Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Sanal zafer, gerçek hezimet

Gerçek bir başarı elde edemeyenler yalandan avunmalarla doyuma ulaşıyorlar. Şimdi işte o medya, bir anketi manşetlerine, ekranlarına taşıyor. Kimi internet siteleri ‘Uğur Dündar’ın Anketi’ başlığı ile haber yaptılar.

Uğur Dündar’ın spikerliğini yaptığı televizyon ve yayın grubu yayınlıyor diye bu anket Dündar’ın olmaz. Eğer birebir yaptı(rdı)ğı anket olsaydı onu hiç konuşmaya gerek kalır mıydı? O çok dürüst ve çok araştırmacı gazetecinin vardığı sonuçlar milim şaşar mıydı? O hiç yanlış ve kasıtlı yönlendirme, şişirme, haksızlık yapar mı? Söyleyin yapar mı? O’nun ne kadar dürüst olduğunu bilmiyor musunuz? Ne kadar dürüst bir gazeteci olduğunu, hiç taraf tutmadığını, hep gerçeklerden taraf olduğunu bilmiyor musunuz? Sırf bu yüzden, ilkeli ve ahlaklı davranma zorunluğundan dolayı ne yapıp edip Başbakan ve Partisi hakkında negatif yayınlar yapmaktadır. Aynı hassasiyetten dolayı Kılıçtaroğlu’nu parlatmakta, şişirmektedir. Hayır bu gerçeği -o her şeye maydanoz olan bir vekil vardı hani adı neydi- Kamer Genç bile söyledi. Kurultay esnasında alındığı canlı yayında ne demişti: “Kılıçdaroğlu’nun parlatılmasında Uğur Dündar’ın payı var. Keşke benim arkamda da Uğur Bey gibi bir süper star olsa o zaman başbakan olurum ‘ Ben siyasilerin arkasında halk olunca işlerin kolaylaşacağını sanıyordum. Demek ki sanmam yetmiyor.

Eksik veya yanlış biliyor olabilirim. Bazıları için arkalarında Uğur Dündar gibi birinin olması yeterli olabiliyormuş veya halk desteğine denkmiş demek ki. Böyle midir, değil midir görülecek. Herkes her şeyi görecek. Mutlaka göreceksiniz. Bu halk size gösterecek. Görmeye mecbur kalacaksınız. Başınıza ne geldiyse, görmek zorunda olduğunuz realitelere arkanızı döndüğünüz için geldi. Halk her seçimde, her defasında ısrarla, inatla gözünüzün içine içine sokuyor ama siz yine de gerçekleri göremiyorsunuz. Gözünüz gerçeklere kapalı.

Bunları niçin söylüyorum. Alt tarafı bir parlatma hadisesi. Bunda büyütülecek ne var demeyin. Anlatayım: Bir anket yapmışlar. Biz bu anketin Türkiye ortalamasını yansıttığından kuşku duymak istemeyiz. İstemeyiz de, Dündar üç gün öncesine kadar yaptığı araştırmalar kendisini memnun etmeyince anket firmasını değiştirdi. Önceleri A&G (Adil Gür) ile çalışıyordu. Adil Gür araştırmalarını başka bir Türkiye’de yapmış olacak ki, çıkan sonuçlar Dündar’ı pek memnun etmedi. Kılıçdaroğlu’nun durumu pek de sanıldığı gibi iyi değildi. Dündar çaresiz sonuçları kasılarak ve gerilerek dinledi. Ne yapsın. Sonra SONAR’la çalışmaya başladı. O da nesi, ‘Ülkenin nabzını tutan adam’ denilen Adil Gür yerine, SONAR’ın sahibi Hakan Bayrakçı (Aynı zamanda Sözcü gazetesi yazarı) konuktu artık. Konukla beraber ülkenin nabzı da, Uğur Dündarın sevinci, yüz ifadesi de değişiverdi birden. Bir anket yapılmıştı ve buna göre CHP Ak Parti’yi bir puan geçmişti. Biz de inanmak zorundayız elbette. Bütün bir halkı, Türkiye’yi yansıtan ortalamadır herhalde sokaktaki insana iyiden iyiye sorulmuştur diye ümit ediyoruz.

Bu anketi ezbere, masa başında veya havuzlu villaların sakinleri ile yapacak değiller ya. Niçin? Çünkü Kılıçdaroğlu’na bakılırsa o havuzlu villaların sahipleri hep Ak Partilidir. Bazıları bunu Kılıçdaroğlu’nun o eski modası geçmiş sol jargonun ‘servet düşmanlığı’ ve ‘Fakirlik edebiyatı ile yorumluyorlar. Bunlar toplumda karşılığı, inandırıcılığı olmayan boş laflar diyorlar. Ben öyle demiyorum. Bir ülkede gecekondularda sefalet , havuzlu villalarda ihtişam varsa orada en basit ifadeyle milli servetin dağılımında sosyal bir adaletsizlik vardır. Acilen giderilmelidir. Bu mesele bir yana. Birileri Kılıçdaroğlu’na o yoksul kesimlerin Ak Parti’nin oy deposu olduğunu, buna mukabil havuzlu villalardan da CHP’ye oy aktığını söylemeli. Bu gerçek bölgesel bazda da noktasal bazda da böyledir. Sahi, Kılıçdaroğlu’na kimse gerçekleri anlatmıyor, söylemiyor mu? Eğer böyle giderse biz onun kırdığı potların, düştüğü çelişkilerin hesabını yapmaktan usanacağız. Bakınız memleketin yoksul sayılacak illerinin hemen hiç birinde CHP yok. Bir de sahil şeritlerine bakınız. İzmir, Antalya Muğla gibi şehirlerde, son derece lüks villaların, komprador burjuvazinin yaşadığı yerler hep CHP’lidir. Mesela Antalya’da Lara’ya bakın, İzmir’de Alsancak’a, Çeşme’ye, Karşıyaka ya hep CHP ağırlıklıdır. Niçin bunlar CHP’lidir? Çünkü bunlar bir avuç seçkinci elittir. Kendilerini halktan ayırırlar. Halkı dışlarlar. Düşünceleri, yaşam biçimleri bütünüyla farklıdır. Onların semtine bile yaklaşamazsınız. Niçin? Çünkü kahır ekseriyeti halkçı ve CHP’lidirler. Bir de kalkar “Havuzlu villalarda olmaktansa halkın arasında olmayı tercih ederim” gibi hiç bir samimiyeti olmayan, vitrinlik, ucuz politik propaganda cümleleri ile siyaset yaptıklarını sanırlar. O sırada üzerlerinde 500 liralık gömlek vardır. Kravatı yoksulun bir takım elbise parasına denktir.

İşleri güçleri toplumu propagandalarla, yaldızlı hoş sözlerle belli politik istikametlere doğru yönlendirmek. Bu çalışmaları da içeren toplum mühendisliği tutmuş olacak ki, yaptıkları ankette ilk kez birinci parti olduklarını ilan ediyorlar. Şimdi o çok dürüst ve doğruluktan milim şaşmayan araştırmacı gazeteci gözlerinde sevinç pırıltıları ve neşeden ağzı kulağına vararak, Bayrakçı ile esaslı bir de röpörtaj yapar. Son zamanlarda azalan rüzgâr biraz daha güç kazanır. Değil mi? Siz pupa yelken devam edin. Demek ki, önümüzdeki seçimde tek başınıza iktidarsınız. Hem o zamana kadar bakarsınız oyunuz 40’ı 50’yi bulur. Daha seçim olmadan bile kendinizi iktidar ilan edersiniz.

Sanal dünyada kazanmak ne güzel değil mi? Kim bilir kazanmanın gerçeği ne kadar güzeldir. 50 yıldır o güzelliği tadamadığınız için derin özlem ve iştiha içinde olmanız doğal. Gerçek iktidarınızı kutlamak için acele etmeyin. 50 yıldır elde edemediğinizi 50 gün içinde mi elde edeceksiniz? Eğer milletin açlığa, kuyruğa, kıtlığa, zulme ihtiyacı olursa size oy verir ve siz de iktidara gelirsiniz. Acele etmeyin. Yüzüp yüzüp kuyruğuna geldiniz. Hem nasıl olsa şartlar lehinize gelişiyor. Öyle değil mi? Ne güğzel işte bakın anketlerde oyunuz da artıyor. Gelelim sadete. Gerçek anketin sandıktan çıkan sonuç olduğunu biliyoruz. Sabredin gerçeği er geç öğreneceksiniz. Herkes öğrenecek. Gerçek bazen çok acımasız ve katı olur. CHP içinse hep böyle olur. Bazen gerçekler insanın tepesinde dinamit gibi patlar. CHP’nin ise tepesinde her seçimde patlar. O gün bakışlar, duruşlar değişir. “Muhtar bile olamaz” gözüyle bakılanlar başbakan olur. “Başbakan olacak” gözüyle bakılanlar muhtar bile olamaz. O gün bazı yüzler buruşur. Bazıları eşekten düşmüşe döner. Bazıları sevinir, bazıları üzülür.

Bu millet birilerini yine fena sevindirecek, yine fena üzecek. Sevinsin sevinmesi gerekenler. Üzülsün üzülmesi gerekenler. Peki ya utanç? Söylenen yalanlardan, kasıtlı yönlendirmelerinden, manipülasyonlarından utanacaklar mı? Orasını bilemem. Ama yaşadığımız günlerde tazelediğimiz acı anılarımızdan birilerinin darağacına giderken bile onurlarından taviz vermediklerini biliyoruz. Merhum Adnan Menderes ve arkadaşlarından söz ediyorum. Birilerinin de herşeyden önce beyefendi ve asil kişiliğinden taviz vermeyen o müstesna insana yaptıkları akıl almaz işkencelerden nasıl zevk aldıklarını da biliyoruz. Milletin ölümü üzerine iktidar olamayacaksınız. Cesetlerimize basarak iktidarı elde etme sevinci kursağınızda kalacak. İçinizdeki o öfke, o haset, o hıyanet sizi bitirip tüketecek.

Sabredin önce halkoylaması ile sonra 2011 seçimleri ile büyük anket yaklaşıyor. Sanal zaferler de gerçek hezimetler de, ak da kara da o gün belli olacak.

Yazarın izniyle habertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 145
Bu Ay : 2629
Toplam : 2629

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom