Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Cumhuriyet Aynı Kalmaz

            Hayır, bu cümle benim isteğimi dile getirmiyor. Muhalefetin büyük kesimi ve bazı üst düzey bürokratların, anayasa değişiklik paketine yönelik görüşlerini dinlerken manzara-i umumi bana bu cümleyi gösterdi.

Anayasa paketindeki değişikliklerin yeterli veya yetersiz olması ayrı bir konu ama anayasa değişikliği zaruriydi. Türkiye bir “darbe anayasasıyla” yol almaya çalışıyordu.
Darbe anayasaya aykırı ve suç, öyle bir vakıa gerçekleşiyor; suç işleniyor, o arada bir anayasa yapılıyor ve yıllardır aydınlar “bu anayasa değişmeli” diyor. Bu olmuyor; olmadığı gibi 28 Şubat sürecinde, yargıdan isimler dâhil “askeri brifinglere katılıyor” ve yine anayasaya aykırı bir şey gözlenmemiş oluyor.
Ne zaman ki; mevcut hükümet, hükümet edişinin ikinci döneminin son günlerinde anayasayı değiştireyim diye yola çıkıyor, darbeler unutuluyor, brifingler unutuluyor, yakınmalar ve suçlamalar başlıyor.
HSYK’ da gelen ses “anlaşılan hükümet bizi gözden çıkarmış” diyor.
Deniz Baykal “AK Parti kendi 12 Eylül Anayasasını yapmak istiyor” diye çıkışıyor.
Bahçeli “bu alan düello sahası olamaz” diyerek anayasa paketine destek vermeyeceğini açıklıyor.
Hele geçmişten aklımızda kalan “bu meclis anayasa yapamaz” diye çıkışan kimi “emekli yargı mensuplarının” görüşleri var ki…
Peki, ne yapalım?
Bekleyelim; “görülen lüzum üzerine, tıkanan demokrasinin önünü açmak için” açıklamalarıyla, sonradan “Marmaris’e çekilip resim yapacak” birileri çıkıp gelsin, birkaç kişinin iki dudağı arasında belirlenen isimlerden oluşan bir “kurucu meclis” devreye girsin ve anayasa yapsın.
Yani zat-ı âlilerine göre; böyle atanmış bir meclisten başkası anayasa yapamaz.
Şöyle mi olmalı; ülkenin mevcut anayasa ile yol alması zora girince, bir ekip “geçici de olsa bir darbe süreci oluşturmalı, sipariş edilen anayasayı yapıp” geri çekilmeli, öyle mi?
Muhalefetin, kimi emekli veya görevde olan yüksek bürokrasinin hoşuna giden, arzuladıkları bu mu?
Veya şöyle mi yapılsa; ülkenin kurumları, beyefendilerinin zihniyetine tapulansa, bu arada yetişen insanlar, köylerine gidip tarımla, hayvancılıkla uğraşsa, oy zamanı geldiğinde de yine beyefendilerinin belirlediği isimler oy kullanıp statükoyu devam ettirse…
Anladığım kadarıyla birileri vatandaştan veya yetişen aydın kesimden demokrasinin dublörü olmalarını bekliyor. Kendileri ülkeyi istedikleri minval üzere meçhule götürürken, anayasa dâhil her şeyin kendilerine bırakılmasını istiyor.
Haliyle “ikinci sınıf vatandaşların” anayasa yapması zorlarına gidiyor. Buna siyasi ve idari literatürde tam olarak ne derler bilemem lakin İttihat ve Terakkinin oluşturmak istediği “kurumsal padişahlık” birilerinin oldukça hoşuna gitmiş, devam ettirmek için çırpınıyorlar.
Ne yani, gerçekten birilerinin isteğine uyup, gerektiğinde “geçici darbe sürecine mi” girilmeli?
Kurumsal padişahlık için ne gerekiyorsa yapılmalı mı?
Bu durumdan memnun olacaklar elbette vardır.
Memnun olmayanların oranı, şartlar gösteriyor ki daha fazla ve kurumsal padişahlıkla ülkeyi yönetmek isteyenlerin memleketi nereye getirdiklerini biliyorlar.
Birileri çıkıp; bu anayasadan sonra, cumhuriyet eski cumhuriyet olmayacaktır dese de vatandaşın görüşünün değişeceğini sanmıyorum. Kaldı ki; elbette hiçbir anayasadan sonra cumhuriyet eski cumhuriyet olmamıştır.
1960 darbesinden sonra yapılan anayasa 1924 anayasasının ve cumhuriyet o cumhuriyetin aynısı mı? 12 Eylül darbesinden sonra yapılan anayasa da 1960 anayasasının aynısı ve 1980 cumhuriyeti de 1960 cumhuriyetinin aynısı değildi.
Bugün anayasada yapılacak değişikliklerden sonra da cumhuriyet aynı kalmayacak; çünkü daha özgür, kişi hak ve özgürlüklerinin daha iyi şartlara geldiği bir cumhuriyet ve demokrasi beklentisi var.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 827
Bu Ay : 6021
Toplam : 6021

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom