Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Zorbalık Süreci

Önce Ahmet Türk Samsun’da saldırıya uğradı ve burnu kırıldı, sonra Enerji Bakanı Taner YILDIZ aynı şekilde saldırıya maruz kaldı. Bu kez saldıranın bir öğretmen olduğu, bir sendikada aktif olarak çalıştığı yazıldı.

Saldırının sebebi bilinmezken, saldıranların “Türk Milleti için” gibi ifadeler kullanmaları kafaları karıştırıyor. Türk Milleti adına hareket etme hakkını nereden ve kimden aldılar belli değil. Durumdan vazife çıkardılar desek, bu vakaların arka arkaya meydana gelmesi, yönelme ve yönlendirme ihtimalini de şüphe olarak akla getiriyor.
Bir yandan açılımlar ve anayasa süreci gündemdeki yerinin korurken bu tür saldırıların yaşanması bir zorbalık süreci denemesini düşündürüyor. Zorbalık süreci kime ne yarar getirir sorusu da sorularak bu süreç değerlendirilmelidir.
 

Saldırıların yaşandığı iller önemli; biri Samsun, diğeri Kayseri ve bu illerde kimi hassasiyetler üzerinde durulmaktadır. Bu sürece hemen “milliyetçilerin yeni dans şekli” olarak bakmak kolaycılık olur. Zira eğer bir ülke sevgisi milliyetçiliğinden bahsedilecekse, bu tür saldırıların ülkeye fayda değil zarar getireceğini yeni akıl baliğ olmuş bir insan bile fıkheder. Üstelik son saldırganın beden eğitimi öğretmeni, eski bir boksör olması düşündürücü… Ve üstelik ortada “artık bıktık” denecek bir durum da yok, ülkede bir kardeşlik canlanması daha diri olarak hissediliyor.

Yaşanan her süreçle ilgisi kurulabilir. Özellikle dış politika sahasında yaşanan değişimler, nükleer enerji alanında Türkiye’nin aldığı tavır, İsrail neden konuşulmuyor demesi, ülke hava sahasının İsrail’e kapatılması, Ergenekon sürecinde bir dönüm noktasına gelindiği ihtimali, hepsi ciddiyetle değerlendirileceği gibi, sıradan bir “kalıplaşmış zihniyet” saldırısı da olabilir. Biz nice basit gibi görünen hadisenin arkasındaki karanlıkların deşifre edilişini hayretle izlediğimiz için bu saldırıları da her boyutuyla değerlendirmek zorundayız.

Diğer taraftan kimi güçlerin ülkede bir kutuplaşma senaryosu arzuları öteden beri biliniyor. Akil politikalar kimilerine ağır gelebiliyor. Birileri hala “asacaksın bak bunlardan birkaçını şu meydanda, gör mesele nasıl hallediliyor” kafasıyla hareket ediyor.

Türkiye aşmak zorunda olduğu ir zihniyet sorununun hesaplarını yaparken bu tür saldırıların yaşanması, hatta arada terör saldırılarının gündeme gelmesi alıştığımız kirli süreçlerin birer kopyasıdır. Kopya eylemlerle ülkede yaşanmakta olan açılımların önünü tıkamak isteyenler var. Sanki ülke her şeyini kaybedecekmiş gibi bir izlenim vererek konuşanlar bu tür saldırılardan sonra epey keyif alıyordur.

Bir başka nokta, ülkede toplumsal refleksle iktidar-muhalefet reflekslerinde benzerlikler yaşanırken, mesela Kutlu Doğum Haftasından dile gelen konuşmalar gündemde umut tohumları yeşertirken, umut tohumlarının hemen ardında bu saldırıların gelmesi, “biz fazla huzur sevmeyiz ekiplerini” akla getiriyor. Türkiye’de hala böyle bir ekibin olduğu gözlemleniyor, çok açık bir şekilde “biz huzur sevmeyiz arkadaş” diyecek noktadalar.

Her şeye rağmen, vatandaş aklıselimle olaylara yaklaşımını sürdürmelidir. Kayseri gibi bir vilayette, yine Kayseri’den seçilmiş ve bakan olmuş bir milletvekiline, üstelik “Türk Milleti adına” sloganıyla saldırılması karşısında şu soruyu da saldırgana sormak gerekir; “iyi bir düşün bakalım, Türk Milleti sana böyle bir yetkiyi ne zaman verdi? Taner YILDIZ bir bakan ve milletvekili, yetkisini de seçimlerde milletin desteğiyle almış biri, iyi düşün… Kim milleti temsil etme noktasında?”

Birileri toprağa zorbalık süreci kazımak istiyor, bunu değişik yollarla gündeme getiriyor ve o birileri vatandaşın dikkatle takip ettiği bir davanın savunuculuğu adına da bu tür zorbalık süreçlerini gündeme getirmek istiyor olabilir.
Neticede saldırganlar ihtiyatla sorgulanacak ve ortaya çıkan sonuç, bir sıradanlığı ya da şifreleri çözecek!

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 242
Bu Ay : 2786
Toplam : 2786

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom