Hüseyin Yalçın

Hüseyin Yalçın

huseyin-yalcin

Tarihi Tek Antlaşma

 Bir Devletin devamı ve bekası, adaletle mümkün olur.  ( Hz.Ali )

Tarihin akış seyrinde; tarihi birikimi coğrafi konumu ve stratejik derinliğiyle mihver bir ülke olan TÜRKİYE bu sorumluluklarını yerine getirmesi durumunda, Küresel dünyada yeni dengelerin ve istikrarlı uluslararası konjonktürlerin merkezi konumunu kazanacaktır; Tıpkı yıl 1783 gibi.

Avrupa standartlarına göre mütevazı da olsa, yeni bir denizci devlet olan ABD, denizlerde tek başına bayrak dalgalandırmaya başladı.25 Temmuz1785’te ATLANTİK CADİZ açıklarında bu yeni bayrağı taşıyan ilk gemi, Osmanlı donanmasına ait gemiler tarafından ele geçirildi. Bu gemi, Boston limanına bağlı Kaptan Issac Stevensin idaresindeki “MARİA” isimli bir gemi idi. Peşi sıra gelen günlerde de Philadelphia limanına bağlı kaptan O’Brien’in “Dauphin”isimli gemisi de aynı akıbete uğradı.1793 Ekim-Kasım aylarında,11 ABD gemisi daha Osmanlıların eline geçti.

ABD Kongresi 27 Mart 1794 yılında Osmanlı Denizcilerine karşı koyacak güçte savaş gemilerinin inşa edilmesi veya satın alınması için Başkan George Washington”a,700.000 altına yakın harcama yetkisi verdi. Osmanlıların oluşturduğu deniz tehdidi sayesinde ABD donanmasının temelleri atılıyordu.5 Eylül 1795’te ABD, bu tehdide karşı Osmanlı Devleti ile bir anlaşma yapmayı kabul etti. Bu anlaşmaya göre ABD, Cezayirdeki esirlerin iadesi için 2.270.000 Meksika Doları ödemiştir. Ayrıca Atlantik’te ve Akdeniz’de ABD sancağı taşıyan hiçbir gemiye dokunulmaması karşılığında 642.000 altın ve yılda 12.000 Osmanlı altını ödeyecekti. Dili Türkçe olan ve 22 maddeden oluşan bu antlaşmaya taraflar adına G.Washington ve Cezayir Beylerbeyi Dayı Hasan Paşa imza koydular. Böylece ABD yıllık Vergiye bağlanmış oldu. Bu, ABD’nin iki asrı aşkın tarihinde yabancı bir dilde imzaladığı tek antlaşma olduğu gibi, yabancı bir devlete vergi ödemeyi kabul eden tek ABD belgesidir.

Evet, ABD tarihinde kendi dilinde olmayan tek uluslar arası anlaşma Türkçe olup yine ABD tarihinde kendisine vergi ödemeyi kabul ettiği tek ülke Osmanlı Devleti”dir.

Bu tarihi anlaşmada ABD Başkanı G.Washington, Osmanlı Devleti tarafından muhatap alınmamış ve antlaşma Cezayir Beylerbeyi Dayı Hasan Paşa tarafından imzalanmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 206
Bu Ay : 7352
Toplam : 7352

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom