Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Değişim yapısal olmayacaksa...

CHP’nin olağan kongresi iki gün sonra sonuçlanacak.

Kongrede nelerin yaşanacağını şimdiden kestirmek güç olmakla beraber, ortaya çıkacak tablo üç aşağı beş yukarı belli. Partide bir değişiklik olacak. Ama bu değişikliğin aynı tas aynı hamam durumundan öte bir anlam taşımayacağı da şimdiden belli. Lideri değiştirmekle yapısal bir değişiklik gerçekleşmiş olmaz. Bunu herkes biliyor.

Bu saatten sonra, bunca kemikleşmiş şartlanmışlıklara ve kadrolara rağmen hangi değişiklikten söz edilecek? CHP’nin devrim mahiyetinde bir yön değişikliği yaparak kendini yenilemesi her bakımdan zor. Devletçi statüko bu partinin genetiğine işlemiştir.
CHP’nin asıl sorunu değişen dünyaya uygun bir politik tutum geliştirememesindedir. Yapılması gereken demokratik ve halk iradesine saygılı bir açılım gerçekleştirmektir. Türkiye genel tercihini bu açılım istikametinde ortaya koymaktadır. CHP halkın gerisinde kalmıştır. Kendini değiştirme, aşma iradesi gösterememiştir.

Siyaseti dizayn etmek isteyenler, bir yandan CHP üzerinden, diğer yandan CHP içinden operasyon yapmaktadır. Baykal istifa konuşmasında bu gerçeği açıkça ifade etti, istifasının bu girişimlere imkân vermek olduğunu söyledi.

Kılıçtaroğlu’nun yeni genel başkan olacağına kesin gözü ile bakabiliriz. Ancak Kılıçtaroğlu bu yükü kaldırabilir, solu toparlayabilir, etkili bir muhalefet ortaya koyabilir mi? Biz bunun pek mümkün olamayacağı kanaatindeyiz. Kendi payıma Kılıçtaroğlu’nda karizmatik bir lider profili gördüğümü söyleyemem. Şu sıralar Doğan Medya grubunun desteği ile yelkenlerin şişirilmesi sizi yanıltmasın. Yarın rüzgârlar çok sert ve ters yönden esebilir. Esecektir de. Bu işin doğası böyledir. Bu iş belediye başkanlığı adaylığına benzemez. O süreçte bile tek başına güçlü bir liderlik performansı gösteremedi. Köklü çözümler, projeler ortaya koyamadı. İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin’in gölgesinde kaldığı bile söylenebilir. Şimdi de Önder sav’a dayanarak var olabiliyor ancak. Yani tek başına bir kudret, bir irade ortaya koyamıyor. Bütün bunlar ekip çalışması olarak artı
değer bile kabul edilebilir. Ancak parti liderliğinde durum bunun ötesinde farklı bir çalışma biçimi ve karakter gerektirir.

Liderlik bir sanattır. Kudret, estetik, dirayet, vizyon, misyon, cesaret ister. Başka pek çok özellik daha ister. Liderin güçlü, kararlı bir kişilik ortaya koyması gerekir. Kılıçtaroğlu şimdiden gölgede kalmış gözüküyor. Aday oluyor ama gözü bir yerlerde. Tutunacak bir el arıyor. Sesinin tonunda hiçbir dirayet görülmüyor. Bir ürkeklik, bir titreklik var. Kendinden emin değil. Biri bir yerde “höt” dese kenara çekilecek sanki. Sanki emaneten duruyor, emaneten konuşuyor. Bu anlayışı sürdürmesi halinde sadece göstermelik bir genel başkan olmak durumunda kalabilir. Bütün bunlar onun için en önemli risk olarak gözüküyor. Onu var edenler yarın kolaylıkla yok da ederler. Perdenin gerisinde bütün ipler Önder Sav’ın elinde olacak. Bunun ne denli tehlikeli bir beraberlik olduğunu şimdi en iyi Baykal biliyordur. Hepimiz, iki gün içinde Baykal’ın altından partiyi çekip aldıklarını tiyatro izler gibi izledik.

Bu aşamadan sonra Baykal’ın aday olacağına ihtimal vermiyorum. Mevcut durum Baykal’a şans vermeyecek istikamette gelişti. Ama Baykal’ın uzak olmayan bir gelecekte, kendisine yapılanların hesabını soracak manevralar yapacağından emin olabilirsiniz. Çünkü parti içinde yaşananlar onun açısından kolay hazmedilir cinsten olaylar değildir. Baykal şu anda içeriden oyuna getirilmiş olduğunu, fena aldatıldığını sanmakta, bu yönüyle içerlenmektedir. Brütüsler de açığa çıkmıştır onun için. Kongrede ve sonrasında o kronik hizip çekişmelerinin başlayacak olması kimseyi şaşırtmamalı.

Kılıçtaroğlu’nun sarıcı, kuşatıcı bir politika ortaya koyacağını sanmıyorum. Böyle bir açılım parti içinde mukavemetle karşılanacaktır. CHP ruh olarak, zihin olarak açılıma ne hazır ne müsait gözüküyor. Önder sav ve Onur Öymen başta olmak üzere yaşları 65’in 70’in altında olmayan politbüro parti yönetiminde belirleyici konumlarını korudukları sürece CHP yenilenemeyecektir. O nedenle değişimin göstermelik olduğunu söylüyoruz. Hatta parti oy oranı itibariyle de bir sıçrama yapamayacak, belki gerileyecektir. Çünkü şimdiden Kılıçtaroğlu’nun etnik kökeni ile irtibatlandırılan tartışmalar başlamıştır. O’nun Kürt ve alevi oluşunun vatandaşın teveccühünü hangi istikamette, ne oranda etkileyeceğini iyi düşünmek gerekir. Ayrıca yarın öbür gün, SSK genel müdürü iken yaptığı söylenen olumsuz icraatları hatta Amcaoğlu’nun PKK’nın Avrupa sorumlularından olduğu gibi haberler manşetlere kondurulduğu zaman belki yeni skandallar patlayacaktır. Biz bunun böyle olmasını dilemeyiz. Bu açıdan değerlendirmeyi de uygun bulmayız. Keşke CHP bu bakımlardan şaibesi olmayan bir aday çıkarabilseydi. Her şeye rağmen hayırlısı olsun demek durumundayız. Umarız CHP için de Türk siyaseti için de yeni farklı bir anlayış kazanılır.

Yazarın izniyle habertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 805
Bu Ay : 6785
Toplam : 6785

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom