Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Mavi Maramara'ya İlk Saldırı İskenderun'da Yapıldı

İsrail Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine tüm dünyaya meydan okuyarak kanlı bir operasyon yaptı. Ölü ve yaralıların sayısı şimdilik bilinmiyor. Her yerde siyonist saldırganlığına karşı protestolar yapıldı. Protestoların süreceği anlaşılmaktadır.

Tüm insanlığın vicdanına yönelik bu saldırıyla, İsrail’in barıştan yana olmadığı bir kez daha görüldü. İsrail ilk kez sivil bir Türk gemisine saldırarak Türkiye’ye karşı anlaşmaz, uzlaşmaz ve barışa yanaşmaz tavrını çok net ve fütursuzca ortaya koydu. Başbakanlıkta en üst seviyede resmi yetkililer toplanarak bir durum değerlendirmesi yapıldı. Dışişleri bakanı Davutoğlu, olayı sert bir dille kınadı. İsrail’in bu eyleminin sonuçarına katlanmak ve ağır bedeller ödemek durumunda kalacağını bildirdi.

Hükumet ne demek istiyor?

Bu sonuçlar ne olabilir?

Balayı bitti. Bu olaydan sonra, Türkiye İsrail ile yollarını tamamen ayırmıştır, ayırmak zorunda kalacaktır. Bu olay, siyonist ablukadan kurtulmak için geri dönüşsüz bir noktaya gelindiğini gösteriyor. Devlet siyaseti açısından bakıldığında bunun bir kazanım olduğu söylenebilir. Kişilik ve kimlik kazanımıdır. Dün Başbakanlıktaki toplantıya kimi bakanlar, Genel Kurmay Hareket Dairesi Başkanı ve Mit görevlisi de katıldı. Yani Türkiye halkı ve devleti ile İsrail’e karşı, İsrail’in güdümünde olmayan yeni yönelişini, köklü siyasi programa ve pratiğe dönüştürmeye başlamıştır.

Türkiye’nin bu çatışmada tarafını, ideolojik veya dinsel kaygılarla değil, doğrudan insani kaygılarla belirliyor olması önemlidir. Evet Türkiye somut olarak Filistin’lilere insani yardım yapıyor. Ama bunu bütün bir insanlık adına, insanlığın vicdanı adına yapıyor. Bütün ezilmiş, itilmiş halkların cesur temsilcisi olarak yapıyor. İsrail bundan böyle kendisinin’in de yararlanabileceği, Türkiye’nin herkese hoşgörü politikasından en az faydalanan ülke olacaktır. İsrail Türkiye’yi çok net olarak karşısına almıştır. Bu cepheleşme, bu laf dinlemezlik; İsrail için artık yolun sonuna gelindiğinin başlangıcı sayılabilir.

İsrail bu yanlışı ile baltayı tam anlamıyla taşa vurmuştur. Türkiye’yi karşısına almanın, kendisi için bütün dünyanın cehenneme dönmesi olduğunu çok kısa zamanda anlayacaklar.

Türkiye ne yapacak?

Türkiye ne yapmayacak ki?

Ancak her şeye rağmen Türkiye’nin ciddi bir millet ve devlet olduğu unutulmamalıdır. Ciddi devletlerin cezalandırması çok feci olur. Uysal atın çiftesi ağır olur. O darbeyi yiyecek, darmaduman olacaksınız. Bu sözlerimi yazın bir kenara. Bunun ne demek olduğunu, ne kadar böyle oluğunu yakında göreceğiz. Herkes görecek. Aslında İsrail’in içine sürüklendiği ölümcül yalnızlık süreci ile bu sonuçların tezahürlerini görmeye başladık bile. Çoğu ülke Türkiye’nin politikalarından güç ve cesaret almaktadır. Bu son olay bardağı taşıran son damla olmuştur. Türkiye bundan sonra ABD başta olmak üzere, bütün Avrupa ve dünya ülkelerini etkileyecektir. Çünkü artık bu terörist devletin müsamaha edilecek, tutulacak, arkalanacak bir yanı kalmadı. Bütün dünya bunun böyle olduğunu gördü, görüyor. Görmeyenler için daha ne kadar masum ve sivil insanın kanının akması gerekiyor? Dünyanın gözü açılmıştır. Açılmayanlar için daha ne kadar Gazze soykırımı yaşanmalıdır. Daha ne kadar insani yardım kurşunlanmalı, kanlı saldırıya uğramalıdır? İsrailin ağzı ile konuşan, onun çıkarını korumayı yayın ilkesi olarak benimsemiş medya bu işe ne der?

Öte yandan İsrail’in Türkiye’ye karşı hamleleri ne olabilir? Bu hamlelerde ona kim veya kimler içeriden destek verebilir. Bu konunu da ihmale getirilmemelidir. Bizce içeriden terörün kışkırtılması israil’in kullanacağı en büyük enstrumandır. Terör olayları, terörün amacına uygun, onun ekmeğine yağ sürecek tarzda kimin veya kimlerin davrandığını ince bir dikketle izlemek gerekir.

İsrail’in bu savaşı Türkiye’de terörü kışkırtarak sürdüreceği gizli bir gerçek değildir. Terörist bir devlet olarak yasa, kural, hukuk ve insanlık tanımaz tutumunu hep sürdürdü. Bütün dünya bunun son uygulamalarını ajanlarının sahte ingiliz pasaportları kullanarak yaptıkları suikastlerde gördü. Ne zaman İsrail ile bir gerilim yaşansa içeride şu ya da bu örgüte mal edilen terör saldırıları olmadı mı? İHH Gemisine yönelik baskın ile eş zamanlı olarak iskenderun Deniz İkmal Destek Komutanlığına yapılan saldırı birbiriyle irtibatsız değildir. Bu saldırı PKK’nın yaptığı, yapacağı türden bir saldırı değildir.

Türkiye daha ciddi daha yoğun ablukaya alınmak istenecektir. Türk halkı kan ve gözyaşı sarmalında yılgınlık sarmalına itilmek istenecektir. Mossad ajanları, iktidara karşı başta ırkçı şovenist partiler ve onların milis sayılacak güçlerini kışkırtarak kaos çıkarılmayı deneyebilir. Kimi medya organları, İsrail ağzı ile yayın yapabilir. Kimi köşe yazarları ve sözüm ona spiker ve haber programı yapıcıları, İsrail’i haklı gösterecek söylemleri piyasaya sürebilirler. Bu yolla hükümeti sıkıştırmak amaçlanmaktadır. Son aşamada yapılmak istenen, hükümeti devirmektir. Yerine hangi güçler iktidar yapılmak isteniyor? İşte bu saflaşma, bu ayrışma iyi gözlenmelidir.

Bu ayrışma iyi gözlendiğinde Siyonistlerin yerli siyasal uzantıları ortaya çıkacaktır. Bu uzantıyı Ergenekon ve PKK üzerinden, onların siyasal bağlantıları üzerinden anlamak mümkündür.

25 yıldır terör üzerinden Türkiye’nin hassas damarlarının nasıl sıkıldığı, enerjisinin nasıl tüketildiği, siyasi aklının nasıl köreltildiği, kamuoyunun nasıl manipüle edildiği biliniyor. Bu yolla İsrail’i sorgulayıcı olmayan hatta onun global denen veya öyle propaganda edilen uzantılarından, ekonomide var oldukları söylenen güçlerinden korkuya dayalı bir statüko oluşturulmuştu. Bu statükoyu meşrulaştırmaya çalışan monşerler, kendilerine verilen rollerin dışına çıkmamayı siyaset sanıyorlardı. Sözde dünya dengesi, barış adına sürdürülen bir statükocu siyaset. Ne hikmetse bu siyaset; Müslümanların, Filistinlilerin aç bırakılmalarına, vatanlarının işgal, servetlerinin yağma edilmesine, onurlarının rencide edilmesine, vahşice katledilmelerine, soykırıma uğramalarına seyirci kalıyordu. Yine ne hikmetse bu kör zihniyet, İsraili’ ürkütmemeye, onun istekleri dışında hareket etmemeye özen gösteriyordu. Türkiye’nin bu akıl almaz siyasi körlüğünden, akıl tutulmasından cesaret alan siyonistler ve onların işbirlikçileri, göz göre göre Türkiye’nin aleyhine çalışmalar içinde olabilmiştir. Göz göre göre milli varlığımız hedef alınmıştır. Terörü desteklemek, terörü kışkırtmak bundan başkası değildir.

Hatılayın, 2006’da ABD’de sözde bir düşünce kuruluşunda ‘Türkiye üzerine planlar’ yapılmıştı. Bunu gazeteci Zeyno Baran’ın haberlerinden öğrenmiştik. O planın yapıldığı toplantıya Türkiye’den kimi general rütbeli askerlerin de olduğu kişiler de katılmıştı. Plana göre şehirlerde ve kırsalda terör olayları çoğaltılacaktı. Sabotajlar, suikaster yapılacaktı. Sonra bir yandan siyasi düzlemde, diğer yandan milli duyarlıkları yoğun insanlar, özellikle şehit cenazelerindeki protestolarla sokağa dökülecekti. Başka bir taraftan da Cumhuriyet Mitingleri yapılacaktı. Plan buydu. Bu planın Ergenekoncuların sağ ve sol ulusalcılara ve Kürtçülere kadar uzanan kolları tarafından adım adım uygulamaya konduğunu artık biliyoruz. Olaylar artmadı mı? Arttı. Şehit cenazeleri istismar edilmedi mi? Edildi. Şehirlerde patlamalar olmadı mı? Oldu. Açıktan açığa hükümeti hedef alan mitingler yapılmadı mı? Yapıldı. Başta CHPolmak üzere diğer cepheden Mehmet Ağar’lı Erkan Mumcu’lu DP, demokrasiye ve Meclis iradesine karşı bir blok oluşturarak, milleti kuşatma ve torpillemelerle engellemek istemediler mi? İstediler. Bu girişimlerin Ergenekon bağlantıları ortaya çıkmadı mı? Çıktı. Bütün bunların hepsi oldu. Bunların böyle olmasından medet umanlar, halkının duyarlığı ile düşünmeyenler, halkının beklediği tavrı göstermeyenlerdi.

İşte benzer senaryolar şimdi de daha fazla kışkırtılarak, köpürtülerek sahneye sürülebilir. Dikkat ederseniz biz bunları demeye kalmadan terör olaylarında artış başladı bile. İskenderun saldırısı öyle geçiştirilecek bir olay değildir. Hangi parti Ergenekon ve PKK olaylarının neresinde duruyor? Hangi partinin olaylar karşısında aldıkları tavır nedir? Olayların çöümünden yana mı, yoksa kışkırtılmasından mı yanalar? İzledikleri siyaset, kurdukları ittifaklar kimin işine geliyor? Bütün bunları izleyerek ana çözümlemeyi yapabilirsiniz. İnanın yapacağınız çözümlemenin İsrail’in son vahşi ve terör saldırıları ile bağlantılarını göreceksiniz.

Uyanık bir bilinçle olayları izlemeye devam etmeli. Herkesi uyarmalıdır. Herkes aklını başına almalı, ucuz siyasi menfaatler için İsrail’in amacına alet olacak tepkilerden uzak durmalıdır. Başta devletin en üst yöneticileri olabildiğince akıllı, uyanık olmalı, hadiselerin üzerine etkili ve serinkanlı gitmeyi bilmellidir.

Yazarın izniyle habertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 160
Bu Ay : 2644
Toplam : 2644

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom