Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Kermese Hayır Veya Hayır Kermesi

Dün HANIMELİ derneğinin kermesinin açılışı vardı, açılışında bulunduk, Belediye Başkanımız açılışa bizzat katıldı ve bir sivil toplum kuruluşunun, hayır amaçlı bu tür etkinliklerinin öneminden bahsetti.

Açılış güzeldi. Başlangıç güzeldi. Ne olduysa öğleden sonra oldu ve fırtına bütün bu güzelliklerin nazarını aldı.
O anı yaşayanların söylediği şu; “ Öğleden sonra kopan fırtına bütün güzellikleri perdeledi. Eşyalar savruldu. Kadınların, genç kızların, gece gündüz süren yoğun emekleri bir anda alt üst olduğu gibi, kermesteki gönüllülerden tehlike atlatanlar oldu.”
Peki attığımız başlık neyin nesi?
Biliyorsunuz, sivil toplum örgütlerinin hayır amaçlı kermesleri, emekliler parkı olarak bilinen yerde yapılıyordu. Yayınlanan bir haber üzerine, kermeslerin orada yapılmayacağı açıklandı. O gün bugündür, sivil toplum kendi imkânlarıyla kermes yeri bulmaya çalışıyor.
Emekliler parkına ne oldu?
Orada bulunan bir büfe ve parka atılan oyun masaları eşliğinde açık havanın, yeşilliklerin şanına yakışır bir görüntüyle Malatya’nın tarihsel geleceğine hizmet everiyor. Böylece Malatya daha önce, o bölgede açılan kermeslerin kaçırttığı fırsatları bu yeni görüntülerle yakalamış oldu. Emekliler parkı namı değer bölge kermeslerden kurtulunca Malatya’nın oksijen sahası genişledi. Şehrin imarında her yönüyle hizmet veren sivil toplum derneklerinin kermes yeri arayışına girmesi, bir türlü uygun yer bulamaması Malatya’nın bütün sorunlarını çözdü. Şehrin merkezinde, kolay bir ulaşım ve insan hareketlerinin yoğun olduğu bu yere, bir büfe, onlarca oyun masası, bolca sigara dumanı lazımdı, aranan kan bulundu ve Malatya artık kan kaybı yaşamayacak.
Gözün aydın Malatya, şehrin ortasında tarihi geçmişine layık görüntülerle, kermes görüntülerinden uzak harika bir şehir efsanesi yarattın!
Neyse…
HANIMELİ derneğine kermes için gösterilen ve bu iş orada tutarsa, bundan böyle kermes alanı haline getirilecek, yeni belediye binasının yanındaki Caminin arkasında yer alan sahaya kurulan çadırlar ilk sınavında pek başarılı olamadı. Ayakların sabitlenmemesi çok ciddi kazalara neden olabilirdi, Allah korudu.
Bir diğer nokta, kermes çadırlarının görüntüsündeki değişmezliğin dikkat çekiciliği… Malatya’da onlarca sivil toplum derneğine yönelik hizmet birimi böyle mi olmalı? Şehrin tarihi dokusunu da yaşatacak yeni portatif çadırlar yapılamaz mı? Sabit bir kermes alanına, istendiği anda takılacak, sökülecek, emniyetli çadırların yapımı çok mu zor? Böyle bir düşüncenin hayat bulması için ciddiyet oranı yüksek tehlikelerin atlatılması mı gerekiyor?
Konuştuğum bazı arkadaşlar; kimseye kızmaya hakkımız yok diyor. Belediyenin kermes alanı tahsise yönelik bir hizmeti olamaz diyenler oluyor. Zaten kermes düzenleyen sivil toplum örgütleri de ne bu dünyaya ne de bu şehre ait, uzaydan geldiler, onlara hizmet verecek birimler henüz icat edilmedi. Onlar bu şehrin yoksul, çaresiz, biilaç fertlerine, ailelerine hizmet vermiyor. Onlar başta vilayet mercii olmak üzere, belediyelerin, çeşitli resmi kurum ve kuruluşların yükünü hafifletmiyor. Onların bir anda bitecek ve “haber üretecek” bir kamera kadar kıymeti harbiyesi yok.
Sahi bu kermes düzenleyenlerin evi barkı, kendilerinden yemek bekleyen bir eşleri, çocukları yok mu?
Kendi evlerini ihmal etme pahasına, bu kadınlar ve genç kızlar ne istiyor?
Kurmak istedikleri bir iyilik kervanı her türlü alkışı hak ederken, hiçbir ücret beklemeyen bu gönül erlerine katkı olsun diye el atmak birilerine ağır gelecek öyle mi? Attıkları el bir lütuf olacak, bu lütuf eli alkışı hak edecek ama şehrin emniyet subabı bu gönül erlerinin yaptıklarının bir haberlik bile değeri olmayacak öyle mi?
Bu bakış tarzını yani belediye böyle bir hizmet vermek zorunda değil görüşünü kabullenmem mümkün değil, ortada bir hizmet sevdası var, şehrin atar damarlarına takviye edilen bir kan var, oksijensiz kalmak riskiyle karşı karşıya olan şehre oksijen verme ameliyesi var ve bütün bu yapılanlar, bu şehrin insanı ve bu şehir için…
Bir şehir vilayet veya belediyeden ibaret değil, müdürlük makamlarından ibaret değil, bu şehrin asıl alkışlanacak insanları hep bedel ödeyen ve hiçbir ücret beklemeyen sivil toplum kuruluşlarının yılmak bilmeyen, doğru duruşu ortaya koymak için çaba gösteren gönül erleridir.
Birileri kermese hayır diyerek şehrin orta yerine el koydu, birileri yılmadı ve hayırda yılmak olmaz diyor. “Hayırda yılgınlık olmaz” diyenleri alkışlarken, kermese hayır diyenleri düşünmeye davet ediyorum.
Bu arada yapılan hayır girişimlerine el atanların da gerekli ciddiyeti göstermelerini umuyorum. Yapılan hayır girişimi ciddi, ona yönelik, “biz de üzerimize düşeni yapalım” diyenler de bütün vakarlarını ortaya koymalı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom