Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Başörtülü Siyaset

Siyaset insan işidir. Ve insanın giyim tarzı, zevki değil, düşüncesi, duruşu, ahlakı, desteği hizmete dönüştürebilmesi önemlidir.
Bu satırları yazmama vesile olan, Gaziantep ili İslâhiye ilçesinde, Demokrat Partiden belediye başkan adayı olan ve seçimi kazanan başörtülü adaydır.
Türkiye her alanda karşılaştığı tıkanıkları aşmak, insanların ikilem içinde kalmasını önlemek, insan beyin gücünü hizmete dönüştürmek ve hep birlikte daha yaşanabilir yarınlara ulaşmak istiyorsa birçok şey gibi başörtüsü meselesini de sorun yapmaktan kurtulmalıdır.
Meseleye insan odaklı, insan ihtiyaçları eksenli bakmak yerine, asla kabul görmeyecek ve hep gerginlik oluşturacak saplantılı ideolojik bakış açısıyla yaklaşıldıkça kaybeden insan olacak, kaybeden Türkiye olacaktır.
İslahiye ilçesi belediye başkanlığını kazanan Demokrat Partili aday diye düz bakmayı bırakıp, İslahiye’nin başörtülü belediye başkanı diye bakıldığında problem başlamış olur.
Öte taraftan seçimi kazanan adayın, insana hizmet faktörünü tabii kimliğiyle birlikte düşünmesi gerekir. O kendi tabiiliğini bozduğu andan itibaren hizmet edebilme azmini de en azından rölantiye alacaktır.
Zira kişi kendisiyle çatışınca huzur ikliminden uzaklaşacak, huzur ikliminden uzaklaştıkça üretken olması zorlaşacak, üretken olmaktan uzaklaşınca faydalı olamayacaktır.
Bir türlü aşiret kimliği ile siyaset yapmayı, ideolojik garantörlükle siyaset yapmayı, mezhebi veya ırki faktörleri öne çıkararak siyasete katılma anlayışını aşamayanlar var. Bunu aşamayanlar şimdi İslahiye’nin yeni belediye başkanına yönelecekler. Akıl verenlere, gözdağı ile karışık akıl verenler karışacak. Sonuçta eğer başarabilirlerse, kendisiyle barışık olmayan bir belediye başkanı ortaya çıkaracaklar. Kendisiyle barışık olmayan bir insan ne yapabilir ki?
Zaten ayrımcılık meseleye yaklaşımın başlangıcında var.
İslahiye’nin belediye başkanı yerine “bayan belediye başkanı” demiş olmak, bu yetmeyecek “İslahiye’nin başörtülü başkanı” demek tam bir ayrıcılıktır.
Ayrımcılık adaletsizliktir.
Şimdi gelin Jefferson’un “ Tanrı’nın adil olduğunu, adaletinin ebediyete kadar uyumayacağını düşündüğümde vatanım için ürperiyorum” sözü üzerinde düşünün.
Adaletsizliği dayatanlar er veya geç kaldıramayacakları durumlarla karşılaşacaklarını unutmamalı ve ülkeye kötülük yaptıklarını…
Önce kadının seçme hakkı kabul edilene kadar epey bir süre geçti. Sonra kadının seçilme hakkı üzerinde tartışmalar başladı. Uzun bir süredir de kadının başörtüsüyle okuması, çalışması, seçilmesi tartışmaları var.
Dünyanın birçok yerinde tartışılıyor. Birçok yerinde tartışma olgunluk kazandı, başörtüsü ile okumak, çalışmak, seçilmek sorun olmaktan çıktı.
Bizse işi hep yokuşa sürüyoruz.
Meseleyi ahlak eksenli ele almak yerine, kimlik eksenli ele alanlar var. Hırsızlığı tescillenmiş insanların seçilmesinde bir sorun görmeyenler, bir kadının, bir başörtülü kadının seçilmesine mim koymayı bırakın, ne kadar işaret varsa koyuyorlar.
Diğer taraftan, çalmayacaksın, çıkar gruplarını oluşturup onlara peşkeş çekmeyeceksin, şehrin zenginliğini şehre hizmete dönüştüreceksin nasihati yerine başka şeyler dayatılıyor.
Biriyle kıyaslamak için söylemiyorum ama Belkıs’ın hüküm sürdüğü toprakları, Süleyman peygamberin onu tevhid inancına davetini, bu daveti kabul edişini ve Belkıs’ın “ben kendime zulmetmişim” derken ortaya koyduğu samimiyeti düşünün.
Söylenecek şey bellidir; hiçbir seçilen “kendine zulmetme” yolunu seçmemeli, kendine zulmetmeden işini yapmalıdır. Herhangi bir makama seçilen kişinin kendisine zulmetmesi ise bilerek yanlışa dalması, emanet anlayışı içinde emin bir kişilik sergilememesidir. Bizim inancımızın hatırlattığı bir diğer şey; kişinin yaratıcısına bigane kalmasıdır zulüm…
Aldatmakta bir büyük zulümdür. Bu nedenle “aldatan bizden değildir” denir. Seçilen kişiye yapılacak bir nasihatte budur; aldatmayacaksın, halkını aldatmayacaksın, şehrini aldatmayacaksın, ülkeni ve ülke insanını aldatmayacaksın! Ama bilinsin ki, kendisine karşı samimi olmayan, kendi kendisini aldatan işin önünü açmış olur.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 779
Bu Ay : 5669
Toplam : 5669

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom