Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Anayasa Değişikliği üzerine

Anayasa değişikliği gündeme geldiğinden beri, farklı rol paylaşımları başladı.

Darbe anayasasını değiştirmeme noktasında birleşenler ve darbe anayasası bu ülkeden kalkmalı diyenler şeklinde iki rol oluştu.

Yakında darbe anayasasını korumak isteyenlerle, değiştirmek isteyenler meydanlara inecek. Biri değiştirilen maddeleri anlatacak ve “evet” denmesini isteyecek. Diğerleri sözü dolandıracak, “aslında biz de darbe anayasasına karşıyı ama bu Ak Parti var ya…” diyerek “hayır” denmesini isteyecek.

Mesele Ak Partiyi ve onun hükümet etme anlayışını kabullenme ve reddetme noktasına indirgenecek.

Bu bir oyun, asıl garabeti gizleyip işi hükümete “evet” veya “hayır” referandumuna getirmek isteyecekler. Başarırlarsa 12 Eylül darbe anayasası yine değişmemiş olacak.

Başarırlarsa bir kez daha “cambaza bak” diyerek ortalığa çıkanlar ülkeyi karanlığa sürükleyecek bir yol yakalamış olacaklar.

Başarırlarsa 12 Eylül öncesinin ve darbe sonrasının bütün cinayetleri üstü bir daha açılmamacasına kapatılacak. Kimse kana boyanan sokakların, darbe sonrası idamların ve ülke kaynaklarının keyfini çatanların hesabını soramayacak.

Meselenin bir diğer boyutu şu…

Hukuku hiçe sayan ve adeta hukukun kalbini söken kişiler, başlarında bulundukları kurumları halka karşı kullanmayı sürdürmek istiyor, bu nedenle anayasa değişikliğine karşılar. Gerekirse partilere operasyon yapabileceklerini göstererek, biz istediğimizi yapabiliriz demek istiyorlar. CHP üzerine oynadıkları oyunlar bunu gösteriyor. Hani ülke bir çiftlik, halk ırgat, kendileri çiftlik ağası gibi... Irgatların söz hakkı var gibi, ama hepsi çiftlik sahibinin belirlediği yemeği yemek zorunda, gerekirse yutkunarak... Ancak çiftlik sahibi gibi davrananların unuttuğu bir nokta var, bu ülke halkı bir avuç zümrenin ırgatı değil. Herkes gibi onlar da ülkenin sahibi. Irgat dayatmasında bulunanlar, halkın “bir ufuk çizebilme noktasına gelmesini” istemiyor, hazmedemiyor.

Halkın geneline bakıldığında, kimi alanlarda karamsarlık okunsa da yüzlerinden, umutsuz değiller. En azından, kendilerini ırgat gibi görenlerden daha da umutlular. O kadar ki, ayak oyunlarının sonunun olmadığını, her hesabın üzerinde bir hesabın olduğunu ifade ediyorlar. Bazı medya gruplarının CHP’ye yönelik “genel başkan pazarlama ve cilalama operasyonunu” çok iyi okuyorlar. Ve diyorlar ki; “bütün cilalamalar anayasa değişikliğinin önüne geçmek ve bu ülkeye darbecilerden başkasının anayasa yapmasını ve darbecilerin yargılanmasını önlemeye yönelik.”

Vasat anlayış oyunu görüyor. Söz dolaşacak meydanlara gelecek ve diller o gün çözülecek. Herkes kendi partisinin üst yöneticilerinin ablukasına alınmak istenecek. Mesela MHP üst yönetimi anayasa paketine karşı oluşlarını “biz aslında Ak partiyi iktidardan indirmek istiyoruz” şeklinde açıklayacaklar. Tabi MHP tabanı bunu yemeyecek zira herkes ne olup bittiğini, tıpkı 367 benzeri bir oyunun sahnelendiğini görüyor.

CHP kendisine yapılan operasyonu konuşmayacak. Konuşsa bile “partimize bir oyun oynandı, biz bunu fırsata çevirdik” diye avunacaklar. Oysa bilmeliler ki Ergenekon kendi partileri üzerinden yol almak istiyor. Yakında yeni operasyonlar yapabileceklerini düşünmeliler. Bilmeliler ki bu operasyonların nedeni, halk iradesinin anayasa yapmasını engellemektir. İsminde Halk ibaresi olan bir partinin üst yöneticileri üzerinde oyunlar oynanabilir ama yerel yöneticiler bu oyunu görmeli.

Bu oyunlar bitmeyecek, oyuncuların değişmesi oynanmak istenen kirli oyunu örtmeyi amaçlıyor.

Kimi partiler oyunu gördü.

Anlaşılan hâlâ ibret almayanlar var, fakat bir gün mutlaka anlayacaklar. Dileriz geç olmadan anlarlar.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 733
Bu Ay : 5099
Toplam : 5099

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom