Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Semt Konakları


Vatandaşa verilen sözlerdendi; semt konakları mahallere birer kültür merkezi ve eğitim merkezi gibi canlılık getirecekti. Bu noktada projeler hazırlandı. Malatya’nın semtleri hazırlanan projelerin başlamasını bekliyor.

Semt konaklarıyla ilgili olarak hizmet bekleyen mahallerden biri de Şehit Fevzi Mahallesi ve semt konağı için ayrılan arsa, ana yol üzerinde, Şehit Fevzi, Taştepe, Beylerbaşı mahallelerinin kavşak noktasında bulunuyor.
Hizmetin gecikmesi mahalle sakinlerini düşündürüyor. Semt konağı için ayrılan arsa, projesi tamamlanmış yapıyı beklerken, bu mahallelerin kavşak noktasında, bir alt merkez oluşturacak bölge de aynı bekleyiş içinde… Şehit Fevzi, Beylerbaşı ve Taştepe kavşağındaki bölge Malatya için tam bir alt merkez modeli oluşturabilir. Bu semt konağının yapılması, etrafındaki yapılanmaların bir düzene oturması ve zamanla toplu konut idaresinin bölgeye girmesini kolaylaştırır.

Semt konağı için ayrılan arsa ulaşım açısından, birçok mahalleye kolay hizmet ulaşmasını sağlaması açısından güzel bir yer. Bölgeye her gidişimde, oradaki sakinler bu söz verilen semt konağının neden hala yapılamadığını soruyor. Belki başka yer göstermeler de var ama şu an için düşünülen bölge, şehircilik açısından da rahat ulaşılacak bir bölge… O bölgenin mimari hareketlenmesi, semt konağının kurulacağı bu ana aks üzerinde albenisi olan bir semt merkezi oluşturur.

Şehir merkezinden Taştepe minibüslerine bindiğiniz zaman, birkaç dakika içinde ordasınız. Şehit Fevzi, Taştepe ve Beylerbaşı mahallerinin her birinden, üç-beş dakika bir yürüyüşle semt konağı için ayrılan bölgeye ulaşabiliyorsunuz. Şehir merkezinden bölgeye, ilk etapta kolay hizmet gidebiliyor, hatta oradaki canlanma bölgeye doğalgaz gibi hizmetlerin gitmesini de kolaylaştırır. Kavşak noktasındaki bu arsanın dışında, hizmete daha uygun bir arsa bulunması zor…
Bütün artılarına rağmen semt konağı için gerekli adımın atılmaması, bu hizmetlerin askıya alınmasına sebep olacak gelişmelere yol açabilir. Bir an önce hazırlanan projenin hayata geçirilmesi ve bölgeye getireceği canlılığın müşahede edilmesi gerekiyor. Ertelemeci mantıkla, sadece hizmetler aksamaz, aynı zamanda vatandaşın “hizmet alamama sıkıntılarını da” arttırır. Vatandaşın artan her sıkıntısı, beraberinde başka sıkıntıları getirir.

Bu arada semtlere hizmet götürülmesi açısından, mahalle sakinlerinin, ne istediğini bilen duyarlı ve kültür seviyesi yüksek insanlardan oluşan “akil heyetlerini oluşturup” gerekli mercilere ulaşması gerekir. Akil heyetler bizim az düşündüğümüz bir konu, çoğunlukla muhtar seçip, mührü üzerine atarak evlerimize çekiliyoruz. Şehirciliği sadece seçilen başkana bırakıyoruz. Ondan sonra da yürümeyen, aksayan hizmetlerden dert yanıyoruz. Yanlışını gördüğümüz yetkiliyi yüzüne karşı eleştirip, ona öneriler götürmek yerine, “onlar seçimde görür” tarzında seçim dedikodularıyla vakit geçiriyoruz. Bu seçilenleri “kimsenin derdi yok” noktasına getirdiği gibi, seçenleri de “demokratik umutsuzluğa” sevk ediyor.

Semtlere götürülecek hizmet akıllıca davranmayı gerektirir. “Oraya değil benim mahalleye yapılsın” şeklinde baskı grupları oluşturmakta hizmeti aksatır. Belediyelere düşen “araştırma ekiplerini” oluşturup, ulaşım, şehircilik açısından şehre ve çevre mahallere “ortak iyiliği dokunacak” bölgeleri seçip buraları hizmet başlangıç noktaları haline getirmektir. Herkes bilir ki, çekim noktası olabilecek bölgelerden hizmet başlatılırsa, bu, çevredeki bütün mahallelerin faydasına olur.
Mesele yalnızca muhtarların bireysel baskılarına bırakılmamalıdır. Kaldı ki yatırım geciktikçe kimi baskı gruplarının hizmetin eksenini kaydıracağı ve şehrin, mahallelerin yararına sonuçların ortaya çıkmayacağı aşikârdır.

Maalesef klasik baskı anlayışıyla işi sürdürmek isteyenler var. Karasızlıklar bu anlayışların elini güçlendiriyor. Ortada aslı astarı olmayan dedikoduların dolaşmasına sebebiyet veriyor. Dedikodu her zaman ve her yerde bir sağlıksızlık işaretidir. Bu durumu göz ardı etmemek gerekir.
Şehrin hizmet alması, mahallelere hizmet götürülmesi hepimiz için önemlidir. Ama meseleye siyasi bakanlar şöyle düşünüyordur; “bu adamlar kendi dönemlerine bir hizmet üretemeyip, vatandaşı memnun etmese ne güzel olur, bir sonraki seçimde onlar gider biz geliriz.” Bu da bir sağlıksızlık işaretidir. Kayıp bütün zamanlar hepimizin kaybıdır. Götürülemeyen her hizmet vatandaşın kesesindeki kayıpların büyümesine yol açar. Zira ertelenen her hizmet, bir sonraki güne bedeli katlanarak gündeme gelir. Yanlış projeler, yanlış yer seçimleri, baskı gruplarının yanlış yönlendirmelerine her kapılma şehrin yarınlarını bloke eder.

Dikkate alınacağını umarak, hayırlı hizmetler diliyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 761
Bu Ay : 7558
Toplam : 7558

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom