Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Gönlüm yaslı, gözüm yaşlı

Hüzünlüyüm.

Hüzünleyim.

Yüreğimin derinliğine kadar işlemiş o yara her 27 Mayıs’ta daha çok kanar durur. Ruhum kavrulur. Sadece ben değil elbet. Memleketini, milletini seven herkesin aynı hüznü duyduğunu biliyorum. Derin, dinmeyen, dinmeyecek olan üzüntülerde ortaklaşırız. O gün bütün milletin içi kavrulur. Bütün bir benliğimizi hicran sarar. O gün bir kötü talihin, bir sonsuz kederin, bir ölümüne ayrılığın yıldönümüdür. 27 Mayıs Darbesinin. O gün sevgili ülkem kan ağlar. Hüzün dağlara, kırlara, kentlere çöker. O gün bütün renkler mora dönüşür. Bütün şarkılar hüzzamdır. Bütün ufuklar karadır. Her 27 mayıs yas günüdür. En içlendiğimiz, içerlendiğimiz, en ezildiğimiz, üzüldüğümüz, kanadığımız gündür.

27 Mayıs basit bir iktidar kavgası, basit bir husumet değildir. 27 Mayıs özgürleşmede, kalkınmada, inançta karar kılan bir milletin varoluş mücadelesinin durdurulmaya çalışıldığı gündür. O gün milletin inancına, umuduna, aşkına, özlemine, benliğine, azmine zincir vurulmuştur. O gün sadece bir iktidar düşürülmemiştir, millet düşürülmek istenmiştir. O gün sadece başbakanımız Adnan Menderes ve arkadaşları değil, bütün bir millet idam edilmiştir. Milli irade idam edilmiştir. Toplumun hayalleri, ümitleri, beklentileri darağacına çekilmiştir. İşte onun için gönlümüz yas, gözümüz yaş dolar o gün.

Bu konu, bu olay her yıl artan bir bilinçle daha derinlikli idrak edilmekte, hatırlanmaktadır. Demokrasi şehidi merhum Menderes’in ruhu milletle birleşerek darbecilerin zulmünü silip süpürmektedir. Millet onun öldü denen ruhuyla canlanmaktadır. Millet demokrasi kararlılığında bir sembole dönüştürdüğü Menderes ve arkadaşlarını kapatılamayacak bir ufka, bin umuda, bin aşka, bin ideale dönüştürmüştür.

Şimd, bütün mevsimler Menderes’e hayat veriyor. Rüzgârlar Menderes esiyor. Irmaklar Menderes akıyor. Çiçekler Menderes açıyor. Çocuklar Menderes büyüyor. Duruşumuz, düşünüşümüz, duyarlığımız, irademiz Menderes. Şimdi Menderes bir büyük dalga, bir büyük yürüyüş. Menderes bir milletin ölürken dirilişinin, ölümüne direnişinin adı olmuştur. Menderes içimizdeki yangındır, ateştir, ışıktır. Kimse onu söndüremez. Çünkü bu milletin aşkı, erdemi, imanı söndürülemez.

Yürüyüş engellenemez. Bu millet Adnan Menderes öldü, Turgut Özal dirildi. Adnan Menderes öldü Tayyip Erdoğan doğdu. Biz O’nu kalbimize gömdük. Biz onu içimizde yeşerttik. Çoraklaştırılmak istenen ülkem, kendi özsuyuyla beslenerek yeşerdi. Aşk göverdi, umut, sevda, sabır göverdi. Bu sevda engellenemez. Menderes kalbimizin en müstesna, en dokunulmaz yerinde hatırlanmaktadır. Oysa karanlık odalardaki efendilerine uyarak onu idam edenler, milleti idam edenler, tarihin çöplüğünde çürümeye terkedildiler. Zihniyetleri çürüdü. Hasetleri, öfkeleri çürüdü. Şimdi cesetlerimiz, tabutlarımız, şehitlerimiz üzerine basarak bayram sevinci yaşayanlar her zaman ülkeye yaptıkları kötülüklerle anıldılar, anılacaklar. Kimdi bunlar? Başta İnönü olmak üzere bütün CHP ve onların ardılları. Bunlar halka hiç bir zaman yakın da olmadılar dost da olmadılar. Yönetimlerin seçimle belirlendiği bir ülkede, darbe yapma alçaklığını halkçılık ve ilericilik olarak yutturmaya çalıştılar. Bu hazin acılar gününü yakın zamana kadar bayram olarak bile kutladılar. Bu ayıp rahmetli Özal zamanında kaldırılmıştı.

27 Mayıs’tan bu yana millet içinde kanayan derin yaranın acılarını bastırmaya çalışarak, büyük bir onur, vakar, sabır ve dirençle, demokrasiye dönük yönünü hiç değiştirmedi. İnatla ve ısrarla darbeci zihniyetlerden her defasında hesap sordu. Bu gerçeği, bu ana yönelişi anlayamayanlar ne düşünce ne siyaset üretebilirler. O nedenle yüzeyde cereyan eden son siyasal değişikliklerle, milli iradeyi yanıltarak iktidarı çalmayı amaçlamak çok gülünç çabalardır. Milletin asla unutamayacağı anıları ve asla vazgeçemeyeceği bir gelecek umudu vardır. Cenaze evinde davul çalma şaklabanlığı ile gönlümüzü hoş tutmayı deneyenler, bizleri de kendileri gibi arsız ve soytarı mı sanıyorlar acaba?
 
Yazarın izniyle habertaraf'tan alınmıştır.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 575
Bu Ay : 4941
Toplam : 4941

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom