli olmaz. Hesap bellidir, doğru yürüyüşü sabote etmek isteyenler vardır.

Sabır gerekir, sebat gerekir, izan gerekir, irade gerekir der yolumuzu sürdürürüz.

Öyle de olmalıdır; yola çıkanlara laf söyleyen çok olur. Yolda başka kimseyi görmek istemeyenlerin çelmesi gelir.

Yine de yürürüz, sebat budur. Azim budur. Her lafa dönüp bakmayız, her istihzayı hesaba katmayız.

Hatta gün olur; “bu kadar mısınız” diyenler, “sizi saydık” diye alay edenler çıkar. Önemli olan doğruluktur, kaç kişinin peşimizde geldiğine bakmaz, doğru adımlarımızı nasıl besleriz diye düşünürüz. Cevabımız budur. Her kalabalık, her hınca hınç dolu alan doğru mesajı vermez, doğru mesajı almayabilir ama nice az topluluk nice çok topluluktan daha çok anlamıştır gerçeği, diye hatırlatırız.

Gün olur, “güç elde etmek gerekir“diye söylenenler olur, gücü nasıl elde edeceklerini sorgulamadan güç toplarlar ama doğruya giden yolu doğru bir güçle desteklemek gerekir diye cevabımızı hazırlarız. Doğrusu da budur, doğruya giden yolu haramlarla besleyemeyiz.

Gün olur “çok çektik” deriz. Çektiğimize bakarız, çektirenlere bakarız; kim ne kadar yol almış diye hesaplarız. Bize çektirenlerin aldığı laneti ve aldığımızı duaları kıyaslarız. Çok dua mı çok lanet mi kapısında onları terk ederiz. Laneti peşlerine takanların aldığı yola bakar “keşke onlar da bilselerdi” deriz.

Gün olur “çok bekledik” deriz. “Ne bekledik ki” diye hatırlatan olur. Bu söz karşısında düşünürüz, gerçekten neyi ne kadar bekledi ki… Namazı ne kadar huşuyla beklediğimize bakarız. Hayata ne kadar katkıda bulunduğumuza bakarız. Hakikat yolunda ne kadar sabrettiğimize bakarız. Şehitlerimize, şehitlerimizin gidişine ne kadar sabırla dayandığımıza bakarız. “Eğer inanmışsanız üstünsünüz” sesini kendimi için tartar, ne kadar inanmışlıkla yol aldığımıza bakarız. İnancın hangi maddesini ne kadar ciddiyetle takip ettiğimize bakarız.

Gün olur “dünyada kan gövdeyi götürüyor, siz ne yapıyorsunuz” diyenlere kulak verir ve kendi kalıbımıza bakarız. Kalıplarımızın dünya meselelerini, şahadeti, kardeşliği, ibadeti, dostluğu, hayatın imarını ne kadar kaldırabildiğine bakarız.

Gün olur “beklediğimize değdi” deriz.

Evet, direnerek beklemek, sebatla beklemek, iç ve dış meseleleri ayırt etmeden sahiplenerek beklemek iyilerin duruşudur ve bu bekleyiş bize ummadığımız güzellikleri getirir.

Emin olun, sabırla direnmek, dik durmak, insanlığın bütün sorunlarını sahiplenmek, kendisinden başkasını sevmeyenlerin bekleyişinden iyidir.

Olaylara bakıp öfkeye kapılmamak, sözlere bakıp kardeşliği yaralamamak iyidir.

Göreceksiniz, gün olacak güneş o gün farklı doğacak. Beklediğimize değecek.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 948
Bu Ay : 3432
Toplam : 3432

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom