Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Seçim Değerlendirmesi 2

Malatya bugüne kadar en kalabalık mitingle başbakana destek verdiği gibi 2004 yerel seçimlerinden daha fazla oy ve daha fazla yüzdeyle de desteğini yeniledi. Böylece il teşkilatının eli güçlenmiş oldu.
Seçim sonuçlarından ilki il teşkilatının, milletvekillerinin genel merkez nezdinde güçlenmiş olmasıdır. Bu birlik ruhu daha güçlü bir şekilde şehre hizmete kanalize edilirse Malatya verdiği desteğin karşılığını almış olur.
Seçim boyunca sergilenen, teşkilat, milletvekilleri ve aday birliği seçimden sonra da sürdürülürse, ayrıca hizmetlere şaibe girmemesi için açıklık politikası ilke edinilirse Malatya’nın yüzü gülmeye devam eder.
Seçimin sonuçları açısından ikincisi belediye başkanının değişmiş olmasıdır. Aynı partiyle, yalnızca başkan ismi değiştirerek yola devam kararı alınmış olmasıdır. Ama iş burada bitmemeli, yalnızca isim değişmiş olmamalıdır.
Malatya halkı belediyede ciddi değişiklikler beklemektedir. Yenilenen bir ekip ilk beklentidir. Yıllardır artık üretkenliğini yitirmiş bir ekiple yürüyen Malatya belediyesi taze kana ihtiyaç duymaktadır. Ne yazık ki her seçimde başkanını değiştiren belediye ekibini değiştirememek gibi bir handikapla sıkıntı çekiyor.
Şehre hizmet aşkını göremediğimiz insanlarla Malatya belediyesinin beklenen atılımı gerçekleştirmesi mümkün olmadığından, mazbatasını alıp işinin başına geçen başkanın bu meseleye ciddiyetle eğilmesi gerekiyor. Zira seçim kanın tazelenmesi ile neticelenmezse yalnızca bir isim değişikliği ile yetinilmiş olunur bu da Malatya için tıkanıklığın devamı demektir. Tabi şehre hizmet aşkını alevlendirecek olan asıl etkenlerin başında da belediye başkanı gelmektedir. Başkandan bu ruhu alamayan bir ekip çok şey yapamaz.
Seçimlerde kullanılan propaganda dili partileri karşılıklı olarak üzmüş olsa da bütün bunlar kuma yazılmalı ve seçimden sonra esen rüzgâr bu dili silmiş olmalıdır. Zira şehrin imarında herkes yer alacaktır ve almalıdır. Yani seçimin galibi mağlubu bir kenara bırakılmalı ve seçimin tek kazananı Malatya olmalıdır.
Eleştiriler, öneriler, kurulacak bir istişare heyeti şehrin kalkınması için oldukça önemlidir. Buna yönelik olarak akil insanlar heyeti oluşturulmalı, özellikle sivil toplum örgütleriyle, iş olsun diye değil ciddi bir fikir alışverişi zemini tesis edilmelidir. Seçimden önce kimi propaganda afişlerinde dile getirilen “yönetilen değil yöneten başkan” sloganı o zamanda bana anlamsız gelmişti, şimdide anlamsız geliyor. Başkan dışa kapalı olursa, sivil toplum örgütlerine kapalı olursa, kendi teşkilatına kapalı olursa, danışmayacağı danışmanlar edinirse başarılı olamaz.
Neticede ipi bir parti göğüsler ve bir isim başkan olur. Bu seçimlerin sonucunda ipi göğüsleyen AK Parti ve Ahmet Çakır olmuştur. Bunun adı kazanmaksa kazananlar bellidir. Fakat asıl kazanmak kaybetmek bundan sonrasıyla alakalıdır. Üç günlük dünyanın makamları geçici durak yerleri olarak ele alınmalıdır ki kazanmak asıl yerini bulsun.
Mağrur olmadan, mağdurları oynayacak bir yol seçmeden, üretken, hak yemeyecek, çıkar odakları oluşturmayacak bir ekiple yol alınmalıdır ki her zaman hayırla anılacak bir döneme imza atılmış olunsun. Hayırla anılmak asıl kazanmaktır.
Günler çabuk geçer. Yıllar da göz açıp kapayıncaya kadar geçip gider. Gün gelir “şu geçen günlerin bir muhasebesini yapalım” denir. Muhasebe bir sonuç gösterir; ya kazananlardan ya da kaybedenlerden olunmuştur!
Her insan bunu bilir, kimi yalnızca diliyle, kimi de icraatlarıyla söyler. Yaptıklarıyla söyler. Zaten kazanmanın veya kaybetmenin şahitleri yapılanlardır, ortaya konan hizmettir, Malatya’nın kaynaklarını doğru yerde, doğru işler için kullanmaktır.
Seçim sonuçları üzerinde düşünürken atlanmaması gereken bir nokta da, insanlık tarihi kadar eski “evet efendim, siz daha iyi bilirsiniz efendim” diyenleri tanıyabilmektir. Bu kişiler kaybettirir.
Kazanmak için, Malatya’nın kazanması için asıl sorumluluk şimdi başlıyor.


 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 524
Bu Ay : 8583
Toplam : 8583

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom