Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Israrla çaresizlik

Değer üretemediler. Değerlere dayalı bir dünya kurulamadı. Kuru laf kalabalıklarıyla günleri geçiştirmek marifet sanıldı. Zaman öldürülüyordu. Zamanla beraber toplumun aşkı, azmi, aklı, umudu öldürülüyordu. Geldiğimiz son noktada toplum olarak ilahi bir lütfe mazhar olmuşçasına ruhumuzu besleyen kaynaklara yeniden dönme eğilimi başladı. Sabretmenin bir ödülü olmalıydı bu. Sabretmenin başarısı. Tam bu aralıkta bir paradoks gözlenebilirdi: Ortada bir başarı varsa bu insanımızın değer üretmesi ile açıklanamazdı belki. Ama başta yenilik, çağdaşlık adına insanımıza içi boş sloganlarla saçmalığı dayatanlar, her alanda ve anlamda başarısız kaldılar.

Millete karşı art niyet besleyenler, ellerinde tuttukları devlet iktidarı ile ilânihaye topluma tahakküm edeceklerini, her zaman için borularını öttüreceklerini sandılar. Diğer yandan da arzulanan düzeyde bilinç sahibi olmayan halkın, kendini yetiştirmiş yeni jenerasyonları alttan alta statükoya ve onların temsilcilerine eleştirilerini yoğunlaştırıyordu. Yoğun eleştiri ve arayışlar, karşı tarafın rehaveti karşısında stratejik üstünlüğe dönüştü. Artık her şey değişti.

Bundan böyle boş benliklerle, ilkesizliklerle, dayatmalarla, ‘Devlet benim’ anlayışı ile toplumu sürü görmekle, burnundan kıl aldırmayan seçkinci hoşgörüsüzlükle ne siyaset yapılacak ne düşünce üretilecektir.

Hâlâ laf kalabalığı ile bir yol alınacağını, toplumu kurnazca hazırladıkları üç beş numarayla yöneteceklerini, yönlendireceklerini sananlar, gözlerinin önünü bile göremeyecek kadar gerçeklerden gafil olanlardır. Toplumu inkâr etme haksızlıklarının altında tanrıyı inkâr etme bedbahtlığı vardır. İnkârları onların kalplerini de ruhlarını da karartmış, köreltmiştir.

Bir dönüm noktasındayız. Bir yeni günün, bir yeni mevsimin, bir yeni dönemin eşiğindeyiz. Onların değişen zamana aldırış etmeksizin statükoyu savunmaları zihin, kişilik, ruh ve birikim olarak güçlü olduklarından değildir. Aslında onların inatla, ısrarla korumak durumunda oldukları bir değerleri de yoktur. Varsa eğer bir değerleri tutarsızlıktır, yalandır, propagandadır, ilkesizliktir. Evet, onların hiçbir ölçüleri, kuralları olmadı. Çünkü onların ciddi manada varlık, toplum ve hayat gibi sorunları olmadı. Eğer bu türden meseleleri olsaydı hayatı, insanı, ahlakı ciddiye alırlar, ciddi manada düşünce ve siyaset üretirlerdi.

Bunların nerede durduklarına, ne dediklerine iyi bakınız. Ne düşünsel, ne felsefi, ne siyasal anlamda bilinen, belli bir yerleri yoktur. En azından ben göremedim veya bilemiyorum. Bir bilebilsem ona göre eleştirecek veya ona göre takdir edeceğim. Bunca yaşanan kepazelikten sonra şimdi kim kime ne diyecek onu merak ediyorum. Kim kimi nasıl suçlayacak, kim kime nasıl çelme takacak, kim kime nasıl çamur atacak?

İzlerken bile insanın tahammülünü zorlayan bütün bu olumsuzluklarını yüksek değerler adına dillendirecekler elbette. Görüyorsunuz. Göreceksiniz.

İyi ki o yüksek değerleriniz var.

Ben o değerlere katılmadım, katılmıyorum. Çünkü onların değer olduğuna inanmıyorum. Değer insanı değerli kılar. Değerli insanlar değer üretir. Siz mi değer sahibisiniz?
İyi ki o yüksek değerleriniz var.

Bunca diz boyu kepazelikler o değerler adına değildir elbette. En insaflıca ancak böyle söyleyebilirim. Kim bilir o değerler olmasaydı ne durumlara düşerdiniz? Milletin başına kim bilir ne belalar açardınız. İşin Türkçesi ne biliyor musunuz? Statükoya dayanan belli bir zümre ufunetlerini millete yutturamıyor. Her geçen gün hayat ve hareket alanınız daralıyor. Millet yutmuyor. Soyları tükenmek üzere. Bir bitişi, bir tükenişi yaşıyorlar. Tüm trajikomiklikleri ile bir bitişi ve tükenişi ve kokuşmuşluğu yaşıyorlar. Bari toplumsal yapımızı fazla kokutmasalar ve çürütmeseler. Millet bu kokuşmuşlukları hayatın da tarihin de dışına itiyor. Çünkü artık yeni bir duygu yeni, oturuşmuş bir akıl oluşuyor. Sabretmenin başarısı olarak belki.

Yazarın izniyle habertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 231
Bu Ay : 854
Toplam : 854

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom