Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Karamsarlığa Gerek Yok

Sisli havada ufuk seçilmez olur. Siyasetin ufku da şu aralar sisli görünüyor. İçerde ve dışarıda atılan adımlar bazı kafaları karıştırmış durumda ve bir yandan da ekonomik göstergeler iyi görünse bile vatandaşa yansıması can sıkıcı.
Vatandaş ülkenin geleceği konusunda karamsarlıkla umut arasında duruyor. Hiçbir partinin yüzde ellisinden fazlası umutlu görünmüyor.
Bu bilinçli bir umutsuzluk mudur?
Sisli siyaset havasının, cebe kötü yansıyan ekonominin neticesi denebilir. Veya çeteler soruşturması vesilesiyle yaşanan tartışmalar vatandaşa umut aşılamıyor olabilir.
Mesela; çete tartışmaları kirli ilişkileri ortaya çıkardıkça, acaba derinlerde daha neler var, bu adamlar başka şeyler de yapabilir mi sorusuna neden oluyor. Muhalefetten isimler çete operasyonlarına ateş püskürdükçe siyasetteki sisli hava giderek artıyor ve vatandaş yarına güvenle bakmakta zorlanıyor.
Siyasi iradenin dirayetli duruşu bütünüyle bir umut kırımının yaşanmasını elbette önlüyor ama vatandaş açısından yeterli olmuyor.
Bütün bunlarla birlikte yarınlardan umutsuz olmamak gerekir.
Zira bugüne kadar üzerine gidilemeyen kirli ve karanlık ilişkilerin üzerine gidiliyor. Bu bir iyiye işarettir. Kozmik oda gibi, gireni parmakla sayılı olan bölgeler hukuki takibatla aydınlığa kavuşsun diye uğraşılıyor, bu da iyiye dair işaretlerdendir.
Darbe kıpırdanmaları iyice pişmeden ortaya çıkıyor, ağız tadıyla darbe yapanların işi zorlaşıyor. Hesap verme korkusu onları da sarıyor. İyiye işaretlerden biri de budur.
Kürt-Türk ikileminden çok şey bekleyenlerin umudu giderek sönüyor. Ayrılıkçılıktan ziyade kardeşlik konuşuluyor.
Ülke iç siyasette, açılımlarla güçlenme emareleri ortaya koyarken, dış siyasette, dünyadaki siyasi konsept değişimlerinde üstlendiği rolü cesaretle uyguluyor. Mesela İsrail`in şahinlerinin törpülenmesi açısından Türkiye siyaseti bugüne kadar, bu denli cesur ve kararlı olmamıştı. Kimse “İsrail kitle imha silahları kullanıyor” diyememiş bunu dünya gündemine taşıyamamıştı.
İçte darbe ruhuna, dışta yalnızlaştırma temayülüne yönelik ciddi adımların atılması umutlanmak açısından önemlidir.
Bu arada vize uygulamaları giderek azalıyor. Dış yatırım araştırmaları açısından ülkenin müteşebbis iş adamlarına yeni sahalar açılıyor. İmalat ve hizmet transferi açısından iş adamları dışa yönelme fırsatlarını iyi kullanabilirse kendi kendine yeten ülke olmanın yanında dışa açılma ruhu gelişecek. Ekonomik açılımlar aynı zamanda yeni siyasi açılımlar demektir. Bu gelişmeler İslâm dünyası içinde çok yönlü ilişkileri geliştirecektir.
Gelinen nokta karamsarlığı beslemiyor.
İyimserlik açısından da beklemek gerekiyor. En azından iyiye yönelik emareler daha fazla denebilir.
Bir de şu noktayı belirtmek gerekir; yaptığınız işi iyi yapmaya bakın. Adımlarınızı dengeli atın. Çok siyasileşmeyin. Kendinizi yetiştirmeyi unutmayın. Türkiye çok daha zor günlerden geçti. Şu anki zorluklar, en azından ülkenin tek başına omuzlamak zorunda olduğu zorluklar değil ve dünya çok yönlü olarak bir politika değişikliğine gidiyor, Türkiye bundan etkilendiği gibi, diğer ülkeler de etkileniyor.
Muhalefetin “ülke yangın yerine döndü” söylemi inandırıcı değil. Ülke satılıyor bağrışmaları gerçekçi değil. Üstelik dünyadaki politika değişikliğine yönelik bir çalışmaları da gözlenmiyor. Buna yönelik bir işaret gözlenmiyor.
Muhalefet açısından söylenecek şey; ufuk açıcı adımlar atmaları gerekir. İktidarı bu kulvarda yalnız bırakmaları hem kendileri, hem ülke siyaseti açısından iyi değil. Belki partilerine bazı tepki oylarını yönlendirebilirler ama bir siyasi parçalanmışlık görüntüsü iyiye işaret olmaz. Hele bir tür “ittihat terakki komplolarıyla örülü muhalefet taktikleri” ülkeye zarar vermekten başka bir işe yaramaz.
İktidara gelince; kendine güven iyidir ama yalnızlaşmak iyi kabul edilemez. Açılımları; muhalefeti kapsayacak, dışta tutulan sivil inisiyatiften diğer kesimleri de kuşatacak şekilde zenginleştirmek gerekir. İktidarın çevresinde, risk üstlenmekten uzak, mücadele geçmişi açısından zora dayanamayacak isimler var mı yok mu, iyi bakmak gerekir.

Bize düşen rahatlık dönemi kahramanlarına fırsat vermemek, çalışmayı sürdürmektir. Zira rahatlık dönemi mücadele fedakarlıklarının çalındığı dönemlerdir.
Son söz; karamsarlığa gerek yok.
Ufukta görünen en azından iyiye yönelik emareler taşıyor. 
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 174
Bu Ay : 909
Toplam : 909

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom