Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Dünya Vicdan Günü

      Böyle bir gün inşallah senede bir bize vicdanı hatırlamakla kalmaz. Bir ömür boyu vicdanı kendimizle birlikte taşıdığımızı öğretir.

Amerikalı bir kızcağız, başka çocukları da düşünerek Filistin’e gitmişti.
İsrail buldozerleri Filistinlilere ait evleri yıkmasın diye vücudunu siper etmişti.
“En iyi Filistinli ölü Filistinlidir” diyen Siyonist cinnet Rashel’in ABD’li olmasına aldırmadı bile; zira Filistinlileri destekleyen kim olursa olsun o da Filistinlidir diye kabul ediyorlardı. Tek istisnası var; Yahudi olup da Filistinlilere destek olanları öldürmüyorlar. Kendilerine ait bir canı öldürmüyorlar.
ABD’li olduğu halde “Filistinli gibi direnç gösteren” Rashel hem kendi hükümetinin yaptıklarından utanıyor hem de başka çocukları savunmak iradesi ortaya koyuyordu. Bu hal üzere öldürüldü. Onun öldürüldüğü 16 Mart 2003 günü anısına “dünya vicdan günü” ilan edildi.
Bugün 16 Mart 2010 ve biz “başka çocukları savunan” genç bir kadının anısına dünya vicdan gününü kutluyoruz.
Her zaman söylediğimiz bir şey var; insan doğmak elimizde değil ama insan kalmak elimizde, bunun mücadelesini veriyoruz.
Dünyanın öte ucundan gelip “insan kardeşini” savunan bir vicdanla, yanı başındaki kardeşiyle ilgilenmeyen, hatta onun hayat alanını daraltmak için komplolar kuran “vicdanı” kıyaslıyoruz. Bu vicdanda bir sorun var; insanı insan olarak görememe, kardeşe kardeş olarak bakamama sorunu var. Bu vicdanda genel anlamda cana tahammül sorunu var.
Kardeş diyememe, kardeş der görünüp “karın deşme” veya “kardeşinin kazındığına göz dikme, kendi sofrasındaki kaşıkları saymak yerine, kardeşinin sofrasındaki kaşıkları sayma” sorunu var.
Bir genç kadın vicdanı kadar olamama sorunu var bu vicdanda…
Gönül ister ki, yol böyle kirlenmesin. Gönül ister ki, Rachel’in can verdiği alanda “dünya vicdan anıtı” yükselsin. Ve o anıt tüm vicdansızlıkları deşifre etsin.
Zor denebilir.
Kolay olan ne var ki; galiba en kolayı canı hiçe saymak, insanı yaşatmayı değil yok etmeyi öncelemek.
İnsanı yaşatmak gerçekten emek istiyor. Yok etmek kimi zaman bir tuşa bağlı. Nitekim Rachel’i öldüren kişi, adam diyemiyorum, elini bir düğmeye attı ve genç kadını, yalnızca Filistinlileri savunduğu için öldürdü.
İşin bir başka cephesi; ABD Filistin’e duyarsızdı ama Filistin’e duyarlı olan kendi vatandaşını da savunmadı. İsrail’e gelince o, yıllardır Hamas’ın elindeki esir askeri için vurup duruyor. Yani ABD gerektiğinde kendi vatandaşını da İsrail’e feda ediyor, İsrail bu fedakâr ABD’nin eliyle şımarmayı, vicdansızlık yapmayı sürdürüyor.
Ülkemde de başka ellerin etkisiyle vicdansızlık sergisi açanlar var.
Bugünler sürmemeli, sürüp gitmemeli ve hayat bu şekilde “alçalan insanların vicdansızlıklarında” yara almamalı.
Gözümüz, kendi ülkemizde, şehrimizde, sokaklarımızda da vicdanı arıyor. Dünya bir vicdan arayışında ve arayış bu yönde devam ediyor.
Dünya vicdan günü diye bir günü ölümüyle bizlere düşündüren Rachel’e şükran borçluyuz.
Diyebilmeliyiz ki; kendi insanını savunamayan ülkeler bu genç kadının hatırlattığı böyle bir günü vesile edinerek, insanını düşünmeye başlasın.
Bugün 16 Mart ve biz ülke olarak 1915-16 yılları arasında yedi düvele karşı verdiğimiz bir mücadelenin anısını da hatırlıyoruz. Bütün vicdansızlıkları gerçek insan vicdanında mahkûm ederek… Fedakâr mücadelelerden ilham almak yerine bu mücadeleleri anlamamakta direnenleri mahkûm ederek… Ve uyanmaya çağırarak, vicdan çağrısı yaparak…
Dünya vicdan gününde kendi vicdanını unutmayanlardan olmak dileklerimle…
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 602
Bu Ay : 7748
Toplam : 7748

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom